لست سکند/ دانشمندان در نهایت راز سالم ماندن یک مغز از مجموعه بقایای انسانی 2600 ساله که در سال 2008 در دهکده انگلیسی هلسینگتون (Heslington) پیدا شده بود را کشف کردند. هنگامی که نخستین مرد باستان پس از کشف، مورد بررسی قرار گرفت، دانشمندان را شگفت‌زده کرد زیرا متوجه شدند اگرچه بدن کاملا تبدیل به اسکلت شده است، اما قسمت کمی از مغز وی به نوعی در برابر پوسیدگی‌ای که در دیگر قسمت‌های بدن اتفاق افتاده، مقاومت کرده است.
این مغز، که مغز هسلینگتون نام دارد (Heslington brain) ، قدیمی‌ترین مغز در بریتانیا است. براساس این گزارش، حتی با وجود این که این کشف 12 سال پیش صورت گرفته است، دانشمندان تازه کشف کرده‌اند که چه چیزی مغز را در چنین وضعیت قابل توجهی نگه داشته است.
این تحقیق توسط کارشناسان دانشگاه کالج لندن انجام شده است و این تیم اخیراً یافته‌های خود را در ژورنالی علمی منتشر کرده‌اند. آنچه این تیم دریافتند این است که مغز دارای "پروتئین های چندلایه محکم" است که ممکن است به حفظ آن کمک کرده باشد. اکسل پتزولد از دانشگاه کالج دانشگاه لندن و انستیتوی عصب شناسی کوئین اسکوئر که رهبری مطالعه را به عهده داشت می‌گوید: «نحوه مرگ این فرد یا دفن آن، ممکن است عامل حفظ طولانی مدت مغز شده باشد.»
بد نیست بدانید که بافت مغز انسان بلافاصله بعد از مرگ طبیعی، شروع به تجزیه شدن می‌کند. از آنجاییکه پروتئین‌های مختلفی شروع به از بین بردن ساختار سلولی مغز می‌کنند، پروسه فاسد شدن مغز، در مقایسه با سایر قسمت‌های بدن، سریع‌تر انجام می‌گیرد. دانشمندان اکنون فکر می‌کنند که این روند حدود سه ماه پس از مرگ این مرد قطع شده است. این وقفه ممکن است به دلیل ورود مایعات اسیدی به مغز به دلیل شیوه مرگ وی یا به دلیل اتفاقاتی باشد که پس از مرگ او اتفاق افتاده است.
با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که این مرد میان‌سال، نفس‌های آخر خود را در فاصله بین سال‌های ۶۷۳ و ۴۸۲ قبل از میلاد مسیح کشیده و مرگ او احتمالا در اثر شکستن ستون فقرات (چیزی شبیه به اعدام) بوده است.
اینکه او چه کسی بوده و چرا مرده شاید هیچ‌وقت معلوم نشود، اما با توجه به سایت Science Alert ظاهرا مدتی بعد از اعدام او، سرش را به داخل یک چاه مملو از رسوبات ریزدانه انداخته‌اند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید