آرمان امروز/ استرس یا فشار عصبی در روانشناسی به‌معنی فشار و نیرو است و هر عاملی که در انسان ایجاد تنش کند استرس‌زا نامیده می‌شود که موجب از دست دادن تعادل روح و جسم فرد می‌شود و بدن واکنش‌هایی را از خود نشان می‌دهد تا تعادل از دست رفته بازگردد. برای انجام هر کاری میزان معینی از اضطراب عادی است و ضروری هم می‌باشد. در حالت یوسترس(استرس مفید و مثبت) ما تحت فشار هستیم ولی این فشار به ما انرژی و انگیزه می‌دهد تا مسئولیت‌هایمان را انجام داده و به اهدافمان برسیم. از انواع اضطراب مثبت می‌توان اضطراب ناشی از امتحان را نام برد.اضطراب بیش از حد یا خیلی کم بر هر عملکردی تاثیری زیانبخش دارد. دیسترس(اضطراب منفی و مضر) تجربه مداوم غرق‌شدن در مسئولیت‌هاست. عوامل زیادی وجود دارند که باعث می‌شوند اضطراب تداوم یابد. برخی از این عوامل عبارتند از:

سبک زندگی

مهمترین عاملی که باعث تجربه استرس بر ای انسان معاصر می‌شود سبک زندگی است. سبک خاصی از زندگی فشارزا که در آن گرفتاریم به بقا و تداوم اضطراب کمک می‌کند. منظور از سبک زندگی شیوه؛ تغذیه، استراحت، تفریح، کار، برقراری ارتباط اجتماعی، رسم و رسوم، عواطف و تفکری است که زندگی در دوران معاصر برای انسان به ارمغان آورده و همگان نیز آن را پذیرفته‌اند. به نظر بعضی از کارشناسان سوءهاضمه، زخم معده، زخم اثنی‌عشر، سرطان، ناراحتی‌های قلبی، سردرد، ورم و درد مفاصل و حتی درد دندان و پوسیدگی آن ناشی از نگرانی و هیجانات روحی است.

عدم‌اعتمادبه‌نفس

اعتمادبه‌نفس عموما از مشاهده مقابله موثر با تمامی انتظارات و چالش‌های هر روز زندگی حاصل می‌شود. کسانی که از تعادل روحی و روانی برخوردار نیستند، از قبول مسئولیت‌های فردی و اجتماعی شانه خالی می‌کنند و همواره در جامعه به صورت عنصری طفیلی مطرح هستند و به دیگران تکیه و اعتماد دارند. در افراد دارای مشکلات اضطرابی معمولا اعتمادبه‌نفس به تدریج کاهش می‌یابد. چنین افرادی به‌تدریج از موقعیت‌ها و تکالیف دشوار دوری می‌کنند و حتی از انجام کارهای روزمره زندگی خود بازمی‌مانند.

طرز تفکر

افرادی که شدیدا مضطرب یا تحت‌ فشار روانی هستند، افکار خودتردیدی و خودتقبیحی را نشان می‌دهند. پافشاری بر نقاط منفی زندگی و به خاطر سپردن آنها و فراموش‌کردن جنبه‌های مثبت از عوامل موثر در اضطراب و نگرانی است. هرچه این افکار را بیشتر به خود تلقین کنند، این افکار بیشتر به صورت خودکار و ثابت درمی‌آیند و کمتر چنین افرادی قادر خواهند بود آینده‌ای برای خویش تصور کنند. شخصی که منفی‌گراست، در شکست‌ها بالاترین نقطه بدبختی را می‌بیند. آنها دیدگاهی کلا منفی به زندگی پیدا می‌کنند، مشکلاتی را پیش‌بینی می‌کنند یا پیش‌روی خود می‌بینند و با پیش‌داوری‌ها، از دست زدن به کارهای بزرگ، ترس و اضطراب دارند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید