خبرآنلاین/

در سازمان برنامه و بودجه مصوب شد تا درآمدهای موزه ها، محوطه ها و سایت ها با نام و حساب اختصاصی آنها به خزانه عمومی دولت واریز شود و بدون کسر به خود این بخش ها برگردد.

این ها گفته های محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور است که با این روند و گشایش حساب اختصاصی برای تک تک موزه ها و سایت ها، دیگر به جای بخشی از درآمد، همه درآمد به خودشان بر می گردد.
طالبیان همچنین با اشاره به اینکه مقرر شده ابتدا همه پول ها و درآمد اکتسابی سالیانه برای کنترل با نام خود موزه یا سایت و پایگاه به خزانه رود و پس از انجام کنترل و مراتب لازم، همه مبلغ به همان میزان واریزی به خود مراکز تخصیص یابد، گفت: تخصیص درآمد موزه ها به خودشان می تواند منجر به مدیریت بهتر شده و موزه ها از این درآمد برای توسعه و پرداخت حقوق پرسنل خود استفاده کنند.
به گفته طالبیان تعداد محدودی از موزه های کشور در حدود 30 موزه، مانند تخت جمشید، حافظیه در فارس و سعدآباد در پایتخت و میدان نقش جهان در اصفهان دارای درآمد خوب هستند و باقی موزه ها باید برای اداره خود یارانه های دولتی دریافت کنند.
به گزارش خبرنگار سرویس گردشگری « خبر جنوب » در سنوات گذشته تنها 30 تا 70 درصدی از مجموع درآمد سالیانه موزه های کشور که به خزانه عمومی دولت واریز می شد، دوباره به موزه ها و سایت ها و پایگاهای تاریخی و گردشگری بازگردانده می شد که به باور کارشناسان حوزه میراث فرهنگی با چنین اقدامی وضعیت موزه ها و سایت های تاریخی و گردشگری کشور به ویژه استان فارس مطلوب تر خواهد شد .
در این رابطه سرپرست امور موزه های استان فارس با مثبت ارزیابی کردن چنین اقدامی، به خبرنگار ما گفت: همواره هزینه های نگهداری فضای سبز، مبلمان سایت و حتی نیروهای خدماتی اماکن تاریخی و فرهنگی بسیار زیاد است و بی شک با برگشت درآمدها از این هزینه ها کاسته خواهد شد.
مهدی نجفی با اشاره به اینکه چنانچه شاهد افزایش نرخ بلیت هم باشیم، تراز درآمد و هزینه ها مثبت می شود، افزود: متاسفانه بسیاری از موزه ها درآمد کمی دارند و ترازها همچنان منفی است که در این حوزه باید دولت بودجه ای خاص را درنظر گیرد.
وی ادامه داد: همواره در برخی از سایت های بزرگ و اماکن تاریخی، هزینه ها بیشتر از میزان درآمد است و اگر قرار باشد مرمت های کلی و یا تغییرات خاصی هم در این اماکن صورت گیرد نیازمند بودجه های دولتی اختصاصی است.سرپرست امور موزه های استان فارس گفت: بازگشت درآمدهای موزه ها و اماکن در واقع نوعی درآمد اختصاصی است که باید صرف برنامه ها و امور خدماتی گردد.
وی با اشاره به اینکه موزه ها مهجور هستند، افزود: متاسفانه هزینه کرد در موزه دیده نمی شود و نمود بیرونی ندارد. به طور مثال، مرمت بناهای تاریخی مشهود است و گردشگران می توانند مرمت ها و هرگونه تغییر کاربری و یا بهسازی در اماکن تاریخی را ببینند، اما آثار فرهنگی و ارزشمندی که در موزه ها وجود دارد و شاید هم از نظر فرهنگی و قدمت چندین برابر بناها باشد، هرگونه فعالیت و یا هزینه کردی نمود عینی ندارد و جزو پروژه های تبلیغاتی قرار نمی گیرد.نجفی ادامه داد: امید است با بازگشت درآمدها و اجرای این طرح، شاهد تغییرات گسترده ای در موزه ها باشیم و بتوانیم براساس درآمدها، برنامه ریزی کرده و به اجرای برنامههای فرهنگی، هنری، مرمتی و احیا در موزه ها بپردازیم.در ادامه این گفت و گو، امین تجلی مدیر مجموعه فرهنگی سعدی نیز به خبرنگار ما گفت: به طور حتم با چنین اقدامی، تصمیم گیری و برنامه ریزی برای هرگونه فعالیتی در سایت موزه ها بهتر انجام می شود و مطابق با درآمدها این برنامه ریزی ها نیز صورت می گیرد.به گفته وی، ایجاد جاذبه های مکمل در سایت موزه ها نیز امکان پذیر خواهد شد که بی شک تاثیر بسزایی در جذب گردشگران و رونق و توسعه گردشگری دارد.
تجلی با اشاره به اینکه اجرای برنامه های فرهنگی در اماکن تاریخی و موزه ها همواره مورد استقبال گردشگران است، افزود: در مجموعه فرهنگی سعدی، برپایی چنین برنامه هایی یکی از ضرورت ها و مطالبات مردمی است. به طور مثال آداب و رسومی که در حوض ماهی آرامگاه سعدی اجرا می شده یا رسمی که 40 روز بعد از سال تحویل در این مکان تاریخی اجرا می شده، از این دست موارد است.وی با تاکید بر اینکه احیای چنین برنامه هایی یک ضرورت است، گفت: یکی از رسوم کهن شیرازیها، مراسم دیگ جوشان است که این رسم 40 روز بعد از سال تحویل در کنار آرامگاه سعدی برگزار می شد و هم اینک نیز با یک برنامه ریزی اصولی می توان این رسم کهن را دوباره احیا و در قالب یک جشنواره چندروزه در این مکان تاریخی برگزار کرد.تجلی همچنین گفت: این رسم قدیمی می تواند جزو برنامه های هفته شیراز معرفی و اجرا شود.مدیر مجموعه فرهنگی سعدی در ادامه اضافه کرد: به طور حتم با درآمدهای اختصاصی که به زودی به سایت موزه ها و اماکن تاریخی اختصاص خواهد یافت شاهد تغییرات بزرگی در اماکن خواهیم بود.
بنا بر این گزارش، درآمد کم موزه ها مانع جذب سرمایه گذار در زمینه ساخت موزه می شود در حالی که امروزه نگاه به موزه ها متفاوت شده است به طوری که موزه ها موسسات غیر انتفاعی هستند که درآمد چندانی ندارند به همین دلیل بخش خصوصی و سرمایه گذاران تمایلی به راه اندازی و ایجاد موزه ندارند.برای درآمدزایی از فضای فعلی موزه ها باید موزه داران اقدامات نو و مبتکرانه ای انجام دهند تا از این طریق درآمد موزه ها افزایش یابد.
در حال حاضر در استان فارس نزدیک به 30 موزه دولتی و خصوصی وجود دارد .گفتنی است، بنا بر اظهار نظر کارشناسان این حوزه تخصصی سالانه بیش از چهار میلیون گردشگر از اماکن تاریخی، سایت ها، پایگاهای میراث فرهنگی و موزه های فارس دیدن می کنند که طبق آمار بلیت فروشی رقمی بالغ بر ده ها میلیارد تومان درآمدزایی می شود و چنانچه این رقم به طور کامل به استان برگردد شاهد تحول بزرگی در این اماکن خواهیم بود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar