روزنامه شهروند/ ١- امروز روز ملی کارآفرینی است. بسیاری از مدیران در کشور ما در زمینه کارآفرینی دارای رکوردهای بالایی هستند و برای کسب مقام کارآفرین برتر سال، رقابت تنگاتنگی با هم دارند. شما از هر شهروند ایرانی بپرسی تا حالا شده سرکار بروی؟ حتما نام یکی از مدیران فعلی یا سابق را به زبان می‎آورد و مدعی می‎شود آن مقام با اقدام‌های عملی یا شعارهایش، شهروند بزرگوار را حداقل یک بار سر کار گذاشته است.
٢- یکی از بزرگترین دستاوردهای بشر در زمینه کارآفرینی هم پدیده‎ دورکاری است. مثلا دیروز خودرو من خراب شده بود. تلفن کردم ببینم با این شرایط کرونایی مکانیکی که همیشه خودرو را پیش او می‎برم، مغازه را باز کرده یا نه. ایشان هم فرمودند که به علت شرایط کرونایی کشور در خانه دورکاری انجام‌ می‎دهند. من هم خیلی شیک و مجلسی گفتم: «اشکال نداره عزیزجان. نشانی خانه را بده ماشین را می‎آورم آنجا.» جناب مکانیک هم قهقهه‎ خوش‌صدایی کرد و جواب داد: «عزیزجان. عرض کردم دورکاری می‎کنم. ماشین را چرا بیاوری اینجا؟ خب این‌جوری بود که می‎رفتم کرکره‎‌ مغازه را می‎کشیدم بالا.» پرسیدم: «پس دورکاری شما یعنی چه؟» ایشان هم جواب داد: «دو راه دارد یا تلفنی گام‌به‌گام حالیت می‎کنم که چه کار کنی و خودت با فرمان من روی ماشین کار می‎کنی یا یک اپلیکیشن تصویری می‎ریزی و من به صورت تصویری راهنمایی‌ات می‌کنم چه کنی. خب هر کدام هم هزینه خودش را دارد. حالا کدام راه را انتخاب می‎کنی؟»
٣- و البته امروز علاوه بر روز کارآفرینی روز جهانی زمین هم hsj. یک‌جورهایی این دو موضوع با هم ارتباط هم پیدا می‎کنند. یعنی در ایران یک‌جور کارآفرینی شده که زمین خوردن هم جزو مشاغل به حساب می‎آید، یعنی اگر در دنیا هر کسی زمین بخورد، دردش می‎گیرد، اما ما در ایران به چنان تکنولوژی‎ دست پیدا کرده‎ایم که زمین‌خوردن باعث می‎شود پولدار شویم و پیشرفت کنیم. پس زنده‌باد زمین‎خواری که روی هرچه کارآفرینی را سفید کرد.
٤- و کرونا هم برخلاف چیزی که می‎گویند باعث نشده بیکاری خیلی افزایش پیدا کند. درواقع یک جاهایی هم این کروناست که به کارآفرینی کمک کرده. مثلا الان هرکس را می‎بینید نشسته و ماسک درست می‎کند. از ماسک پلنگی و ارغوانی گرفته تا ماسک با طرح گوچی و دولچه گابانا. ماسک ساتن و منجوق‌دوزی هم خیلی روی بورس است. عده‌ای هم البته مشغول تولید الکل طبی از الکل صنعتی هستند و کیمیاگران دوره‎ زکریای رازی را هم از رو بردند. این همه شغل ایجاد شده و باز هم ما سیاه‎نمایی می‎کنیم.
٥- و یادش بخیر در این کشور دوره‎ای داشتیم که خانه‎داری هم شغل محسوب می‎شد. اگر همین روش را الگو قرار دهیم، می‎فهمیم دیگر چیزی به عنوان بیکاری نخواهیم داشت. چون هرکس هم به خاطر کرونا شغلش را از دست داده باشد،‌ رفته نشسته خانه و خانه‎دار شده، یعنی میزان اشتغال در کشور از این جیب به آن جیب شده.


شهرام شهیدی


#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید