خراسان/ امروز روز صادرات است. واضح است که چرخ اقتصاد هر مملکتی با صادرات بیشتر، بهتر می‌چرخد. البته اگر آن کشور چیزی برای صادر کردن داشته باشد و سیستم صادراتش هم درست کار کند و مافیا و رانت و زد و بند و این حرف‌ها نباشد و مردم آن کشور هم حوصله تولید داشته باشند که به جز نفت و گاز و آب و برق و بنزین و... تولیدات‌شان را هم صادر کنند. به همین مناسبت تصمیم گرفتیم ضمن یادآوری چند مورد صادراتی مرغوب و مهجور، آمادگی خود را نیز برای صادر شدن اعلام کنیم!
دیگر گذشت آن زمانی که یکی از بزرگ‌ترین محصولات صادراتی کشورمان بعد از نفت، مغز بود. مغز کله پاچه نه، مغز مداد هم نه، مغزی شیر دستشویی هم منظورمان نیست، مغز گردو و تخمه و... هم خیر، همان فرار مغزهای خودمان را می‌گوییم. این روزها با گرانی دلار و سخت شدن ویزا گرفتن، فعلا تا مدتی صادرات مغز نداریم، لطفا سوال نفرمایید. همچنین به دلایل بالا به علاوه اشباع بازارهای خارجی، نیروی کار هم دیگر صادر نمی‌کنیم، لطفا تجمع نکنید، بفرمایید! ولی در عوض برای صادرات چیزهایی داریم که در هیچ جای دیگر دنیا به جز این جا یافت نمی‌شود، نگردید، نیست!

از حیات‌وحش و محیط زیست شروع کنیم، گذشته از آب دریا و رودخانه و خاک حاصلخیز و چوب درخت و گیاهان دارویی و خوراکی و... ما انواع و اقسام پرندگان و چرندگان و آبزیان را هم می‌توانیم صادر کنیم. جریان ماهی و لاک‌پشت و عروس دریایی و حتی صدف و مرجان و پلانکتون و ماسه و لنگه دمپایی‌های خلیج فارس به کنار، ما تخصص عجیبی در گرفتن انواع حیوانات از قبیل گورخر هم داریم که جان می‌دهد برای صادرات به جاهایی که گورخر ندارند، حالا زنده و مرده‌اش فرقی ندارد، سخت نگیرید! در زمینه خوراک و پوشاک هم الکی اسم چین بد دررفته است، ما می‌توانیم با تامین نیازهای بعضی کشورها در این زمینه، بار خود را یک شبه ببندیم. مثلا کشورهایی در دنیا هستند که عاشق خوراکی‌های سنتی ما مثل نان خشک یا پوشاک سنتی‌مان مانند لنگ هستند، چرا برایشان صادر نکنیم؟
در سرفصل خدمات هم نباید توانایی‌مان را دست کم بگیریم. مثلا در زمینه پزشکی، با عنایت ویژه مسئولان و آمادگی بدنی خودمان، می‌توانیم خدمات مالشی (همان ماساژ به زبان خارجی) را صادر کنیم. همین یکی دو روز پیش بود که در خبرها خواندیم در چین به دلیل نبود دستگاه، 30 نفر پزشک و پرستار به نوبت قلب یک بیمار را ماساژ دادند تا زنده بماند. ما که دیگر در زمینه مشت و مال خودمان یک پا متخصصیم! یا حتی با مترجمان قدری که داریم، می‌توانیم به اقصی نقاط دنیا مترجم صادر کنیم، Why No؟(ترجمه: چرا که نه؟)!

نویسنده : علیرضا کاردار |طنزپرداز
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید