لست سکند/ میلیون‌ها سال پیش با ایجاد تمدن بشری، کشورهای زیادی تأسیس و امپراطوری‌های بسیاری شکل گرفت. در طول زمان بسیاری از آن‌ها سقوط کردند، شاهد مهاجرت ساکنین خود شدند و به هر دلیل دیگری دست‌خوش تغییرات خوب یا بدی گشتند. با وجود اینکه تعداد مشخصی از کشورها قدمت چند صد هزار سال دارند، مشخص کردن تاریخ دقیق شکل گیری آن‌ها کار دشواری است.

از حکومت باستانی اتیوپی گرفته تا امپراطوری پارس‌ها در ایران و کشورهای دیرینه اروپایی. در این مقاله شما راه با 7 تا از قدیمی‌ترین کشورهای جهان آشنا خواهیم کرد.

7. ایران - 550 سال قبل از مسیح
ممکن نیست بحث از قدمت و تمدن باشد و نامی از ایران به چشم نخورد. تاریخ ایران به 550 سال قبل از میلاد و تحت فرمانروایی هخامنش آغاز گردید. کشور ایران در تاریخ غنی خود متحمل تغییرات بسیاری شده است، از حکومت کردن سلسله‌های مختلف گرفته تا مرزگشایی‌های بی‌شمار و حتی مورد استعمار قرار گرفتن توسط دیگر حکومت‌ها.

البته حکومت هخامنشیان را می‌توان نخستین پادشاهی و فرمانروایی بومی بشمار آورد و نه نخستین آثار تمدن در این کشور. چرا که بر طبق شواهد و نظرات تاریخ‌شناسان اولین نشانه‌های تمدن در ایران به زمان پارینه‌سنگی بازمی‌گردد. 
6. ژاپن - 660 سال قبل از مسیح
بر اساس شواهد و ارجاعات مختلف، آماتراسو که در اساطیر ژاپنی به عنوان ایزد بانوی خورشید یاد می‌شود نخستین امپراطور ژاپن است که حکومت آن 660 سال به دوران قبل از مسیح بازمی‌گردد. جالب است بدانید بین چند صد تا چند ده هزار سال پیش از میلاد، نواحی شرقی آسیا با ژاپن متصل بوده و احتمال ورود انسان به ژاپن در دوران قدیم وجود داشت.


5. یونان - 800 سال قبل از مسیح
یونان، کشوری که به عنوان ابداع کننده تمدن مدرن غربی شناخته می‌شود از دیگر کشورهای پر قدمتی است که نخستین آثار حضور انسان در آن به 270.000 هزار سال پیش از مسیح بازمی‌گردد. یونان از نظر دانش، هنر، فناوری، ادبیات، سیاست و ... درس‌های بسیاری به جهانیان دیکته کرده است و آتن نیز نخستین شهری بود که برای اولین بار مفهوم دموکراسی را به وجود آورد.

وسعت و مرزهای یونان کنونی با یونان باستان بسیار متفاوت‌تر است، اما آنچه هنوز در این کشور دیده می‌شود نشاءت از فرهنگ اصیلی دارد که از یونان باستان در این کشور بجا مانده است.


 
4. اتیوپی - 980 سال قبل از مسیح
بسیاری از تاریخ‌شناسان هم‌عقیده هستند که اتیوپی، کشوری که هم‌اکنون در آفریقای شرقی واقع‌شده از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است که تمدن را از هزاران سال پیش به خود دیده است. البته به لطف تکه‌ اسکلت‌هایی که در اتیوپی کشف گردیده، اثبات‌ شده است که انسان از میلیون‌ها سال پیش در اتیوپی حضور داشته است!

980 سال قبل از مسیح، سالی است که مورخان درباره نخستین حکومت شکل‌ گرفته درباره اتیوپی اذعان دارند. این حکومت دمت (D’mt) نام داشت. اتیوپی یکی از معدود حکومت‌های آفریقایی محسوب می‌شود که هرگز تحت استعمار قرار نگرفت. به‌استثنای چندین سال در قرن 20 که تحت سلطه دیکتاتوری ایتالیا قرار داشت.


3. هند - 1500 سال پیش از مسیح
با کوچ کردن جمعیت‌های مختلف به شبه‌قاره هند، برای نخستین بار حدود 1500 سال پیش تمدن در این کشور شکل گرفت. چیزی که در تاریخ پرفراز و نشیب هندوستان مشخص است، سلسله حکومت و استعمارگران مختلفی بودند که در این کشور فرمانروایی می‌کردند. آنچه امروزه به نام کشور هند می‌شناسیم نخستین بار در سال 1947 میلادی، پس از استقلال یافتن از حکومت انگلیسی‌ها شکل گرفت.

 
2. چین - 2070 سال پیش از مسیح
یکی دیگر از قدیمی‌ترین و دیرینه‌ترین تمدن‌ها در کشور چین صورت گرفت. قدمت نخستین سلسله‌ حکومتی چین به 1600 تا 2700 سال قبل از مسیح برمی‌گردد؛ زمانی که سلسله شیا (Xia) نخستین فرمانروایی در چین را آغاز کرد.

چین در کنار ژاپن از قدیمی‌ترین کشورهای شرقی این کره خاکی به شمار می‌روند که شواهد زیادی قدمت آن‌ها را تائید می‌کند. برای آشنایی با قدیمی‌ترین شهر‌های چین پیشنهاد می‌شود مقاله لینک شده را نیز مطالعه کنید تا بیشتر از این کشور اعجاب‌انگیز ببینید و بدانید.


1. مصر - 3100 سال پیش از مسیح
همانند یونان باستان، مصر باستان نیز به طور کلی شامل قلمروهای متفاوتی نسبت به مصر امروزی می‌شد. آنچه امروزه ثابت شده است تمدن و فرهنگ دیرینه مصری است که گذشته آن 3100 سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. همچنین مصر زادگاه خط هیروگلیف است که دومین سیستم و زبان نوشتاری قدیمی در جهان بشمار می‌رود. قدمت پیدایش این سیستم نوشتاری به 4 هزار سال قبل از مسیح باز‌می‌گردد.

کشور مصر تاکنون دست خوش حکومت‌ و پادشاهی‌های مختلفی قرار گرفته است که از جمله آن‌ها می‌توان به سلطه امپراطوری پارس‌ها، امپراطوری عثمانی و عرب‌ها اشاره داشت که تأثیر فتح اعراب در قرن 9 – 10 میلادی به مصر کاملاً مشهود است (به دلیل رواج زبان عربی و دین اسلام در مصر).

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar