ایسنا/

رییس اداره سلامت اداره کل آموزش و پرورش فارس اعتقاد دارد که مهمترین علت شیوع شپش بین دانش آموزان استان فارس و شیراز، کمبود یا نبود مربی بهداشت در مقاطع مهدکودک و ابتدایی است.

طی ماه‌های اخیر، شاهد افزایش شیوع شپش سر بین دانش‌آموزان مدارس و مهدکودک‌ها در شیراز و فارس هستیم؛ آلودگی به شپش یکی از بیماری‌هایی است که کارشناسان علت آن را پایین بودن سطح بهداشت، عنوان می‌کنند!

بهزاد جامعیان در گفت و گو با خبرنگاران و در حالی‌که بیشترین گزارش‌ها را مربوط به مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی می‌داند، تاکید دارد درمان شپش کاری بسیار دشوار است؛ دشوارتر از شیوع آنفلوآنزا!!

جامعیان اضافه کرد: در حالی که تشخیص این بیماری قدری دشوار است ولی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دستگاه‌های مرتبط با نظارت و درمان تلاش خوبی را انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در دست نیست، تصریح کرد: رعایت نکردن بهداشت فردی و به‌ویژه بهداشت موی سر و استفاده از وسایل شخصی دیگران، در ابتلا به این بیماری مؤثر است و ریشه‌کنی این مشکل از مدارس نیز بستگی به رعایت دوره درمان و بهداشت فردی و گروهی دانش آموزان و خانواده‌ها دارد.

جامعیان ادامه داد: براساس گزارش‌ها پیش‌ بینی بینی می‌شود حدود 100 دانش آموز در سراسر فارس به دلیل ابتلا به شپش به مراکز جامع سلامت مراجعه کرده و درمان شده‌اند!!

وی با تاکید بر اینکه اولیا دانش آموزان باید برای پیشگیری از ابتلا به شپش باید به بهداشت فردی دانش آموزان توجه بیشتری داشته باشند، گفت: خانواده‌ها باید بر مقوله نظافت فرزندان نظارت بیشتری داشته باشند تا با ابتلای یک دانش‌آموز به شپش، سایر دانش‌آموزان نیز آلوده نشوند این در حالی است که شیوع شپش در بین دانش آموزان دختر بیشتر است.

رییس اداره سلامت اداره کل آموزش و پرورش فارس اضافه کرد: آموزش‌های لازم در رابطه با بهداشت فردی،‌ شست و شو و شانه کردن موها در مدارس توسط مربیان بهداشت به دانش‌آموزان ارائه می‌شود .

وی با تأکید بر اینکه ابتلای دانش آموزان به شپش در کشور مسئله جدیدی نیست و هرسال از تمام استان‌ها دراین‌باره گزارش می‌رسد، گفت: جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد؛ در حال حاضر خانواده‌های ما قبول دار این معضل نیستند و همین عامل تشدیدکننده این معضل می‌شود!

مدیر گروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اعلام این خبر که تاکنون در بین دانش آموزان فارس 5 هزار مورد مبتلا به شپش گزارش شده است، گفت: تمام دانش آموزان مبتلا تحت درمان رایگان قرار گرفته اند و مشکلات آنان برطرف شده است .

حسین فرامرزی که اعتقاد دارد مربیان بهداشت مدارس باید به این آلودگی بیشتر توجه کنند، افزود: ابتلا به شپش در فارس بیشتر متوجه کودکان دبستانی است و تاکنون با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و اداره آموزش و پرورش استان نظارت دقیق بر آنها انجام گرفته است .

او گفت: شناسایی به موقع افراد مبتلا و پیشگیری از انتقال شپش اهمیت قابل ملاحظه ای دارد و دانش آموزان با رعایت بهداشت فردی می‌توانند احتمال ابتلا را از بین ببرند.ژ

این متخصص بیماری های عفونی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز ملزومات درمان بیماران احتمالی مبتلا به شپش را پیش بینی کرده و در اختیار دارد، ضمن اینکه شامپوهای مربوط به درمان آن را به صورت رایگان توسط حوزه بهداشت در اختیار مبتلایان قرار می دهد .

مدیرگروه بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره شرایط رشد و انتقال شپش گفت: این حشره به دنبال تماس های نزدیک بین افراد یا هنگامی که اعضای خانواده در فصول سرد لباس های بیشتری می پوشند رشد و به صورت دسته جمعی زندگی می کنند.

فرامرزی با بیان اینکه شپش به جامعه و یا طبقه اجتماعی خاصی تعلق ندارد، ادامه داد: بالا بردن سطح آگاهی های جامعه، بهبود رفتارهای بهداشتی، تشخیص و درمان مبتلایان به ویژه در مراکز جمعیتی، از راه های مهم و موثر مبارزه با شپش است .

وی انواع شپش‌ها را به سه دسته اصلی شپش سر، شپش بدن و شپش عانه تقسیم بندی و اضافه کرد: شپش سر اغلب در اثر تماس با اشیاء آلوده نظیر حوله، شانه، کلاه، روسری، بالشت و لباس های خواب که به طور مشترک مورد استفاده قرار می گیرند و یا به وسیله صندلی های سالن های اجتماعات، کلاس ها، وسایل نقلیه عمومی و کمدهای لباس حمام های عمومی و استخرها انتقال می یابد .

فرامرزی نقش معلمان و مربیان را در بیماریابی و شناسایی مخازن اصلی آلودگی شپش بسیار مهم توصیف و تاکید کرد: در صورت وجود غدد لنفاوی متورم و دردناک در نواحی پس سر و پشت گوش ها و هر مورد زخم در ناحیه پس سر، ممکن است دانش آموز مبتلا به این بیماری باشد .

او نشانه های آلودگی به شپش سر را مشاهده تخم، وجود خارش سر و رویت شپش بالغ در موها عنوان و خاطرنشان کرد: زیستگاه اصلی «شپش تن» درز و چین لباس ها به ویژه لباس های نزدیک به بدن است .

فرامرزی در خصوص شپش عانه نیز گفت: زیستگاه اصلی شپش عانه به طور معمول ناحیه عانه است و تمایل آن به زندگی در محل های مرطوب بدن باعث انتخاب این زیستگاه می شود .

این پزشک متخصص اضافه کرد: در مواقع آلودگی شدید در نواحی زیر بغل، سطح داخلی فوقانی ران ها و سطح قدامی شکم به ویژه در ناحیه ناف و نوک پستان و سینه در مردان پرمو، این شپش مشاهده می شود .

مدیرگروه بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز خاراندن شدید را مهمترین عارضه ابتلا به شپش عنوان و اضافه کرد: این بیماری فرد را کلافه، خسته، پریشان و بی خواب می سازد و همین امر می تواند یکی از علت های افت تحصیلی در دانش آموزان باشد .

او گفت: گاهی اوقات پوسته های سفید ریز مثل شوره در مو ممکن است با تخم شپش اشتباه شوند، اما باید توجه داشت که تخم های شپش به سختی کنده می شوند زیرا به قسمت ساقه مو می چسبند. در حالی که شوره سر یا سایر پوسته ها به راحتی با برس برداشته می شوند .

وی در خصوص راه‌های پیشگیری از ابتلا به شپش، گفت: شستشوی مرتب سر با شامپوهای معمولی، شانه کردن روزانه موهای سر و تمیز کردن همه روزه برس و شانه، شستشوی منظم لباس ها، روسری و کلاه، استفاده نکردن از وسایل شخصی دیگران و پرهیز از تماس با اشیاء و لباس های افراد آلوده، استفاده نکردن از وسایل آرایش عمومی در آرایشگاه ها، معاینه مرتب موهای دانش آموزان و استفاده از ملحفه یک بار مصرف در زمان مسافرت با قطار یا اقامت در مسافرخانه، هتل یا زائرسراها و سالن های ورزشی از راههای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است .

فرامرزی با اشاره به اینکه شپش سر اغلب در خارج از بدن میزبان زیاد زنده نمی ماند، پاکسازی محیط خانه را در پیشگیری و درمان بسیار با اهمیت دانست و گفت: جارو برقی کشیدن فرش ها، موکت و روکش ماشین و استفاده از شانه دندانه ریز و محلول آب سرکه با نسبت مساوی یعنی نصف پیمانه آب و نصف پیمانه سرکه برای شانه کردن مو از دیگر راهکارهای مبارزه با شپش است .

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar