کارناوال/ می خواهیم سفری هیجان انگیز را آغاز کنیم. سفری به اعماق دره چاکرود رحیم آباد در استان گیلان! این مکان زیبا یکی از جاذبه های گردشگری رحیم آباد محسوب می شود و به نوعی بهشتی تکرار نشدنی برای دوست داران دره نوردی، رودخانه نوردی و ماجراجویی به شمار می آید. این بار کارناوال برای تان از این مقصد خاص و بی نظیر خواهد گفت و مسیر دره چاکرود را نشان تان خواهد داد؛ پس با ما همراه شوید.

هشدار! فقط حرفه ای ها وارد شوند
قبل از آن که به معرفی دره چاکرود بپردازیم لازم است خاطر نشان کنیم که بازدید از این دره فقط و فقط برای افراد حرفه ای و متخصص در زمینه دره نوردی، صخره نوردی، سنگ نوردی و ... مناسب است. بنابراین اگر در این گروه قرار ندارید فکر بازدید از این دره را از سرتان بیرون کنید؛ اما نگران نباشید! شما می توانید از مقصدهای مشابه چاکرود مثل تنگه هلت، تنگه دار، تنگه واشی و ... دیدن کنید که به شما تجربه ای یکسان اما امن و بی خطر را هدیه خواهند کرد.

چرا دره چاکرود رحیم آباد؟
دره چاکرود به خاطر سخت و خشن بودن طبیعتش بسیار بکر مانده و مقصد بسیار ایده آلی برای صخره نوردان، دره نوردان و ... به شمار می رود.
این دره آبشارها و حوضچه های متعددی دارد که هر چه بیشتر آن را خاص و متفاوت می کند.
در دره چاکرود می توانید تجربه فرود، آبشار نوردی، صخره نوردی و شنا را یک جا تجربه کنید.

مناسب برای
طبیعت گردان حرفه ای مانند صخره نوردان، دره نوردان و ...

نامناسب برای
افرادی عادی و غیر حرفه ای

آشنایی با دره چاکرود رحیم آباد 
به سمت رودسر می رویم و مسیرمان را تا روستای طیولا ادامه می دهیم. پس از طی کردن مسیری زیبا به ابتدای دره چاکرود خواهید رسید، جایی که کم کم دیواره های آن شروع به تنگ تر شدن می کنند و حتی گاهی مانع رسیدن نور خورشید به اعماق دره می شوند. دره چاکرود از جنوب (حوالی روستای پرمکوه) آغاز شده و به سمت شمال (روستاهای بالا طیولا و پایین طیولا) می رسد و به گفته برخی منابع در نهایت آب آن به دریای کاسپین ریخته می شود.
دره از دو مسیر فرعی و یک مسیر اصلی تشکیل شده و پر از آبشارها و حوضچه های بزرگ صخره ای پر آب است. وقتی پیمایش را آغاز می کنید ابتدا از مسیر فرعی وارد می شوید و چند فرود حسابی از آبشارها را تجربه می کنید و سپس وارد مسیر اصلی خواهید شد. گاهی فضای دره به خاطر تنگ شدن دیواره ها و وجود سنگ های بسیار بزرگ آنقدر تاریک می شود که شاید لازم باشد از هدلامپ استفاده کنید.
توجه داشته باشید که چاکرود طول زیادی دارد؛ اما قسمتی که در آن بتوان پیمایش فنی و حرفه ای انجام داد کوتاه است و با توجه به توانایی بدنی افراد از 1 تا 2 روز زمان می برد.

قبل از پیمایش بخوانید
پیش از هر چیز باید گفت که پیمایش این دره بدون راهنما و متخصص و حتی دوره های آموزشی پیش از سفر امکان پذیر نیست.

نکات ضروری سفر به دره چاکرود رحیم آباد
این پیمایش به وسایل تخصصی دره نوردی نیاز دارد مانند: طناب، هارنس، جلیقه نجات، کلاه ایمنی، دستکش، پیچ های مخصوص کارگاه زدن و..
رفت و برگشت این مسیر به توان جسمانی بالایی احتیاج دارد بنابراین در کنار تخصص و مهارت های لازم که باید کسب کنید حتما قوای بدنی خود را بسنجید.
در منطقه مغازه ای برای تهیه مواد اولیه خوراکی نخواهید دید و در طول مسیر آب قابل خوردن وجود ندارد، پس حتما مواد غذایی و میزان آب مورد نیاز خود را از قبل خریداری کنید.
داخل دره حوضچه های عمیقی وجود دارد که حتما باید در آن ها شنا کنید؛ بنابراین اگر شناگر ماهری نیستید از جلیقه نجات استفاده کنید.
به دلیل وجود آب و فشار زیاد آن، وسایل ضروری تان را وکویوم کنید تا آب به آن ها نرسد.
قبل از حرکت حتما و حتما آب و هوای منطقه را بررسی کنید زیرا در صورت بارندگی، احتمال سیل و جاری شدن آب وجود دارد.

لوازم مورد نیاز
آب آشامیدنی
چادر مسافرتی
پول نقد
کلاه ایمنی
کمک های اولیه
کوله پشتی
کیسه خواب
کیسه زباله
گوپرو
پاور بانک
چراغ قوه
هدلامپ
نقشه یا GPS
میان وعده

پیمایش دره چاکرود رحیم آباد
پیمایش را آغاز می کنیم و وارد دنیای شگفت انگیز چاکرود می شویم.

فرود از آبشار ها و صخره ها
ورود به چاکرود شما را با فرودهای پیاپی به چالش می کشد. از همان ابتدا که وارد دره می شوید باید اولین فرود خود را انجام دهید که با کوبیدن رول اسپیت و زدن کارگاه در جای مناسب و استفاده از طناب های ویژه امکان پذیر می شود. گاهی این پایین آمدن ها، در کنار آبشارهای کوتاه و بلندی اتفاق می افتد که ارتفاع شان از 2 تا 30 متر متغیر است. حتی در برخی از فرودها مجبور می شوید که به دل آبشار بزنید و از میان آنها عبور کنید که این کارتان را کمی سخت تر می کند. در برخی از قسمت ها باید فرودتان را از روی سنگ ها و صخره ای صیغل خورده ای انجام دهید که بسیار لیز هستند و آن قدر پیچ و تاب و شیب شان زیاد است که نمی توانید پایین شان را ببینید.

پرش در حوضچه های آب
یکی از هیجان انگیزترین قسمت های پیمایش دره پرش درون حوضچه های پر آب است. این حوضچه ها معمولا پایین آبشارها شکل گرفته اند و گاهی عمق آن ها آنقدر زیاد است که می توان به راحتی در آن ها پرید یا حتی شیرجه زد. البته قبل از هر چیز معمولا یک نفر عمق آب و بزرگی سنگ های داخل حوضچه ها را بررسی می کند.

شنا در بستر دره
در بخش های انتهایی دره عمق آب شروع به زیاد شدن می کند و در کنار آن فضای دره بازتر می شود. این فضا برای شنا کردن بسیار مناسب است.

پیاده روی در انتهای مسیر دره
پس از یک پیمایش نفس گیر و البته هیجان انگیز به بخش انتهای دره خواهید رسید. در این جا شما باید یک مسیر تقریبا طولانی را پیاده روی کنید تا به طور کامل از فضای دره خارج شوید. این پیاده روی، هم می تواند خیلی خسته کننده باشد و هم خیلی جذاب! این مسئله به خود شما بستگی دارد که چگونه در طول مسیر انرژی خود را حفظ کرده اید!

کمپ و پیک نیک در اطراف دره
اگر تمایل داشته باشید که دره را تا آخر پیمایش کنید به 2 روز زمان نیاز دارید و این مستلزم آن است که در پایان روز جایی را برای اقامت پیدا کنید که یکی از جذاب ترین گزینه ها کمپ در طبیعت اطراف دره است.

فصل سفر به دره چاکرود
بهار: در فصل بهار بارندگی در منطقه افزایش یافته و پیمایش دره را خطر آفرین می کند.
تابستان: بهترین فصل سفر به دره چاکرود تابستان است چرا که بارندگی به کمترین میزان خود می رسد و هوا معتدل می شود.
پاییز و زمستان: هر چه به سمت فصول سرد سال پیش می رویم هوای منطقه سردتر شده و بارش در آن بیشتر می شود و همین امر موجب افزایش آب بستر دره شده و پیمایش دره را مشکل یا غیر قابل انجام می کند.

اقامت
برای اقامت و شب مانی مسلما باید به اطراف دره بروید و یا در مکانی مناسب کمپ کنید که در این صورت باید با اصول کمپ در طبیعت آشنا باشید یا در روستاهای اطراف مثل طیولا (در فاصله 1.5 کیلومتری)، پرمکوه (در فاصله 500 متری) و ... بمانید.

مسیر دسترسی به دره چاکرود رحیم آباد
آدرس: استان گیلان، شهرستان رودسر، شهر رحیم آباد، روستای بالا طیولا

دسترسی: از رشت به سمت لنگرود و سپس اطاقور بروید پس از آن وارد املش شده و به سمت رحیم آباد بروید. وقتی به رحیم آباد رسیدید باید خودتان را به روستای بالا طیولا برسانید و بعد از آن با کمک گرفتن از محلی ها وار د جاده خاکی شوید که شما را به ابتدای دره می رساند.

دیدنی های اطراف
روستای لیما | 23.6 کیلومتر
ییلاق جواهر دشت | 82.8 کیلومتر
آبشار میلاش | 26.3 کیلومتر
روستای سرولات | 77 کیلومتر


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید