لست سکند/ اگر لیستی از پنجاه گردش برتر خود را برای سفر بعدی خود به سوئد - البته پس از بحران کووید - 19 - تهیه کرده باشید، بازدید از یک گاراژ احتمالا در لیست شما قرار نخواهد گرفت. مگر اینکه جزو افرادی باشید که به ماشین بسیار علاقمند هستید و بتوانید ساعت‌ها با خوشحالی به زیر کاپوت‌های مختلف اتومبیل‌های زنگ زده و غیرقابل استفاده بروید و با دقت به آن‌ها نگاه کنید. به طور کلی گویا اختصاص دادن یک روز کامل به بازدید از یک فروشگاه قطعات خودرو چندان جذاب نیست. البته به جز مواردی خاص مانند قبرستان ماشین‌های باستین (Båstnäs) که می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. قبرستان ماشین باستین در جنگل وارلملند (Värmland)، در مرز سوئد و نروژ قرار دارد که به نظر می‌رسد مانند یک فیلم ترسناک قدیمی، فراموش شده و در اینجا رها شده‌اند.

این گاراژ در ابتدا توسط دو بردار در دهه 1950 شروع به فعالیت کرد که اتومبیل‌های قدیمی و رها شده را جمع‌آوری می‌کردند. آنها کارشان را از خانه‌ای که در یک مزرعه در وسط جنگل ساخته شده بود، شروع کردند. اتومبیل‌های شکسته در مزرعه جلوی خانه قرار گرفته بودند که چمن جلوی خانه مانند تصورات استفان کینگ شده بود.این دو بردار در ده‌های 40، 50 و 60 شروع به جمع‌آوری اتومبیل‌های ساب‌ها، ولووها، فورد، بیوک‌ها، فولکس واگن، اوپال‌ها، فیات‌ها و انواع و اقسام ماشین‌های دیگر کردند.

متاسفانه رام کردن جنگل انبوه کار سختی بود. درختان، شاخ و برگ‌ها به آرامی از اتومبیل‌ها پیشی می‌گرفتند و بعد از 40 سال، این دو برادر مجبور شدند سرنوشت گریزناپذیر این گاراژ را بپذیرند. یگی از برادران در اوایل دهه 90 این منطقه را ترک کرد، در حالی که بردار دوم در تلاش برای فروش قطعات با ارزش اتومبیل‌ها بود.

رفتن به قبرستان‌های اتومبیل‌ها درست مانند قدم گذاشتن در کمد نارنیا است که به جای اینکه وارد یک فضای دوستانه شود، یک حیاط کوچک پر از اتومبیل‌های قراضه است. خزه‌ها و شاخه‌های درختان از طریق پنجره‌ها به داخل اتومبیل‌ها وارد شده‌اند و گویا به تاوان تجاوز به طبیعت، اتومبیل‌ها آرام آرام در حال تبدیل شدن به یک جنگل سبز هستند. ممکن است این جنگل با تصوراتتان از حاشیه کشور سوئد یک کلبه در کنار دریاچه‌ای باشد که این قبرستان ابدا این تصور را تصدیق نمی‌کند اما ارزش دارد یک روز وقت برای بازدید از این جاذبه بگذارید.

گفته می‌شود یکی از دو برادر هنوز در این ملک زندگی می‌کند اما برای او حضور بازدیدکنندگان اهمیتی ندارد و می‌توانید به آنجا رفته و از این جنگل عکس بگیرید. البته او با مهربانی از شما می‌خواهد که به اتومبیل‌ها آسیب نرسانید و هیچ قطعه‌ای از اتومبیل‌ها را جدا و با خود نبرید. طبق اطلاعات Atlas Obscura، یک یادداشت دست‌نویس در مزرعه وجود دارد که به یکی از ساختمان‌های میخکوب شده است:

«این قبرستان ملک شخصی است. شما می‌توانید از این ملک بازدید کنند و عکس بگیرید اما هیچ بخشی را از بین نبرید و با خود قطعه‌ای همراه نکنید. این مکان را نابود نکنید و یا به روش‌های مختلف در آن اختلال ایجاد نکنید. اگر در ماشینی را باز می‌کنید لطفا مجددا آن را ببندید تا مهمان بعدی هم همان تجربه را داشته باشد. محض اطلاع: بعد از حدود 30 سرقت، من دیگر خسته شده‌ام. من در این محوطه تله ساخته‌ام، بنابراین اگر صدمه دیده یا مردید، ارتباطی به من ندارد. به خاطر داشته باشید در این مکان هیچ کس صدای فریادهای شما را نمی‌تواند بشنود.»

قبرستان اتومبیل‌ها باستین در 12 مایلی جنوب شهر Taksfors واقع شده است. هیچ وسیله حمل و نقل عمومی از Taksfors به قبرستان وجود ندارد، بنابراین شما این مسیر را یا باید رانندگی کنید، یا دوچرخه‌سواری کنید و یا با پای پیاده بروید. عجیب است که با وجود اینکه این مکان دوره افتاده اما به راحتی روی گوگل مپ قابل پیدا کردن است!