ایکنا/

پس از وقفه چند ماهه، مرمت دروازه قرآن به‌همت شهرداری شیراز و با نظارت اداره‌کل میراث فرهنگی فارس دوباره آغاز شد.
پس از کش و قوس‌های طولانی که طی چند سال اخیر برای مرمت و تغییر کاربری بنای تاریخی دروازه قرآن شیراز انجام شده بود، سرانجام بعد از وقفه چندماهه، دوباره مرمت این بنا از سر گرفته شد.
پیش از این خبرگزاری ایکنا مصاحبه‌ها، گزارش‌ها و اخبار متعددی از وضعیت نابسامان دروازه قرآن، به عنوان یکی از بناهای تاریخی مهم شیراز و همچنین نماد سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی و دیار فرهنگ و علم و ادب کار کرده بود.
اعضای شورای چهارم شهر شیراز بارها در نطق‌ها و مصاحبه‌های خود اعلام کرده بودند که مرمت دروازه قرآن یک امر جدی است که باید حتماً پیگیری شود و حتی در برهه‌ای از زمان، محمدرضا هاجری، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای چهارم شهر شیراز بر لزوم تغیر کاربری این بنای تاریخی و تبدیل آن به موزه قرآنی تأکید فراوان کرده بود.
اما تغییر کاربری دروازه قرآن و تبدیل آن به موزه قرآن، یکی از مباحث چالش برانگیزی بود که حتی شهردار شیراز هم در گفت‌وگو با ایکنا برای آن قول مساعد نداد و تأکید کرده بود که با توجه به موقعیت دروازه قرآن که در ورودی شهر قرار داشته و ماشین‌های سنگین و متعددی در کنار بنا این عبور می‌کنند، این کار نیاز به مطالعات ترافیکی دارد.
از سوی دیگر مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز در گفت‌وگو با ایکنا ضمن رد این درخواست تأکید کرد که دروازه قرآن گنجایش تبدیل به یک موزه قرآن که عامه مردم بتوانند از محیط درونی آن بازدید کنند، ندارد.

با وجود تمام این مباحث، در سال گذشته کار مرمت دروازه قرآن با تأکید اعضای شورای چهارم شهر شیراز آغاز شده بود که در گام نخست محیط اطراف آن بهسازی شد و این کار تا پایان سال ۹۵ ادامه داشت اما این کار برای ایام نوروز و با توجه به حضور گسترده مسافران نوروزی در این شهر، متوقف شد و این توقف کار چندین ماه به طول انجامید.

سرانجام بعد از گذشت چندین ماه از توقف کار مرمت دروازه قرآن که به گفته بسیاری از کارشناسان این بنای تاریخی نیاز به ساماندهی، مرمت و نگه‌داری در شرایط بهینه و مناسب دارد، طی چند روز اخیر به‌همت شهرداری شیرازو تحت نظارت کامل اداره‌کل میراث فرهنگی فارس آغاز شده است.
طبق گفته سعید معصومی، رئیس سازمان سیما و منظر شهرداری شیراز مرمت دروازه قرآن با ضوابط خاص آثار تاریخی انجام می‌شود و ترمیم نمای بیرونی و داخلی این بنا نیز هم‌اکنون به‌صورت هم زمان در حال انجام است و تا پایان امسال حداقل بهسازی نمای بیرونی و نورپردازی دروازه قرآن به اتمام خواهد رسید

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar