برترین ها/ خیلی‌ وقت‌ها در دنیای حیوانات جهش ژنتیکی اتفاق می‌افتد. برخی از آن‌ها به طور طبیعی رخ می‌دهند، در حالی که بقیه شاید نتیجه دخالت انسان برای دستیابی به اهداف بزرگتر باشند.

صرفنظر از علت، حیوانات جهش یافته ژنتیکی، جالب هستند و توجه ما را جلب می‌کنند. در این مطلب چند مورد از جالب‌ترین جهش‌های ژنتیکی در دنیای حیوانات را مشاهده می‌کنید. همه حیوانات این مطلب به طور طبیعی جهش یافته اند و علت بیشتر آن‌ها آلودگی محیط زیست است.

بز هشت پا
این بز با هشت پا و اندام‌های جنسی نر و ماده در سال ۲۰۱۴ در مزرعه‌ای در کرواسی به دنیا آمد. دامپزشکان معتقدند که پا‌ها و اندام‌ جنسی اضافی این بز، حاصل یک دوقلوی توسعه نیافته است.

گربه یک چشم
این بچه گربه بنگال یک چشم که بینی هم نداشت،در سال ۲۰۱۲ در اتاق عمل دامپزشکی به دنیا آمد. متاسفانه این بچه گربه مدت کوتاهی بعد از به دنیا آمدن درگذشت. گربه دیگری به نام که Cy در عکس می‌بینید هم در سال ۲۰۰۶ به دنیا آمد و همان روز مُرد.

ماری با یک پا
مار جهش یافته یک پا در سال ۲۰۰۹ در جنوب غربی چین کشف شد. این مار حدود ۴۰ سانتیمتر طول داشت و ضخامتش به اندازه یک انگشت بود.

قورباغه‌ سه سر
کودکان یک پرورشگاه در انگلستان از پیدا کردن این قورباغه سه سر شش پا در باغ شوکه شدند. انگشت اضافه در قورباغه‌ها بسیار رایج است، اما این نوع جهش قبلا هرگز دیده نشده بود و بعد از آن هم دیده نشد.

گربه بالدار
نه تنها یک، بلکه مشاهده چند گربه بالدار در جنوب چین گزارش شد. اگرچه این بال‌ها پشمالو بودند، اما استخوان داشتند. دامپزشکان معتقد بودند این بال‌ها به کیفیت زندگی گربه‌ها صدمه‌ای نمی‌زند.

گاو شش پا
این گاو با دو پای اضافه در پشتش به دنیا آمد. جهش این حیوان در اثر رادیواکتیویته آزاد شده در حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ اتفاق افتاد. با این که بیش از ۳۰ سال از این فاجعه می‌گذرد، هنوز رادیواکتیویته در برخی حیوانات این منطقه یافت می‌شود.

خوک دو سر
یک کشاورز چینی از دیدن این خوک دو سر که در مزرعه اش به دنیا آمد شگفت زده شد. به این بیماری پلی‌سفالی می‌گویند.

ماهی با دو دهان
در سال ۲۰۱۵ یک ماهی با دو دهان در دریاچه بونی در جنوب استرالیا کشف شد. به گفته مردی که ماهی را صید کرده، دهان بالایی عملکرد طبیعی داشته، اما دهان پایینی دائما باز بوده است.

سگ عضلانی
سگ ویپتی به نام وندی، به دلیل یک اختلال ژنتیکی نادر، دوبرابر عضلانی‌تر و سنگین‌تر از ویپت‌های معمولی است. دانشمندان چینی هم با مهندسی ژنتیک، سگ‌های عضلانی برای شکار و عملیات نظامی ایجاد کرده اند.

خوکی با صورت میمون
در سال ۲۰۱۶، بچه خوکی با سر میمون در کوبا به دنیا آمد. متاسفانه این بچه خوک چهار روز بعد از تولد در گذشت. برخی کارشناسان می‌گویند آلودگی زیست محیطی عامل این جهش بوده است.

ماهی سه چشم
این ماهی سه چشم را در سال ۲۰۱۵ یک ماهیگیر در کانال گوانوس در نیویورک سیتی صید کرد. کانال گوانوس یکی از آلوده‌ترین آب‌های آمریکاست و احتمالا آلودگی باعث این جهش شده است.

گوسفند شش پا
نه فقط یکی، بلکه دو بره شش پا در مزرعه‌ای در انگلستان به دنیا آمدند.

لاکپشت دو سر
این لاکپشت را یک کشاورز در مزرعه اش در چین پیدا کرد. این لاکپشت با وجود ظاهر عجیبش، به راحتی حرکت می‌کرده و هر دو سرش سالم بودند.

خرچنگ زرد
در سال ۲۰۱۶ یک خرچنگ زرد بسیار نادر به رستورانی در نیویورک سیتی فروخته شد. این رنگ عجیب ناشی از جهش ژنتیکی بود که احتمال آن ۱ در ۳۰ میلیون است.

سنجاب بنفش
مشاهده چند سنجاب بنفش در جا‌های مختلف دنیا گزارش شده است. یکی از آن‌ها چند بار در مدرسه‌ای در انگلستان دیده شد.

گربه‌ای با دو صورت
این گربه در سال ۱۹۹۹ با دو صورت، سه چشم، دو بینی و یک مغز به دنیا آمد. گربه‌های دو چهره معمولا پس از تولد می‌میرند، اما این گربه در سن ۱۵ سالگی درگذشت.

اردک چهار پا
در نتیجه یک جهش ژنتیکی نادر، اردکی با چهار پا به دنیا آمد. متاسفانه بعد از گیر افتادن در توری مرغی، یکی از پاهایش قطع شد.

قورباغه شفاف
دانشمندان آلودگی زیست محیطی را عامل شفافیت جهش یافته قورباغه‌ها در روسیه می‌دانند. اندام ها، اسکلت و حتی تپش قلب آن از روی پوست کاملا قابل مشاهده است.

کوسه یک چشم
این جنین کوسه آلبینوی یک چشم ۵۶ سانتیمتری، داخل بدن یک کوسه باردار در خلیج کالیفرنیا در مکزیک پیدا شد.

خرگوش بدون گوش
این خرگوش بدون گوش در یک باغ وحش کوچک در شرق آلمان به دنیا آمد. متاسفانه هنگام فیلمبرداری از خرگوش توسط تیم خبری، فیلمبردار اتفاقی روی آن پا گذاشت و مُرد.

گاوی سه شاخ
گاو سه شاخ در سال ۲۰۱۶ در ازبکستان به دنیا آمد. رسانه‌های محلی گزارش دادند که این شاخ هیچ مشکلی برای گاو ایجاد نمی‌کند.

سگی با دو بینی
این سگ شپرد استرالیایی به نام توبی با دو بینی به دنیا آمد.

مارمولک دو سر
این مارمولک دو سر عجیب در استرالیا کشف شد. هر دو سر کاملا سالم، اما از هم متنفر بودند، سر بزرگتر به سر کوچکتر حمله می‌کرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید