خراسان/ چند روزی است قیمت عجیب و غریب تورهای نوروزی در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. هرچند با این قیمت ارز و بلیت و خورد و خوراک و کلا همه چی، قیمت این تورها خیلی هم بیراه نیست. فقط از آن جایی که ما هنوز نتوانسته‌ایم از خواب زمستانی بیدار شویم و خودمان را با این شرایط تطبیق بدهیم، هنوز این قیمت‌ها برایمان قابل هضم نیست. مایی که تا چند ماه قبل وقتی برای خرید به فروشگاه می‌رفتیم و نمی‌توانستیم بفهمیم قیمت اجناس به ریال است یا تومان و هنگ می‌کردیم، این روزها که دیگر واویلا، تشخیص نمی‌دهیم قیمت‌ها به دلار است یا کیسه سکه طلا!

مثلا قیمت تور کانادا 17 روزه فقط 94 میلیون تومان ناقابل اعلام شده، یعنی هر روز تقریبا یک و نیم سکه طلای ناقابل‌تر! تصور کنید برای 17 روز کاناداگردی 30-20 سکه طلا باید بدهیم، مبلغی که چند سال پیش می‌شد با آن یک خانه نوساز کف پارکت، با پکیج خارجی و شیرآلات اهرمی خرید! در این تورها قطب شمال هشت روزه هم داریم به قیمت ناچیز 54 میلیون تومان. یعنی اگر کسی با این قیمت برود آن جا و سر راه یک خرس قطبی ازش بپرسد چطوری آمدی این جا و به تو گیر ندادند، طرف هم قیمت تورش را بگوید، نه تنها تمام پشم‌های سفید و نرم خرس فر خواهند خورد که حتی پنگوئن‌های اطراف هم با ریختن پرهایشان باعث آب شدن سریع‌تر یخ‌های قطب می‌شوند!

یک تور هم داریم مخصوص مسافران خوش‌سلیقه، کشتی کروز، 10 شب فقط 33 تومان. یک زمانی با نصف این مبلغ می‌شد خود تام کروز را آورد تا در فیلم‌های استاد ایرج ملکی بازی کند! آپشن این سفر هم داشتن پنجره در اتاق‌هاست. یعنی شما می‌توانید پنجره را رو به دریای زیبا باز کنید و بعد از 10 شب دریازدگی، یک دل سیر داخل آب بالا بیاورید! یک تور 12 روزه جنگل آمازون هم داریم که اگر به سلامتی مسافر سالم و زنده برگشت، باید چک 39 میلیون تومانی‌اش را پاس کند. یعنی اگر این 39 میلیون را به خود مار آناکوندا و ایگوآنا و حتی حیوان «تنبل» بدهیم، با ایل و تبارشان می‌آیند جلویت برزیلی می‌رقصند، تازه آخرش به اندازه یک تور صحرای مصر و جنگل ابر با صبحانه و ناهار و بیمه هم پول اضافه می‌آوریم! اصلا بی‌خود نیست این روزها تا نیم روز تعطیلی به یک جمعه می‌چسبد، همه باربند می‌زنیم و به سمت شمال حمله می‌کنیم. دست‌کم آن جا فقط یک چادر مسافرتی لازم دارد با یک شل آب معدنی و یک شانه تخم‌مرغ!

نویسنده : علیرضا کاردار |طنزپرداز
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید