فوت و فن/ نخل‌ها درختانی مسحور کننده و خاص هستند و خوشبختانه می‌توان انواع مختلفی از آنها را در خانه پرورش داد. اما نگذارید نام سیکاس گول‌تان بزند، این گیاه در واقع یک نخل نیست! امروز روش پرورش سیکاس را یاد می‌گیریم.
این گیاه درخشان و سر حال در واقع سرخس نخلی است. در خیلی از قسمت‌های ایران این سرخس نخلی تنها به صورت گیاه خانگی رشد می‌کند و نمی‌توان آن را بیرون از خانه پرورش داد. سیکاس بی‌نهایت کند رشد است و ممکن است سالی تنها ۱ عدد برگشاخه بدهد! ممکن است ۵ تا ۶ سال (یا بیشتر) طول بکشد تا سیکاس سر انجام به اندازه نهایی خود، که ۶۰ سانتی متر است، برسد. اگر در مکانی با آب و هوای گرم زندگی می‌کنید می‌توانید سیکاس را به دیزاین باغچه یا محیط بیرون خانه‌تان اضافه کنید، در غیر این صورت آن را به درون خانه بیاورید تا حال و هوایی استوایی – آسیایی به خانه‌تان دهد.

شرایط نگهداری
– نور
سیکاس مکانی روشن با نور غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد. از قرار دادن گیاه در آفتاب مستقیم تابستان خودداری کنید.
– آبیاری
در فصل بهار و تابستان گیاه را مرتبا آبیاری کنید و خاکش را هر از گاهی کمی مرطوب ( نه خیس) نگه دارید. در فصل زمستان آبیاری را کمتر کنید.
سیکاس آبیاری زیاد را دوست ندارد پس بهتر است اجازه دهید خاک گلدان گیاه در بین دو آبیاری تقریبا به طور کامل خشک شود.
– رطوبت
سیکاس بهترین رشد را در محیطی گرم و مرطوب دارد. گیاه را در طول فصل رشد غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می‌توانید استفاده کنید. برای راحت شدن کار می‌توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم استفاده کنید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده می‌شوند و گیاه دچار خفگی می‌شود.
– دما
همانطور که گفتیم این نخل دروغین هوای گرم را دوست دارد اما می‌تواند تا ۱۰ درجه سانتی گراد را هم تحمل کند. با این حال هرگز نباید در معرض بادهای سرد و یخبندان قرار گیرد.
اگر در منطقه‌ای گرم زندگی می‌کنید، می‌توانید هر از گاهی گیاه را در بیرون از خانه در سایه با کمی آفتاب نگه دارید.
– خاک
این گیاه را در خاکی با زهکشی خوب بکارید. سیکاس به خاکی پر از مواد ارگانیک نیاز دارد. هر خاک گلدان با کیفیتی باید برای سیکاس‌تان مناسب باشد. این گیاه پی اچ طبیعی خاک بین ۶٫۵ تا ۷ را دوست دارد.
– کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر
تکثیر سیکاس به روش کاشت دانه است اما اکثرا در خانه این کار را انجام نمی‌دهند و ترجیحا به جای تکثیر گیاهی جدید تهیه می‌کنند. تعداد کمی از سیکاس‌هایی که درون خانه رشد می‌کنند میوه مخروطی تولید می‌کنند و برای آنکه دانه‌های گیاه تشکیل شوند به گیاه ماده و نر نیاز است. ممکن است سیکاس در مناطق گرم و در شرایط عالی شاخه جانبی تولید کند که می‌توان این شاخه‌ها را جدا کرد و به صورت گیاهی مستقل پرورش داد.

تعویض گلدان
چون سرعت رشد این نخل بسیار کند است هر ۳ سال یک بار نیاز به تعویض گلدان دارد اما اگر هم گلدان سیکاس را عوض نمی‌کنید باید هر سال بهار خاک گلدان گیاه را عوض کنید.
برای تعویض گلدا سیکاس ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گلدانی که گیاه را در آن می‌کارید چند سایز بزرگ تر از گلدان قبلی باشد، رشد گیاه با اختلال مواجه خواهد شد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید