آخرین خبر/ رانندگی با یک بی‌ام‌و قدیمی با سرعتی نزدیک به ۳۵۰ کیلومتر در ساعت به خودی خود نیازمند راننده‌ای حرفه‌ای و شجاع است. حال رانندگی با چنین سرعتی آن هم روی یخ موضوعی غیر ممکن بنظر می‌رسد. اما این دقیقا اتفاقی است که در یک رویداد خودرویی در سوئد به وقوع پیوسته است.

این رویداد که در شهر آرسوندا واقع در سوئد اتفاق می‌افتد شامل یک دریاچه تماما یخ زده می‌شود که شرکت کنندگان در آن تلاش می‌کنند که به بالاترین رکورد سرعت دست یابند. حال در جریان این رویداد بالاترین رکورد سرعت در رانندگی بر روی یخ به ثبت رسیده است. این رکورد ثبت شده مربوط به یک دستگاه اتومبیل بی‌ام‌و M3 با کد اتاق E30 می‌شود که طی پیمایش مسیر‌های رفت و برگشت به میانگین سرعت ۳۴۱ کیلومتر در ساعت دست یافته و نهایت سرعت آن نیز ۳۴۶ کیلومتر در ساعت بوده است.

مهم‌ترین مسئله در ثبت چنین رکوردی و رانندگی با چنین سرعت سرسام‌آوری، حفظ کنترل و پایداری خودرو در مسیر مستقیم است چرا که تحت این شرایط کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند حادثه‌ساز باشد. مشخصا این خودرو یک بی‌ام‌و M3 معمولی نبوده و در واقع حتی از موتور بی‌ام‌و نیز استفاده نمی‌کند. پیشرانه مورد استفاده در اتاق این بی‌ام‌و یک نمونه 2JZ ساخت شرکت تویوتا بوده که مجهز به دو توربوشارژر عظیم شده است. نتیجه دستیابی به توان ۱۳۰۰ اسب‌بخار و گشتاور ۱۵۷۸ نیوتن‌متری برای این خودرو بوده که احتمالا این خودرو را به سریع‌ترین بی‌ام‌و M3 در دنیا بدل می‌کند.

همانطور که از ویدیو مشخص است خودرو به دلیل لغزندگی سطح مسیر، شتاب‌گیری بسیار آرامی دارد، اما از سرعت ۱۲۰ کیلومتر به بعد به راحتی به سرعت آن افزوده می‌شود. چالش بعدی راننده، اما به توقف خودرو و اقدام به ترمزگیری باز می‌گردد که می‌بایستی بسیار آرام و در طی مسیر بسیار طولانی انجام شود چرا که با فشاردن سریع پدال ترمز، خودرو بیش از پیش سر خورده و تعادل خود را از دست می‌دهد.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید