تابناک با تو/ به گزارش اینسایدر به نقل از وب سایت بلومبرگ، سالم ترین کشورهای دنیا معرفی شدند که اسپانیا توانست با سبقت گرفتن از کشور ایتالیا به عنوان سالم ‌ترین کشور جهان معرفی شود.

این اطلاعات بر اساس جدیدترین نسخه از شاخص سالم ترین کشورهای جهان است که توسط بلومبرگ منتشر شده و 169 کشور دنیا را با توجه به عواملی که بر سلامت عمومی تأثیرگذارند، فهرست بندی می کند.

اسپانیا در گزارش قبلی که در سال 2017 منتشر شد، رتبه ششم را به دست آورده بود.

چهار کشور اروپایی دیگر در میان ده کشور برتر در سال 2019 قرار دارند: ایسلند در مقام سوم، سوئیس در رتبه پنجم، سوئد در رتبه ششم و نروژ در جایگاه نهم.

ژاپن سالم ترین کشور آسیایی انتخاب شد که با سه پله صعود نسبت به سال 2017 در مقام چهارم قرار گرفت و جایگزین سنگاپور شد که اکنون به رتبه هشتم تنزل یافته است. استرالیا نیز در جایگاه هفتم قرار گرفته است.

کشورهایی که در صدر این فهرست قرار دارند از رژیم غذایی مدیترانه ای بهره می برند. بسیاری از پژوهش ها نشان می دهد، رژیم غذایی مدیترانه ای، که پُر از سبزیجات، میوه‌ها، آجیل، مغزها، حبوبات، سیب‌زمینی، غلات کامل، نان‌ها، گیاهان، ادویه‌جات، ماهی، غذاهای دریایی و روغن زیتون خالص می باشد و در مقابل گوشت پرندگان، تخم‌مرغ، پنیر و ماست در حد اعتدال و گوشت قرمز در آن به ندرت خورده می شود، از سالم ترین رژیم های غذایی شناخته شده بشر است و بسیاری از مردم در حوضه دریای مدیترانه آن را دنبال می کنند.

رژیم غذایی مدیترانه ای اثر شگفت انگیزی در کاهش بیماری های قلبی ـ عروقی دارد و مردم این مناطق به نسبت شهروندان سایر کشورها از میزان سلامتی بالاتری برخوردارند.

بلومبرگ از بین ۱۶۹ کشور جهان، با در نظر گرفتن متغیّرهای متعدّد سلامتی، از جمله متوسط کار قابل پیش بینی، میزان مصرف دخانیات، چاقی، عوامل محیطی مانند آب پاک قابل نوشیدن، فهرست سالم ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی را منتشر کرده است.

۹. نروژ
به طور مشخص از سال ۲۰۱۵ میلادی، کشور نروژ بیشترین تعداد پرستاران و ماماها را نسبت به جمعیت خود داشته است. نروژی هایِ زیر 16 سال هیچ گونه هزینه‌ای برای خدمات بهداشتی نمی‌پردازند. این کشور بیش از هر کشور دیگری در جهان به ازای هر نفر هزینه‌های مراقبتهای بهداشتی پرداخت می‌کند.

۸. سنگاپور
با وجود مساحت اندک، در رتبه هشتم سالم ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی قرار می گیرد. سنگاپور یکی از کشورهایی است که بالاترین میانگین عمر را در آسیا دارد و سیستم سلامتی و بهداشت آن فوق العاده است.

۷. استرالیا
فرهنگ ورزش کردن و میادین ورزشی زیبا در فضای باز، استرالیا را در زمره سالم ترین کشورهای جهان قرار داده است.

۶. سوئد
سوئد دارای یک سیستم مراقبت بهداشتی قوی است که با بودجه دولتی تأمین می شود، به طوریکه ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی به آن تعلّق می گیرد.

۵. سوئیس
این کشور کوهستانی که در مرکز اروپا قرار گرفته است از زیبایی های طبیعی بسیار از جمله چشمه ها و رودها برخوردار است. میوه و حبوبات در رژیم غذایی مردم سوئیس به وفور یافت می شود. به علاوه ورزش کردن جزئی از فرهنگ مردم سوئیس به شمار می رود، به همین دلیل کشور سوئیس جزو برترین کشورهای جهان از نظر شاخص های سلامتی است.

۴. ژاپن
در کیفیت شاخص های سلامتی سال ۲۰۱۹ میلادی از سنگاپور پیشی گرفته است، ژاپنی ها سالم ترین رژیم غذایی را دارند. در این کشور مصرف ماهی که منبع عالی اسید چرب امگا 3 است، بسیار بالاست. مصرف کم گوشت قرمز، مصرف زیاد سویا، برنج، نودل سالم، چای سبز، دسرهای سالم و... از دیگر ویژگی رژیم غذایی ژاپنی می باشد.

۳. ایسلند
جزیره کوچک دورافتاده ای در شمال اقیانوس اطلس است، با این حال مردم ایسلند از کیفیّت فوق العاده سطح زندگی برخوردارند. سیستم بهداشتی و رژیم غذایی آنها به سبک اسکاندیناوی است که بالاترین میزان شاخصه های سلامتی را به نام خود ثبت کرده است.

۲. ایتالیا
به هوای مطبوع، عجایب طبیعی بی شمار و سیستم تغذیه ای ممتاز مردمش در جهان شناخته می شود، زیرا غذای مردم ایتالی مدیترانه ای است. پژوهش ها نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای سالم ترین رژیم غذایی دنیاست. ایتالیا مفتخر است به داشتن ساردینیا و کیفیت عالی زندگی در این منطقه.

۱. اسپانیا
اسپانیا به آشپزخانه مدیترانه ای اش معروف است. بهترین عناصر غذایی را می توان در آشپزخانه اسپانیا یافت. به گزارش مؤسسه ارزیابی استانداردهای بهداشتی در دانشگاه واشنگتن، تا سال ۲۰۴۰ میلادی پیش بینی می شود که اسپانیا سالمترین شهروندان دنیا با بالاترین میانگین عمر را داشته باشند. اسپانیایی ها در حال حاضر نیز بالاترین متوسط عمر را در اتحادیه اروپا دارند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید