فرارو/ نام واقعی کماندوی افغان که در منطقه دیرِپایین پاکستان زندگی می‌کند، علیم‌الله است، اما مردم منطقه او را به اسم کماندومی‌شناسند.
خانواده علیم پس از آغاز جنگ افغانستان در دهه 1980 میلادی در یک اردوگاه پناهندگان افغان در منطقه دیر خیبرپختونخوا مستقر شدند.
علیم گفت که هنرهای رزمی شوق و سرگرمی اوست و برای یادگیری آن به سراسر پاکستان سفر کرده است. او می‌گوید: وقتی 11 سال پیش برای یادگیری این سرگرمی اقدام کردم، از منطقه چترال تا بزرگشهر کراچی رفتم تا هنرهای رزمی را یاد بگیرم و نهایتاً به هدفم دست یافتم.
علیم خان که در اصل اهل کنر افغانستان است، کارآموزانش را در سواحل رودخانه پنجکوره آموزش می‌دهد.
وی گفت: در ابتدا آکادمی هنرهای رزمی را در یک روستای مجاور افتتاح کردم، اما بعداً تعداد کارآموزان به حدی افزایش یافت که فضای موجود در آکادمی گنجایش دیگر نداشت. به این دلیل آکادمی را به شهر تیمرگره انتقال دادم و اکنون مشغول آموزش حدود 120 تن هستم.
علیم می‌گوید که حدود نیمی از کارآموزانش پاکستانی و نیم دیگر آن‌ها پناهجوی افغان هستند. بیشتر پناهندگان افغان از خانواده‌های فقیر هستند و به سختی می‌توانند هزینه‌های آکادمی را بپردازند.
وی گفت: من هیچگاه بابت پرداخت هزینه‌ها به آنان فشار نیاورده‌ام. آن‌ها در حد توان و استطاعت خود می‌توانند پرداخت کنند. درحالی که پاکستانی‌ها به طور مرتب هزینه‌هاشان را می‌پردازند و والدین‌شان آن‌ها را با اشتیاق تمام برای آموختن هنرهای رزمی می‌آورند.
علیم افزود: برخی از آن‌ها ورزشکارانی هستند که در مسابقات مختلف در سطح ملی، از جمله در ارتش پاکستان، شرکت کرده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar