لست سکند/ تونل‌ها به‌راستی سازه‌های متعجب کننده‌ای هستند که منشأ آن‌ها به غارهایی باز می‌گردد که انسان‌های اولیه به‌عنوان خانه استفاده می‌کردند. سپس از تونل‌ها به‌عنوان گذرگاه‌های مخفی استفاده شد که معمولاً زیرزمینی بودند، همچنین به‌عنوان پناهگاه دشمن نیز استفاده می‌شدند. امروزه از تونل‌ها برای اهداف دیگری استفاده می‌شود: عبور انسان‌ها از مکان‌های غیرقابل‌دسترس.

شرایط طبیعی در نروژ مانند کوه‌ها، خطر ریزش کوه، آب‌وهوای شمالی، آبدره‌های زیاد باعث ایجاد مشکلاتی برای خدمات جاده‌ای ایمن می‌شود. بعلاوه، حمل‌ونقل جاده‌ای که در این کشور رایج‌تر است در همه فصول سال فراهم نیست، بنابراین در نروژ طی 20 سال گذشته، ساختار حمل‌ونقل بیشتر بر روی پل‌ها و تونل‌ها متمرکز شده است و این کشور را نه‌ تنها از نظر تعدد تونل‌ها بلکه به خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فردشان سرآمد کرده است.

طولانی‌ترین تونل جاده‌ای جهان
تونل لائردال که طولانی‌ترین تونل جهان است (24.5 کیلومتر) در میان اورلند و لائردال واقع‌ شده و بخشی از اتوبان E16 می‌باشد که اسلو را به برگان متصل می‌کند.

برخی حقایق
شکل: ویژگی‌های تونل هرکسی را وادار به ارزیابی ایمنی تونل و کیفیت و کمیت کار انجام‌ شده می‌نماید:

ساخت تونل 5 سال به طول انجامید و در سال 2000 بازگشایی شد.
ارتفاع کوه‌هایی که تونل از میان آن‌ها عبور می‌کند به 1600 متر می‌رسد.
مدت‌زمان گذر از تونل تقریباً 20 دقیقه است.
تونل به سه غار تقسیم‌شده که برای دور زدن وسایل نقلیه مانند کامیون و مکانی برای استراحت است.
هر 250 متر یک تلفن اضطراری و هر 1250 متر یک مهارکننده آتش تعبیه‌ شده است.
میانگین خروجی هر تونل روزانه 1000 وسیله نقلیه است.
محدوده سرعت در تونل 80 کیلومتر در ساعت است.
علاوه بر سه غار اصلی، در تونل 15 نقطه برای استراحت رانندگان در نظر گرفته‌شده است. در داخل تونل دوربین‌های پلیس قرار دارد که بتوانند بر متخلفان ترافیکی نظارت داشته باشند. مزیت دیگر این تونل مسیر پیاده‌روی در داخل آن است.

شهرهای اطراف
جاده داخل تونل به لطف ویژگی‌های امنیتی هوشمندانه یکنواخت و خسته کننده به نظر نمی‌رسد. پس از یک ساعت و نیم می‌توانید مجدداً منظره زیبای نروژ مرکزی را مشاهده کنید.

می‌توانید از طریق اتوبان E16 اسلو به سمت برگن به لائردال برسید، زمان تقریبی این سفر حدود 4.5 ساعت برای 300 کیلومتر است.

در مکانی در ارتفاع 650 متری از سطح دریا و فاصله 6 کیلومتری از اورلاند، مکانی به نام استیگاستین برای مشاهده وجود دارد که منظره‌ای تماشایی از کل آبدره اورلاند، شهر و محوطه‌های اطراف را در اختیارتان می‌گذارد.

برای رسیدن به اورلاند باید از برگن و از طریق اتوبان E16 تعیین مسیر کنید، جاده‌ای که کمی بیش از 2 ساعت به طول می‌انجامد (حدود 170 کیلومتر).

یک جاده زیرآبی؟ این مسئله در حالتی ممکن بود که تونل زیر آب قرار داشته باشد. در اینجا باز هم ثبت عمیق‌ترین تونل جهان در اختیار نروژ قرار دارد، یعنی تونل ایکساند.

این تونل قدمت خاصی ندارد و جزء سازه‌های جدید است که در سال 2008 ساخته‌ شده است. اما با وجود قدمت کمی که دارد، بسیار مهم و تاثیر گذار است:

با طول 7765 متری، عمق این تونل به 287 متر زیر سطح دریا می‌رسد.
شیب افت و خیر تونل 9.6% است.
ماشین‌ها به‌وسیله صخره‌هایی باضخامت 50 متر از آب جدا شده‌اند و در برخی قسمت‌ها حداکثر ضخامت صخره‌های بالای تونل به 500 متر می‌رسد.
برای حفاری این تونل از دریل‌ها و روش‌های حفاری نوین استفاده شد.
تعداد کل ساکنین شهرهای اطراف تونل 25000 نفر است.
این تونل تنها بخشی از ساخت‌وساز جاده‌ای شامل پل ایکساند (حدود 400متر) و دو تونل دیگر با نام‌های هلگهورن و مورکس (به ترتیب 1160 و 430 متر) است. برای وارد شدن به تونل باید به ازای هر ماشین 76 NOK پرداخت کنید.

نحوه رسیدن به تونل
تونل ایکساند در نروژ زیر آبدره استور قرار داشته و شهرهای ایکساند و آرجانز را به هم متصل می‌کند.

نزدیک‌ترین شهر اصلی به ایکساند، آلساند است که از جاده rv. 61 تنها 1.5 ساعت با آن فاصله دارد. می‌توانید با 7.5 رانندگی در اتوبان E16 و rv.61 از اسلو به ایسکاند برسید.

در نروژ نه‌ تنها می‌توانید از ساختمان‌ها، کوه‌ها و بسیاری از پدیده‌های طبیعی الهام بگیرید، بلکه سازه‌های بسیار رایج در ساخت جاده‌ها و تونل‌ها نیز می‌توانند باعث خیره شدن نگاه مسافران شوند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید