روزنامه شهروند/ خب به سلامتی و دل خوش، کرونا بازی رفت را شکست خورد و برای جبران در بازی برگشت با قوت برگشت. البته ما چون توانستیم خیلی خوب تاکتیک‌های کرونا را شناسایی کنیم، برای پیروزی در بازی برگشت هم مشکلی نداریم. در ادامه چند کاری را که برای عبور از این یکی موج کرونا قرار است انجام دهیم ذکر می‌کنیم.
الف) ویروس کرونا خیلی کلک است و هر دفعه به یک شکل خودش را به ما منتقل می‌کند. طبق بررسی‌های دوستان قانون‌گذار، آخرین شیوه انتقال این ویروس، اینستاگرام است و باید هرچه زودتر این اپلیکیشنِ پر از میکروب و باکتری و ویروس را فیلتر کرد تا ما را مبتلا نکند. ما باید از تجربه درستِ فیلتر تلگرام درس بگیریم، باور کنید اگر همان موقع تلگرام فیلتر نمی‌شد، دلار امروز تا مرز ١٢-١٠‌هزار تومان بالا می‌رفت.

ب) آخرین پژوهش‌های دانشگاه مریلند اثبات کرده که صفحه نمایش تلفن‌همراه، هنوز راه اصلی انتقال ویروس کروناست. البته همه گوشی‌ها نه، گوشی‌های وارداتی بالای ٣٠٠ یورو. آن‌هم نه همه گوشی‌های وارداتی بالای ٣٠٠ یورو، آنهایی که برخی افراد خاص وارد کرده‌اند، کاملا آنتی‌ویروس بوده و هیچ مشکلی ندارند و با قیمت دوبرابر در بازار عرضه خواهند شد. اما اگر می‌خواهیم موج جدید ویروس را شکست دهیم، باید خیلی زود واردات گوشی بالای ٣٠٠ یورو را ممنوع کنیم و از اینکه آن‌قدر خوب و به فکر و قشنگیم، به خودمان و دوستان‌مان ببالیم.

ج) حداقل یکصد و هشتاد و هفت پژوهشگر به سازمان بهداشت جهانی نامه نوشته‌اند و خواستند که حضور زنان در جامعه را یکی از عوامل اصلی انتشار ویروس کرونا معرفی کند. ما باید در این مرحله خیلی سریع، حضور زنان درجامعه را محدود کنیم، به‌خصوص در هیأت‌رئیسه برخی جاها، روی موتور، تاکسی، خیابان، سرکار. حتی اگر می‌شود حضورشان را در خانه هم محدود کنیم. اصلا برای زنان یک قرنطینه مادام‌العمر بگذاریم، هیچ‌کسی را هم نبینند، تا این چند صباح عمرشان هم بگذرد. البته اگر دانشمندان دستی بجنبانند و امکان زایمان را برای مرد فراهم کنند، دیگر به زن‌ها هیچ احتیاج دیگری نیست و می‌توانیم شرایط انقراض نسل‌شان را فراهم کنیم.
د) آخرین راه انتقال ویروس که باید جلوی آن را گرفت، پشت‌بام منازل است. برای همین باید خیلی سریع ابلاغیه‌ای صادر کنیم که کسی حق ندارد پشت‌بام کس دیگری را اجاره کند. البته خوشبختانه محققان گابنی، اخیرا متوجه شده‌اند که کنار خیابان، توی جوب، زیر پل و این‌جور جاها اصلا ویروس کرونا وجود ندارد. برای همین اگر کسی جای خواب نداشت، می‌تواند به این‌جور جاها مراجعه کند.

ه‍) یک راه هم ماسک‌زدن هست. که به نظر ما این راه را شما امتحان کنید و بگذارید مسئولان عزیز، راه‌های بالا را که خیلی سخت‌تر است آزمایش کنند. به هرحال در این دوران، مسئولان عزیز ما بار زیادی را به دوش می‌کشند و واقعا جا دارد به آنها خسته نباشید بگوییم. واقعا خیلی جا دارد.
شهاب پاک‌نگراین