فردا/ مردی افغانستانی که چهره‌اش شبیه چارلی چاپلین است و از کارهای آن بازیگر انگلیسی تقلید می‌کند، حالا معروف به چارلی چاپلین افغانستان شده است. او می‌گوید که هدفش ایجاد لحظه‌های شاد برای مردم است تا کمی از خشونت‌های مداوم که طی چهار دهه گذشته افغانستان را رنجانده است، دور باشند.
کریم اسیر ۲۵ ساله، هنرمند افغانستانی، اعتقاد دارد او با خنداندن مردم، کار بزرگ و شایسته‌ای را انجام می‌دهد.
کریم می‌گوید: «مردم کشور من از جنگ خسته شده‌اند، و من سعی می‌کنم تا لحظات شادی را برای اینکه لبخند بر روی لب آنها بیاید، حتی اگر برای مدتی کوتاه باشد، برایشان ایجاد کنم.»
او کفش‌هی بزرگی به پا دارد و عطا و کلاه لبه‌داری می‌پوشد؛ حالا در بین مردم کشورش، او به چارلی چاپلین افغانستان معروف شده است. حتی بسیاری از مردم نام واقعی او را نمی‌دانند.
کریم که در ابتدا فقط در کابل اجرا می‌کرد، حالا او به همراه تیمش به مناطق مختلف افغانستان سفر می‌کند. برنامه نهایی آنها این است که در سراسر کشور، حتی در مناطق جنگزده نیز نمایش اجرا کنند.
او می‌گوید که آرزویش این است که صلح را در افغانستان ببیند، جایی که «مردم از عشق و احساسات، و نه از جنگ و خشونت صحبت کنند.» او می‌گوید: «من آرزو می‌کنم که بسیاری از هنرمندان مثل من در افغانستان بتوانند اجرا کنند و مردم این کشور جنگ زده را بخندانند. من دوست دارم که خنده‌های آنها را در کنار یکدیگر ببینم و اینکه با هم با محبت و مهربانی رفتار می‌کنند.»
کریم سالها پس از اینکه پدر و مادرش برای فرار از جنگ داخلی در دهه ۱۹۹۰ به ایران مهاجرت کردند، متولد شد. او که به عنوان یک کودک مهاجر در ایران بزرگ شده می‌گوید که دیدن فیلم‌های چارلی چاپلین از زمان کودکی برایش بسیار سرگرم کننده بود.
او می‌گوید که آن زمان متوجه ارزش کار چاپلین و خدمت بزرگی که به مردم جهان می‌کرد نبوده است، اما با بزرگ‌تر شدنش، به اهمیت شاد کردن و خنداندن مردم پی برده است.
او و خانواده‌اش در اواخر سال ۲۰۰۱ پس از حمله ۱۱ سپتامبر به افغانستان بازمی‌گردند و در کابل ساکن می‌شوند. جایی که او فرصت تحصیل در رشته هنر را در دانشگاه کابل پیدا می‌کند.
کریم می‌گوید: «یک روز استادم به من گفت که مثل چارلی چاپلین راه نروم. من از او پرسیدم مگر من مثل او راه می‌روم؟ و او هم گفت بله. و اینجا بود که من به استادم گفتم می‌خواهم جا پای او بگذارم. این آغاز مسیر من به عنوان چارلی چاپلین افغانستان بود.»ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی