همگردی/ همیشه شنیده ایم که خفاش ها به تاریکی و رطوبت غارها علاقمندند و بهترین فضا برای زندگیشان دالان های تو در توی غارهاست. اما پدیده ای نادر در استان ایلام قرار دارد به نام «غار خفاش» این نام را به دلیل زیست هزاران خفاش از گونه های مختلف، به این غار داده اند. به گفته کارشناسان حدود 30 هزار خفاش از هفت گونه مختلف در این غار زندگی می کنند. البته خفاش ها ساکنان همیشگی این غار نیستند، نشانه هایی در این غار باستانی کشف شده که گویای این موضوع است که این غار در عصر غار نشینی محل زندگی انسان های غار نشین بود.

اگر تماشای خفاش ها و محل زیستشان برایتان جذاب است باید به سه کیلومتری شمال شرقی شهر دهلران بروید، جایی در نزدیکی چشمه های آب گرم این شهر که طرفداران خاص خود را دارد. علاوه بر گردشگران ماجراجویی که راهی این غار می شوند و به دهلیزها و دالان هایش سرک می کشند تا با گونه های خفاش که از سقف غار آویزان شده، آشنا شوند، هر ساله محققان و پژوهشگران زیادی هم به این غار عجیب می آیند تا در مورد نحوه زیست و گونه های مختلف خفاش در این غار مطالعه کنند. این غار در میان غارهای دیدنی ایران در نوع خود بی نظیر است و تنها غاری است که این تعداد خفاش در آن زندگی می کنند.

اگر از ورود به غار و مواجه شدن با این حجم از خفاش ها که گاهی پرواز همزمانشان ترسناک به نظر می رسد، واهمه دارید، می توانید تا ساعات پایانی روز صبر کنید و بیرون از غار به تماشای پرواز دسته جمعی خفاش هایی بنشینید که در دسته های بزرگ از غار بیرون می آیند تا پروازی شبانه داشته باشند. بعضی از آن ها کیلومترها از غار و محل زندگیشان دور می شوند و با روشن شدن هوا مجددا به غار باز می گردند. غار خفاش به عنوان یک جاذبه طبیعی و میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید