شبکه مجازی آستان/ چه آثار و برکات عظیم و شگفتى که خداوند به جهت این امام همام و زیارت آن حضرت، نصیب زایران و دوستان ایشان مى‏ گرداند.حضرت رضا علیه السلام فرمود: روزها و شب ها نمى ‏گذرد مگر این که طوس، محل رفت و آمد شیعیان و زائران من خواهد شد. بدانید هرکه مرا در غربتم در طوس زیارت کند، روز قیامت در درجه من است و آمرزیده خواهد بود. و در روایت دیگرى فرمود: هرکه مرا در غربت زیارت کند... در گروه ما محشور می شود و در درجات والای بهشت رفیق ما خواهد بود.

حضرت موسى بن جعفر علیه السلام در حدیثى فرمود: چون روز قیامت شود چهار نفر از اولین و چهار نفر از آخرین بر عرش خداوند خواهند بود، چهار نفر از اولین عبارتند از: نوح و ابراهیم و موسى و عیسى‏ علیهم السلام ،و اما چهار نفر از آخرین: محمد و على و حسن و حسین علیهم السلام ،سپس حضرت در ادامه فرمود: زوار قبر ائمه علیهم السلام با ما خواهند بود، بدانید که برترین درجه را زوار قبر فرزندم (رضا علیه السلام)خواهند داشت.

و حضرت رضا علیه السلام فرمود: من مظلومانه با سم، کشته مى ‏شوم و در کنار هارون دفن مى ‏شوم، خداوند تربت مرا محل رفت و آمد شیعیان و دوستانم قرار مى ‏دهد، هرکه مرا در غربتم زیارت کند، لازم است که روز قیامت به زیارت او روم. سوگند به آن که محمد صلی الله علیه و اله را به پیامبرى گرامى داشت و او را بر همه مخلوقات انتخاب کرد، هیچ کس از شما نزد قبر من نماز نمى‏گزارد مگر این که هنگام ملاقات خداوند، شایسته آمرزش است. سوگند به آن که ما را بعد از پیامبر صلی الله علیه و اله به امامت گرامى داشت و به وصیّت مخصوص گردانید، همانا زائران قبر من، برترین میهمانان خداوند عز ّوجل در قیامت هستند.

على بن مهزیار گوید: به امام جواد علیه السلام عرض کردم: فدایت شوم، زیارت رضا علیه السلام برتر است یا زیارت ابى عبدالله الحسین علیه السلام ؟ حضرت فرمود: زیارت پدرم افضل است، زیرا ابوعبدالله الحسین علیه السلام را همه (مسلمانان) زیارت مى‏کنند ولى پدرم را جز خواص از شیعه زیارت نمى‏ کند.

در حدیث دیگری حضرت جواد علیه السلام فرمود: هیچ کس نیست که پدرم را زیارت کند، متحمل سختى شود مثل باران یا سرما یا گرما، مگر آن که خداوند بدن او را بر آتش حرام خواهد نمود.

علی کفشگر فرزقی

منبع: حکایت آفتاب، نگاهی به زندگی امام رضا علیه السلام، سیدمحمدنجفی یزدی، ص 179


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید