آرمان امروز/ در جهان پیچیده و روابط مختلف انسان‌ها با یک دیگر و ارتباط «عمل ها» با «پیامدها»، شرط خردمندی، آینده نگری و تدبیر است. انسان خردمند، قبل از انجام هر کاری، جوانب و عواقب آن را از هر جهت می‌سنجد، سپس تصمیم گرفته، اقدام می‌کند. این کار که نشانه بصیرت و آینده نگری است، در زندگی فردی و اجتماعی و تصمیم‌های خُرد و کلان، کارساز و مفید است. افراد آینده نگر و مدبر، با طمانینه و درنگ و به دور از شتاب زدگی، در تصمیم و عمل، جلوی ضررها و پشیمانی‌های بعدی را می‌گیرند. ازسویی جهالت مهمترین عامل بی اخلاقی‌ها بوده و وظیفه عمده مبلغین دینی و عالمان اخلاق، معرفت بخشی وهدایت بشر به سمت رفتارهایی عقلانی است. انسانهای رشدنایافته غالباً رفتارهای خود را در سطح احساسی و نه عقلانی انجام میدهند که این امر، باعث بروز بی‌اخلاقی‌ها در عرصه اجتماع و رفتارهای اجتماعی است. از این رو لازم است بر تربیت عقلانی به عنوان محوری مهم در تربیت اجتماعی تأکیدشود تا سبک زندگی انسان‌ها بر بنیان عقلانیت استوار شده و رفتارها و تعاملات خود را بر مبنای عقلانیت بنا سازند. بهترین مبلغان دینی آنهایی هستند که تلاش می‌کنند تا رفتارهای انسانها را به سمتسطح عقلانی سوق داده و به نوعی الگوی زندگی مبتنی بر عقلانیت را ترویج دهند. مهم‌ترین وظیفه مربیان و مبلغان دینی که دغدغه نهادینه ساختن اخلاق و ارزش‌های اخلاقی درجامعه را دارند، هدایت رفتار فردی و اجتماعی انسان‌ها از سطح احساسی به سطح عقلانی است. از سوی دیگر در عصری که همگی به خودمان افتخار می‌کنیم که به شدت مشغولیم و به لطف تکنولوژی بیست‌وچهار ساعته با هم در ارتباطیم، فراموش کردن این نکته که امور ساده‌ای در زندگی باعث شادیِ ما می‌شوند، بسیار آسان است. در نتیجه گاهی باید راه‌هایی برای بازگرداندن این سادگی به زندگی‌مان پیدا کنیم.

پیام فرستادن‌، راهی رایج برای برقراریِ ارتباط شده است، به حدی که هدف اصلی تلفن را فراموش کرده‌ایم. زنگ زدن به دیگران و مستقیم صحبت کردن! بله، آن سوی تلفن واقعا یک انسان وجود دارد!وقتی پیام می‌فرستید به سادگی ممکن است در برداشت طرف مقابل، بخشی از مفهوم کلامتان از بین برود. سوءتفاهم‌ها بسیار ساده اتفاق می‌افتند و مطمئنا سروسامان‌دادن به مشکلات ارتباطی‌ یا مسائل مالی‌ که ممکن است برایتان پیش بیاید، بسیار دشوارتر خواهد بود. آیا برداشتن تلفن و زنگ‌زدن آسان‌تر نیست؟ می‌توانید فورا احساساتتان را نشان دهید و این امکان به وجود نمی‌آید که طرف مقابل از پیام شما برداشت اشتباهی داشته باشد، عواطف کنار گذاشته نمی‌شوند و سوءتفاهمی به وجود نخواهد آمد. تلفن زدن سریع‌تر است و زمان کم‌تری می‌گیرد(زیرا در رَدوبَدل‌ کردن پیام‌ها، بارها و بارها روی مساله مورد نظر تامل می‌کنید) و مهم‌تر اینکه با تلفنی حرف‌زدن، از این بابت که کارهای روزمره را به درستی سرو‌سامان داده‌اید، احساس خشنودیِ بیشتری خواهید کرد.

شما هر چند وقت یک‌بار به شبکه های اجتماعی سر می‌زنید و پست‌های دیگران را درباره‌ اینکه چه کارهایی انجام می‌دهند، می‌خوانید؟ افرادی را می‌بینید که به دور دنیا سفر می‌کنند، گردش می‌روند، به رستوران‌های زیبا می‌روند. در درونتان کمی احساس حسادت می‌کنید و با خودتان فکر می‌کنید که «چرا من چنین کارهایی انجام نمی‌دهم؟». به جای اینکه روزهای‌تان را صرفِ خواندن کارهای دیگران کنید، از خانه بیرون بروید و خاطرات خودتان را بسازید. به جاهایی که دوستشان دارید، سفر کنید، کتابی را که می‌پسندید، بخوانید، کوه‌نوردی کنید و مهم‌تر اینکه از مقایسه‌ خودتان با دیگران دست بکشید. به هر قیمتی که شده، از مقایسه‌‌کردن بپرهیزید، چون مقایسه، شما را راضی نمی‌کند. کاری که شما را خوشحال و راضی می‌کند، خاطره‌ساختن برای خودتان است.

تا حالا پیش‌آمده که حدس بزنید عزیزان و دوستانتان چه فکری می‌کنند و کاملا در موردشان اشتباه کرده باشید؟ آیا پیش‌آمده که فرض کنید آنها چه چیزی را دوست دارند در حالی که اصلا این‌طور نبوده است؟پیش‌داوری و حدس زدنِ اینکه افراد، چه فکری می‌کنند، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

ما اغلب خود را در وضعیتی می‌یابیم که نمی‌دانیم وقتی عزیزانمان به ما نیاز دارند، چگونه آرامشان کنیم. زیرا احساس می‌کنیم، نمی‌دانیم چطور این کار را انجام دهیم. ترس بَرمان می‌دارد که حالا چه کنیم و چیزی که اوضاع را بدتر می‌کند این است که گاهی عزیزانمان حتی نمی‌خواهند حرف بزنند. شما در این مواقع چه می‌کنید؟گاهی تنها کاری که باید انجام دهید این است که کنارشان باشید. به همین سادگی! آنها به کلمات شما نیازی ندارند و نمی‌خواهند حرف بزنند. بلکه تنها به حضورِ دل‌گرم‌کننده‌ شما نیاز دارند.

ما اغلب به‌جای تلاش فعالانه، با نگرانیِ بیهوده درباره‌ آینده، مسائل را زیادی پیچیده می‌کنیم. ترجیحا وقتتان را صَرف کارهایی کنید که اکنون کنترل‌شان در دست شماست و نگرانی درباره‌ مسائلی را که نمی‌توانید کنترل‌شان کنید را کنار بگذارید.

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید
زیستن در فضایی آکنده از آرامش، آرزوی دیرینه همه انسان‌ها بوده است. از همین رهگذر، اصلی ترین انگیزه‌های انسانی در تکاپوی مادّی و معنوی اش، به منظور آرمیدن در بستر آسایش می‌باشد. امّا آیا این آرزوی دیرینه، دست نایافتنی است و به افسانه‌ای شبیه است؟ یا آنکه برای رسیدن به این مقصود، راهی در پیش پای آدمیان وجود دارد. از آموزه‌های دینی برمی آید که سیمرغ آرامش صید شدنی است و در همین زندگی مادّی نیز می‌توان آن را در دام آرزوهای خویش به چنگ آورد. وقتی قرآن می‌فرماید: «بی گمان اولیای الهی، نه ترسی دارند و نه اندوهی» (یونس: 62) معنای این آیه، همان سرشار بودن قلب اولیاء ا...، از باده آسمانی آرامش است. مولانا در حکایتی از حضرت هود علیه السلام می‌گوید: «آن گاه که قوم هود علیه السلام ، به دست خویش عذاب پروردگار را چشیدند، به گونه‌ای که طوفان شدیدی وزیدن گرفت تا جایی که آدمیان را به هوا برده و به هم می‌کوبید، ولی همین طوفان وقتی به هود و یارانش می‌رسد، به نسیمی جان فزا مبدّل می‌شود، یعنی آنان چنان آرامشی داشتند، که در برابر آن طوفان سهمگین، کمترین ترسی در قلبشان ایجاد نمی‌شد.» وی در این باره می‌گوید:

هود گرد مؤمنان خطّی کشید نرم می‌شد باد کان جان می‌رسید

همچنین باد اجل با عارفان نرم و خوش همچون نسیم یوسفان

بی‌تردید طوفان حوادث همواره و در هر زمانی بوده و خواهد بود. در این میان تنها اولیای الهی هستند که به واسطه کامیابی از جام آرامش، هرگز خود را نمی‌بازند. بر همین اساس نقش اخلاق و تربیت دینی کاملاً آشکار می‌شود، زیرا اصلی ترین هدف آموزه‌های قرآنی و روایی رها شدن بشر از چنگال آشفتگی‌ها و نگرانی‌ها و رساندن او به بهشت آرامش است. آموزه‌های اخلاقی، افزون بر آنکه سعادت معنوی و اخروی انسان را در پی دارد، دنیای او را نیز به سامان می‌رساند، یعنی برای خوش بختی در دنیا نیز آراستگی به مکارم اخلاق، امری اجتناب ناپذیر است. چنان که در حدیثی از امیرمؤمنان علیه السلام آمده است: «اگر بر فرض، ما به بهشت و دوزخ و ثواب و عقاب اعتقادی نداشتیم، باز هم سزاوار بود که به دنبال مکارم اخلاق باشیم».به هر حال آراستگی بشر به مکارم اخلاقی، اصلی ترین دغدغه پیامبران الهی بوده است. برای رسیدن به این قلّه رفیع که سرانجام آن، سیراب شدن از شهد شیرین آرامش است. پس از تلاش پی گیر، مدد جستن از امداد الهی، امری ضروری است.

ما بدان مقصد عالی نتوانیم رسید

هم مگر پیش نهد لطف شما گام چند
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید