نمناک/ تعطیلات نوروزی فرصتی برای خوشی و شادی همسران باشد اما فرصتی برای استرس آنها نیز می باشد. استرس عید برای برنامه ریزی ها و دید و بازدیدها. مثلا ابتدا به خانه والدین کدامیک برویم، فشار اقتصادی خریدها و هدیه دادن ها می تواند این روزها را به کامتان تلخ کرده و باعث اضطرابتان شود.
اما نباید موجب اختلاف میان شما و همسرتان گردد ؛ راهکارهای این بخش تجربه ی یک عید به یادماندنی در کنار همسر در سادگی هرچه تمام را برایتان فراهم می کند.

هدیه دادن
عیدی و دادن هریه در این شرایط اقتصادی، فشار زیادی را به خانواده ها تحمیل می کند. طبق نظریه هولمز و راهه، دو روان شناس برجسته در دنیا رسم و رسوم مراسم هایی از قبیل عید از تخلفات قانونی کوچک استرس زاتر می باشد و رتبه استرس مشکلات اقتصادی که برای بسیاری از همسران با عید همراه است با استرس مرگ یک دوست صمیمی برابر می باشد.

تعیین بودجه برای تعطیلات عید
وضعیت مالی و پس انداز خود را در نظر بگیرید تا حد و مرز مخارج خود را تعیین کنید . تمام هزینه هایی که قرار است برای عید صرف کنید را روی یک کاغذ بنویسید. اگر با همسر خود نمی توانید بر سر مسائل مادی به توافق برسید از فرد سومی کمک بخواهید.

تهیه فهرست
افرادی که قرار است به آنها هدیه دهید را در فهرستی بنویسید. اگر بودجه شما کمتر بود می توانید تعداد افراد فهرست خود را کمتر کنید. مثلا به جای اینکه به تمام اعضای یک خانواده هدیه دهید به هر خانواده یک هدیه تهیه کنید.

خلاقیت
برای تهیه هدیه نیازی نیست که آنه را از فروشگاه بخرید. پختن شیرینی یا درست کردن یک کادوی دست ساز و با سلیقه، هم در هزینه ها صرفه جویی می کند و هم برای افرادی که هدیه می گیرند، اهمیت بیشتری دارد.

شیرینی
روزهای پایانی سال خرید را با استرس بیشتر همراه می کند. در بیشتر مواقع کالای مورد نیاز خود را نمی یابید و انتخاب های شما محدود می شود. زمان عید کاملا مشخص است. بنابراین می توانید از هفته ها قبل ، لوازم مورد نیاز خود را تهیه نمائید و از استرس بی جا رهایی یابید.

با همسرتان صحبت کنید
مخالفت با اقوام همسرتان می تواند به همسرتان احساس مورد تهدید قرار گرفتن یا حالت دفاعی بدهد ، همچنین اگر همسرتان نیز این کار را با والدین شما انجام دهد، همین احساس در شما به وجود خواهد آمد. با صداقت و صراحت به همسرتان بگوئید که او را بدون قید و شرط دوست دارید و یچ تنشی نمی تواند این احساس را تغییر بدهد.
اگر مسئله ای سوهان روح شما می شود از آن موقعیت خارج شوید.
برای گذراندن تعطیلات عید همراه با همسرتان از قبل برنامه ریزی کنید، حتی می توانید دیگران را نیز از این تصمیم آگاه کنید.
قبل از اینکه حل مسئله از کنترل شما خارج شود به پیاده روی بروید تا هوای آزاد به شما آرامش و خونسردی دهد.
شما نمی توانید اقوام ناسازگار و ترش رو را تغییر دهید اما می توانید نوع واکنـش شخصی تان به موقعیت ها را تغییر دهید.
با همسرتان در مورد انتظار خود از سنت ها و مراسم عید نوروز صحبت کنید تا جایی که هیچ کدام احساس این را نداشته باشد که عید برایش جلای کمی داشته است.
فهرست کارهایی را که باید انجام دهید، با هم قسمت کنید تا فرصت بیشتری برای با هم بودن و لذت بردن از تعطیلات نوروزی داشته باشید.
#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید