خراسان/ یکی از سوالات رایج میان سالان و سالمندان این است که سن ذهنی مهم تر است یا سن واقعی؟ باید گفت که سن ذهنی شما یعنی همان سنی که در قلب تان احساس می کنید که هم اکنون آن سن را دارید . تحقیقات انجام شده درباره رشد بدن نشان می دهد که در حقیقت سن ذهنی شما می تواند پیشگوی بهتری از سلامت روانی، سرزندگی، توانایی و حتی امید به زندگی باشد.

سن ذهنی قابل تغییر است
به طور مثال وقتی 40 ساله باشید اما احساس 22 ساله بودن داشته باشید، احتمالا همه چیز بسیار خوب و زیبا به نظر می رسد اما در مقابل چه اتفاقی می افتد اگر عوامل استرس زا، عوارض خود را دخیل کند و سن ذهنی شما بالاتر از تعداد شمع های روی کیک شما باشد؟ اخم نکنید، چراکه بر خلاف سن واقعی تان، شما می توانید سن ذهنی خود را تغییر دهید و در آن زندگی کنید.


آثار احساس کم سن و سال تر بودن
زمانی که احساس می کنیم، کم سن و سال تر هستیم به طور طبیعی سلامت روانی خود را بیشتر پرورش می دهیم. علاوه بر این، یک سن ذهنی پایین تر در خطر کمتری از ابتلا به افسردگی است. «کارلا ماری ماگوت» متخصص روان شناسی بالینی در این باره می گوید: «توجه به سلامت روان را در اولویت روزانه زندگی خود قرار دهید. تکنیک های خودتان ممکن است همیشه برای مدیریت سلامت روان کافی و به اندازه نباشد، به خصوص اگر در حال سپری کردن زمان خاصی هستید یا با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنید. هرگز در مراجعه به یک متخصص سلامت روان برای پیدا کردن بهترین استراتژی های مقابله تردید نکنید. تنها صحبت کردن درباره مسائل دشوار است که می تواند از طاقت فرسا بودن آن ها بکاهد و در نزدیک تر شدن به سن ذهنی شما کمک کند.

توصیه هایی برای احساس جوان تر بودن
«کلی باس»، روان پزشک درباره راه های احساس جوان بودن می گوید: «چیزهای جدید را امتحان کنید. این کار برای مغز خوب است و باعث می شود که شما در یک برنامه روتین گرفتار نشوید. رفتن به یک سفر کوتاه ساده یا یک کلاس یوگای مبتدی، می تواند انتخاب خوبی باشد. هر کاری که می کنید، یک دوست (یا حتی چند نفر) را با خودتان همراه کنید. داشتن افراد مثبت و حامی در کنارتان نیز می تواند به جوان تر شدن شما کمک کند. ما می توانیم به سادگی از طریق مشارکت در این جمع ها، بیشتر انرژی بگیریم.»ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید