همگردی/ تصویری که از یزد در ذهن همه ما وجود دارد، شهری است خشتی و گرم در دل کویر که آب های جاری آن در قنات هایی در زیرزمین قرار دارند و زمینش همیشه تشنه است. با چنین تصویری اگر بخواهیم از آبشاری در یزد بگوییم شاید کمی غیر قابل باور باشد، هر چند که این استان کویری مناظر بدیع و ییلاقاتی دارد که در تصور آن ها که ندیده اند نمی گنجد. به هر روی قرار است از آبشاری در شهر تفت یزد بگوییم. آبشار درگاهان که در 5 کیلومتری جنوب شهرستان تفت قرار گرفته است.
درگاهان تنها آبشار استان یزد است که در فصول خاصی از سال از ارتفاعات شیرکوه سرچشمه می گیرد تا نزدیکی های ده بالا می آید و بعد از ارتفاعی نزدیک به بیست متر سرازیر می شود تا آبشاری چشم نواز را خلق کند. شیرکوه هرچند در منطقه ای کویری قرار دارد، اما هیچ کدام از نشانه های کویر را در خود ندارد، در این منطقه اقلیمی متفاوت از تمام نقاط استان را تجربه خواهید کرد. طرزجان و ده بال از ییلاقات محبوب یزدی ها هستند و مناظری دارند که هیچ شباهتی به دیگر مناظر و چشم اندازهای زیبای یزد ندارند. در نقطه ای از شیرکوه که برفخانه دائمی این کوهستان محسوب می شود، چند سالی است که پیست اسکی راه اندازی شده و گردشگران در سفر به یزد می توانند اسکی را در استانی کویری تجربه کنند.
نام دیگر درگاهان، دره گهان است، محلی ها می گویند در گذشته اهالی تفت که اغلب زرتشتی هستند برای برگزاری مراسم و آئین های خاصی به این دره و کنار این آبشار می آمدند. از سویی بعضی معتقدند به دلیل اینکه در برخی مواقع سال آبشار کم آب و گاهی هم خشک می شود، نام آن را دره گهان گذاشته اند. اما بسیاری نامگذاری این دره را به آئین ها و رسومات زرتشتیان نسبت می دهند.
در نزدیکی درگاهان یک اثر تاریخی به نام قلعه پهلوان بادی قرار دارد. در داخل این قلعه آجری بقایای آسیابی که به آسیاب پهلوان بادی معروف است، مشاهده می شوند.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید