همگردی/ اردبیل از جمله استان های واقع در شمال غربی ایران است که علاوه بر جاذبه های تاریخی دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که از زیبایی خاصی برخوردارند. در هشتجین اردبیل، پل معلق پیرتقی قرار دارد که یکی از جاذبه های بسیار جذاب این منطقه به حساب می آید. اگر عاشق طبیعت و همچنین طبیعت گردی هستید، حتما در سفر خود به شمال غرب کشور از پل معلق پیرتقی اردبیل دیدن کنید. در ادامه به معرفی پل معلق پیرتقی در اردبیل و شهر هشتجین پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

معرفی
پل معلق پیرتقی اردبیل همان طور که گفته شد در شهر هشتجین و بر روی رودخانه دیرش قرار گرفته است. ارتفاع آن 60، طول 165 متر و عرض آن یک متر است. در نزدیکی این پل روستایی به همین نام وجود دارد که تنها یک خانواده در آن سکونت دارد. در زمان ساخت سدی در قسمت پایینی رودخانه افرادی که برای ساخت آن به این مکان سفر کرده بودند در این روستا استقرار داشتند. در نزدیکی این پل چشمه های آب معدنی پیرتقی نیز وجود دارد که می توانید در آن استراحت کنید و از فضا لذت ببرید.

ترس و هیجان در پل معلق پیرتقی
این پل را می توان شبیه به بسیاری از ترسناک ترین پل های دنیا دانست. از مشخصه های پل معلق پیرتقی در اردبیل که آن را شبیه به پل های ترسناک دنیا کرده است، می توان به طول بسیار زیاد آن بر روی یک دره، استفاده از چوب های لغزان و طناب برای کف آن، اشاره کرد. با حرکت بر روی این پل تکان های شدیدی می خورد که خود بسیار هیجان انگیز و ترسناک است. اگر در حین حرکت نکات ایمنی را رعایت کنید و بین هر فرد 10 متر فاصله باشد اتفاقی نمی افتد. بسیاری جرات رد شدن از این پل را ندارند اما اگر ترس از ارتفاع ندارید و عاشق هیجان هستید حتما از آن عبور کنید.

دسترسی به پل
برای رسیدن به این پل، اگر خلخال باشید باید به سه راه سرچم بروید، شهر کیوی و سه راه فیروز آبادی بگذرید، بعد از 12 تونل در مسیر است که بین تونل شماره 9 و 10 در سمت راست راه خاکی در کنار قهوه خانه ای وجود دارد، این راه خاکی را 300 متر طی می کنید تا به درختی در کنار چشمه برسید. بیشتر از این نمی توان ماشین را جلو برد، باید همین جا ماشین را پارک کنید و تا پل کمی پیاده روی کنید. اگر می خواهید به چشمه های آب معدنی هم سری بزنید می توانید از پل سیمانی رد شوید (به همراه ماشین)، به دو درخت بزرگ می رسید که کمی پایین از این درختان و در بین علف ها چشمه های آب معدنی پیرتقی قرار دارد.

هشتجین
هشتجین دارای مکان های دیدنی بسیاری است که در سفر به این منطقه می توانید از آن ها دیدن کنید. این دیدنی ها شامل: جنگل های روستاهای نوده، آق سو، چنارلیق، کیوی زاویه و قره تکان؛ آبشارهای موجود در روستای نوده؛ ییلاق های کلکی، سویودلی، پنبه لکه و قنشرسوکن برندق؛ باغات روستاهای نمهیل، برندق و گهراز؛ چشمه های آب گرم؛ قله آق داغ؛ روستای کزج که جز 10 روستای باارزش تاریخی در کشور و مانند ماسوله است؛ حاشیه قزل اوزن (مکانی مناسب برای ماهیگیری، قایق سواری و کشاورزی) و آرامگاه ها و زیارتگاه هایی مانند، آرامگاه میرجعفر در روستای سادات گهراز، زیارتگاه شیخ محمد قریشی در هشتجین، زیارتگاه سید احمد معراجی در اسبو و آرامگاه شیخ کشف الدین در روستای دایوکندی، است.
در بین این مکان های دیدنی حتما از قله آق داغ و آبشارهای هشتجین دیدن کنید. دومین کوه بلند در استان اردبیل قله آق داغ است که 3303 متر ارتفاع دارد و از آن می توان جنگل های این منطقه مثل نوده، آق سو، کیوی زاویه و ... را مشاهده کرد. در دامنه این کوه می توان آویشن کوهی، ریحان و دیگر گل های خودرو را پیدا کرد. دلیل نام گیری این کوه به آق داغ، سنگ آهکی است که در این کوه وجود دارد و سفید است، معنای لغوی آق داغ یعنی کوه سفید. نام دیگر این کوه هاججا داغ به معنای کوه دو شاخ است، به طور کلی اهالی این کوه را با نام های مختلفی می شناسند. آرامگاه امامزاده سلطان سید محمود در این کوه قرار دارد و به همین دلیل نام دیگر آن، امازادا داغی است. چشمه ای در ارتفاع 2100 متری این کوه قرار دارد که به گفته بومیان این منطقه آب آن به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش بسیار کمک می کند.
همانطور که گفته شد در این منطقه آبشارهای بسیاری وجود دارد که آبشار نوده معروف ترین این ها است. این آبشار را می توان نرسیده به روستای نوده پیدا کرد. روستای نوده خود از شهر هشتجین 15 کیلومتر فاصله دارد و در دامنه کوه آق داغ قرار گرفته است. این آبشار زیبا حدود 30 متر ارتفاع دارد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید