لست سکند/ تئورا، مقصدی زیبا است که در منطقه جنوبی کامپانیا واقع شده‌است و امیدوار است با پیشنهاد پرداخت اجاره بهای ارزان برای اقامت در خانه‌های خالی خود، بتواند تا حدودی جمعیتش را به حد نرمال برساند. البته فراموش نکنیم که این روزها با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان و مرکزیت این ویروس که یکی از کشورهای آن ایتالیاست، شاید حتی با این وعده هم جمعیت این شهر به میزان نرمال نرسد! پس از اینکه شهرهای مختلف ایتالیایی تلاش کردند از طریق فروش خانه‌های ارزان قیمت یک دلاری و یک یورویی ساکنانی جدید را جذب کنند، شهر تئورا ایده‌ای جدید را آزمون می‌کند. همراه ما در لست سکند باشید تا ببنیم، ایده این شهر ایتالیایی چیست و چه تفاوتی با سایر شهرها دارد و آیا می‌تواند پس از پایان شیوع کرونا، ایده‌اش را عملی کند؟

شهرهایی که خانه‌های یک دلاری و یک یورویی را به فروش می‌رساندند شرط‌هایی مثل حداقل میزان سرمایه‌گذاری بر روی خانه، حداقل میزان بازسازی و یا بازسازی تا اندازه‌ای که قابل اقامت باشد را برای خریداران گذاشته‌ بودند. ولی ظاهرا افرادی که اقدام به خرید این خانه‌ها می‌کرده‌اند، قصد جدی برای اقامت در این شهرها نداشته و اکثرا از این خانه‌ها برای تعطیلات خود استفاده کرده‌اند؛ بنابراین مسئولین تئورا تصمیم گرفتند با فکری نو این مشکل را حل کنند. البته خانه‌های تئورا اکثرا بازسازی شده و قابل اقامت هستند و نیازی به بازسازی مجدد ندارند.

تئورا به تازه‌وارد‌ها 150 یورو در ماه کمک هزینه اجازه بهای خانه برای مدت دو سال پرداخت می‌کند (در نهایت برای این خانه‌ها که حدود 200 یورو ماهانه اجاره دارند، 50 یورو باید بپردازند) و یا برای خرید خانه‌هایی که قیمتی در حدود 30.000 یورو دارند، 5.000 یورور تخفیف می‌دهد. البته خریداران باید تعهد اقامت حداقل سه ساله دهند و اگر فرزند نیز داشته باشند از نظر مسئولین تئورا گزینه مناسب تری محسوب می‌شوند.

جمعیت این شهر پس از زلزله سال ۱۹۸۰ که باعث آسیب جدی شد، به شدت کاهش‌یافته است و هرگز به طور کامل بهبود نیافته است. ​ در حال حاضر این شهر حدود 1500 نفر شهروند دارد که درصد کمتری از آن‌ها را جوانان تشکیل می‌دهند. مسئولین این شهر امید دارند که بتوانند این روند جمعیتی را معکوس کنند و خانواده‌هایی تازه نفس را برای شهرشان جذب کنند.
خانه‌های خالی موجود همه در شرایط خوبی هستند، زیرا بعد از زلزله بازسازی شده‌اند و حتی بعضی از آن‌ها مبله نیز هستند. از زمان شروع این طرح تا الان 2 خانواده از این طریق به این شهر تئورا مهاجرت کرده‌اند که یکی از آن‌ها خانواده‌ای ایتالیایی الاصل از کشور برزیل است.

شهری پر از درختان سر سبز که خیابان‌هایی پر پیچ و خم دارد و پله‌های سنگی و شیب دار آن زیبایی خاصی به محیط شهری بخشیده‌اند. خانه‌هایی به رنگ های قرمز، بنفش، زرد و صورتی، با بالکن و تراس‌هایی مشرف به حومه شهر تزئینی بی بدیل برای خیابان‌های تئورا محسوب می‌شوند. با وجود خسارت‌های ناشی از زلزله؛ آمفی تئاتر، فواره‌ها، آسیاب آبی و کلیسای باستانی هنوز پابرجا هستند و تزئینات خاصشان خودنمایی می‌کند.

در نهایت جامعه تئورا امیدوار است از طریق تسهیلاتی که برای تازه‌وارد‌ها قرار داده است بتواند تا حدود زیادی جمعیت نرمال خود را بازیابی کند و افرادی را برای زندگی به این منطقه جذب کند. اگر کنجکاو شده‌اید که بیشتر در این مورد بدانید و اطلاعات کسب کنید، می‌توانید به وبسایت این شهر به آدرس: comune.teora.av.it مراجعه کنید و یا با آدرس ایمیل: staff@comune.teora.av.it ارتباط برقرار کنید.

​نظر شما درباره اثرگذاری این نوع از تسهیلات چیست؟ آیا این گزینه از خانه‌های یک دلاری و یک یورویی بهتر است؟
#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید