باشگاه خبرنگاران/ تمام شهر‌ها و روستا‌های کشورمان به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و ایام عزاداری سیدالشهدا مراسم‌هایی را برگزار می‌کنند، روستای شیشوان عجب شیر هم از این قاعده ممستثنی نیست.

شیشوان روستایی است که در دهستان دیزجرود غربی بخش مرکزی شهرستان عجب‌شیر قرار گرفته است. این روستا در دوره قاجار به ملک قاسم میرزا، یکی از پسران فتحعلی‌شاه قاجار واگذار شد.

هنری راولینسون، دیپلمات و شرق‌شناس بریتانیایی در توصیف روستای شیشوان نوشته است: «شیشوان که منزل من در آن بود به ملک قاسم میرزا، یکی از پسران پادشاه متوفای ایران (فتحعلی‌شاه) تعلق دارد و احتمالاً یکی از جالب‌ترین نقاط آذربایجان است.»

مردم روستای شیشوان در شب عاشورا در مراسمی به نام پولکه‌گردانی نوعی توپ آتشین ساخته شده از پارچه را با سیم می‌بندند و پس از نفت‌اندود کردن، آن را آتش می‌زنند و می‌گردانند. گفته شده است مختار در زمان قیام خود از مشعل زنجیری استفاده کرده و با چرخاندن آن به یاران خود جهت خروج علامت داده‌است.

امروزه پولکه‌گردانی به ثبت ملی رسیده است و نمادی از آمادگی و اتحاد برای قیام و انتقام خون امام حسین (ع) به حساب می‌آید.باشگاه خبرنگاران/
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar