روزنامه شهروند/ حضرت حافظ زمانی فرموده بود: «ای که از کوچه معشوقه ما می‌گذری/برحذر باش که سر می‌شکند دیوارش!» حالا بلاتشبیه کوچه‌ای در هانوی پایتخت ویتنام وجود دارد که اگر قرار بود بیتی معادل شاهکار جناب لسان‌الغیب برایش سروده شود چنین می‌شد که: «ای که از کوچه معشوقه ما می‌گذری/مواظب باش زیر قطار نری!» بله، باور کنید یا نه، وسط این کوچه باریک یک خط آهن وجود دارد و در طول روز یک قطار مسافری دو بار طول کوچه را طی کرده و مسافران خود را به مقصد می‌رساند.
این کوچه که در محله قدیمی تاپ‌ناب در هانوی واقع شده به حدی تنگ است که همسایه‌های دو سوی کوچه بعد از خارج شدن از خانه خود با برداشتن سه چهار قدم به در خانه همسایه روبه‌رویی می‌رسند. با این که قطار فوق روزی دو بار از کوچه می‌گذرد و تقریبا تمام اهالی کوچه نیز از ساعت رفت و آمد آن اطلاع دارند، باز هم هرچند وقت یک بار سانحه‌ای منجر به جرح و فوت به خاطر برخورد با قطار در این کوچه به وجود می‌آید. در این خیابان دیدن محلی‌هایی که مقابل خانه‌های خود در جوار ریل قطار نشسته‌اند و در حال ظرف شستن، تمیز کردن موتورسیکلت و حتی بازی کردن با کودکانشان هستند صحنه‌هایی معمولی به شمار می‌رود.
زندگی عادی‌تر از آن‌چه فکرش را بکنید در جریان است، اما همین که به ساعت عبور قطار نزدیک می‌شویم ناگهان اتفاق جالبی می‌افتد: خیابان کاملا خالی می‌شود. در هر صورت این خیابان اکنون یکی از جاذبه‌های توریستی پایتخت ویتنام است و اگر شما هم گذرتان به شرق دور افتاد گذر از آن را فراموش نکنید.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید