لست سکند/ بگذارید یک راست برویم سر اصل مطلب: ترموپولیم یک غرفه مواد فست فودی طراحی‌شده برای طبقه پایین مردم پمپی در ایتالیا بوده که امکانات اولیه برای پخت‌وپز و نوشیدنی را در اختیار نداشتند.
یک تروموپولیم با کوزه‌هایی که برای نگه‌داری گوشت خشک‌شده استفاده می‌شده است.
این غذاخوری مانند واگن‌های امروزی و فروشنده‌های متحرک اسنک امروزی است که کاملاً موقتی بوده است. به نظر می‌رسد که حتی ساکنان پمپی نیز غذای خود را در حین حرکت می‌خوردند.
طبق گزارش روزنامه گاردین، باستان شناسان تا به‌ حال 150 نمونه از این مکان‌های غذاخوری یا اسنک فروشی را در سراسر شهر باستانی رمی پمپی یافته‌اند. طبق نظریه برخی باستان شناسان این مکان‌ها محل تجمع مردم طبقه پایین پمپی بوده که امکانات لازم برای پخت‌وپز را در اختیار نداشتند.
عتیقه‌های 2000 ساله‌ای که در محوطه‌ی 54 هکتاری منطقه پنجم در شمال پارک باستان‌شناسی پمپی کشف شد نشان داد که در آن زمان فروش نان با ماهی نمکی، عدس و پنیر پخته‌شده جزء تجارت‌های پررونق بوده است. سرپرست محوطه ماسیمو اوسانا می‌گوید: «ترموپولیم با پیشخوان‌های منقش خود، مورد توجه بوده است. اولین تصاویر در فوریه در معرض عموم قرار گرفتند. از آن تاریخ به بعد تحلیل‌های جذاب زیادی به کشف اولیه افزوده‌ شده است.»
منطقه‌ی پنجم این غرفه برای عموم بازگشایی‌شده است.در ماه فوریه باستان شناسان نقاشی دیواری بسیار زیبایی از نارسیس را در اینجا یافتند که به انعکاس عکس خود در آب خیره شده بود.
درحالی‌که اجتماعی از دو زن و سه بچه و یک اسب افسار زده‌ شده و زین آن نیز در ماه‌های اخیر کشف‌شده‌اند، اما ترموپولیا همچنان به‌عنوان یکی از یافته‌های قابل‌توجه برای باستان شناسان و تاریخ شناسان جهت ارزیابی مجدد زندگی روزانه‌ی اجتماعی در پمپی باستانی محسوب می‌شود.
غرفه مواد فست فودی 2000 ساله که ترموپلیا نامیده می‌شد، در پمپی کشف شد
طبق گزارش وینتیج نیوز، بعضی از پیشخوان‌های ترموپولیم دارای کوزه‌هایی بوده که برای ذخیره گوشت خشک‌شده از آن‌ها استفاده می‌شده است. یک ترموپولیا در واقع محل سرگرمی در خیابان‌های روم و دورهمی‌های اجتماعی بوده است. مردم پمپی از بکار بردن کلمات اختصاری لذت می‌بردند، به‌گونه‌ای که ترموپولیا در لغت به معنای " محلی برای فروش خوراکی‌های داغ" است.
پیشخوان‌هایی که مزین به نقاشی بودند عمدتاً متعلق به ترموپولیاهای شناخته‌شده‌تر و صاحبانی بوده که پول بیشتری را صرف زیبایی و طراحی می‌کردند.
با این‌وجود، طبقه‌ی بالاتر رومی اغلب از آمدن به این مکان‌ها خودداری می‌کردند. جمع شدن در این مکان و خوردن غذا، کار طبقه پایین اجتماع بوده است. هرچند افرادی که اغلب به ترموپولیا می‌آمده‌اند، به نظر به دنبال تفریحاتی بوده‌اند که امروزه ما در مکان‌های عمومی مانند چایخانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها به دنبال آنیم. به نظر می‌رسد که در این مکان‌ها داد و ستدهای تجاری نیز صورت می‌گرفته است.
در پایان، گویی پسایندهای آتش‌فشان وسیویوس در سال 79 پس از میلاد، همچنان در حال آشکار نمودن خود در حفاری‌های باستان‌شناسی است. بیش از 2000 نفر از ساکنان پمپی به خاطر فوران آتش‌فشان جان خود را از دست دادند که یا برای همیشه نابودشده‌اند و یا با افتادن در دام زمان منتظر کشف شدن توسط انسان‌ها هستند.
این خرابه‌های باستانی برای اولین بار در قرن شانزدهم کشف شدند و اولین حفاری‌ها در سال 1748 آغاز شد. پمپی همچنان یکی از مشهورترین مکان‌های حفاری‌شده بروی زمین است و نشان می‌دهد که چگونه کشفیات جدید مانند این، همچنان در حال آشکار شدن هستند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید