رکنا/ زیست‌شناسان دریایی و فعالان محیط زیست در در مجمع‌الجزایر میندانائو فیلیپین نهنگ مرده‌ای را یافتند که ۴۰ کیلوگرم کیسه پلاستیک در معده خود داشت.
در کالبدشکافی این نهنگ ۱۶ کیسه برنج، ۴ کیسه مربوط به پرورش موز و تعداد زیادی کیسه خرید کشف شد. کالبدشکافی نشان می‌دهد که مرگ این حیوان در اثر شوک معده به خاطر بلعیدن میزان زیادی پلاستیک رخ داده است.
کارشناسان محیط‌زیست بار‌ها در مورد این مساله به دولت‌ها هشدار داده‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند تا فکری در مورد زباله‌های رها شده در دریا‌ها و اقیانوس‌ها بکنند.
مصرف پلاستیک در کشور‌های آسیای جنوب شرقی بسیار بیشتر از سایر نقاط جهان است. گزارش ارزیابی اقیانوس آرام در سال ۲۰۱۷ نشان داد که چین، اندونزی، فیلیپین، تایلند و ویتنام بیشترین میزان پلاستیک را در اقیانوس‌ها و دریا‌ها رها کرده‌اند.
دارل بلاتری، یک متخصص زیست‌شناسی دریایی و مالک موزۀ جمع آوری کننده استخوان در فیلیپین در این باره گفت: مطالعات ۱۰ سال اخیر ما در فیلیپین نشان می‌دهد که حداقل مرگ ۵۷ نهنگ به دلیل انباشت مواد زائد مانند پلاستیک در معده رقم خورده است.
تابستان گذشته نیز یک نهنگ مرده در سواحل تایلند یافت شد که به دلیل بلعیدن ۸۰ کیلوگرم پلاستیک که ۸ کیلوگرم وزن داشت به شوک معده دچار شده بود.
لاک‌پشت‌های دریایی، دلفین‌ها و ماهی‌ها از دیگر قربانیان پلاستیک‌های رها شده در سطح اقیانوس‌ها و دریا‌ها هستند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید