بازده/ امسال برای بازار جهانی سال فراز و نشیب‌های بسیار بوده است. بازار سهام با اوج گرفتن نوسان‌ها، هم شاهد سودهای عمده بود هم زیان‌های هنگفت، تجارت بین ایالات متحده و چین بالا گرفت، و بسیاری از شرکت‌ها با مقررات مالیات شرکتی جدید آمریکا قوت گرفتند. ۱۷امین رتبه‌بندی سالانه‌ی فوربس از بزرگترین شرکت های دولتی جهان بازتابی از وضعیت اقتصاد جهانی امروز است: چه شرکتی در صدر قرار دارد؛ کدام در حال رشد است؛ و کدام شرکت سابقا روزگار بهتری داشته است.
بانک صنعت و تجارت چین دوباره برای ۷امین سال رتبه‌ی نخست را به خود اختصاص داد. این معدن مالی که صاحب آن دولت است، بر بیش از ۴ تریلیون دارایی کنترل و نظارت و حدود نیم میلیون نفر را در استخدام خود دارد. در کل بخش مالی نیز سال خوبی را پشت سر گذاشت: باقی «چهار بانک بزرگ» چین همه در بین ده مورد اول قرار گرفتند، و JPMorgan Chase تا جایگاه دوم بالا آمد.
از ۶۱ کشور ارائه شده در این فهرست، ایالات متحده خانه‌ی بیشترین تعداد شرکت‌ها است یعنی ۵۷۵ مورد. چین و هنگ کنگ با ۳۰۹ شرکت در جایگاه بعدی قرار دارند و سپس ژاپن با ۲۲۳ مورد قرار گرفته است. این تفکیک بسیار متفاوت از آن چیزی به نظر می‌رسد که بار اول فوربس در ۲۰۰۳ منتشر کرد. آن سال، ایالات متحده ۷۷۶ شرکت در فهرست داشت در حالی که چین و هنگ کنگ تنها ۴۳ شرکت داشتند.

و اینک با ما همراه باشید تا نگاهی بیندازیم به فهرست بزرگترین شرکت های دولتی جهان در ۲۰۱۹ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید