ایسنا/
«محمد مهدی جوادیان زاده» در نشست با مدریان صدای و سیمای یزد در این رابطه افزود: میزان بارندگی استان در سال آبی 97-96 تاکنون 2.9 میلیمتر بوده که نسبت به متوسط دوره آماری 90 درصد کاهش داشته است .

وی با اشاره به این که روان آب سطحی رودخانه‌های استان هم با کاهش چشمگیری روبرو بوده است، بیان کرد: بعضی افراد در مناطق بالادست اقدام به ذخیره سازی آب می‌کنند و مانع جریان طبیعی آب می‌شوند، همچنین تغییر نوع بارش‌ها از برف به باران از دلایل دیگر کاهش رواناب‌هاست.

جوادیان‌زاده افزود: تعداد منبع آبی در استان یزد 3846 حلقه چاه ، 387 دهنه چشمه و 2630 رشته قنات است که از طریق حفر چاه عمیق و نیمه عمیق 833 میلیون متر مکعب ،چشمه 32 میلیون مترمکعب و از قنات 163 میلیون متر مکعب تخلیه آب زیرزمینی صورت می‌گیرد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای یزد اظهار کرد: افزایش جمعیت، توسعه کشاورزی، توسعه صنعتی و توسعه اجتماعی موجب کاهش کیفیت منابع آب، افزایش پساب‌های خانگی، صنعت و آلوده کننده‌های زیست محیطی می‌شود.

وی اصلی‌ترین عوامل انسانی تهدید‌کننده منابع آبی را حفر و بهره‌برداری چاه‌های غیر مجاز، آلوده‌سازی منابع آب، ذخیره‌سازی و برداشت غیر مجاز آب، تعرض به حریم و بستر رودخانه ها، توسعه کشت و مصرف بی رویه آب، افزایش صنایع پرآبخواه و آلاینده دانست.

جوادیان زاده مشکل اساسی در برداشت از منابع آبی استان را اضافه برداشت چاه‌های مجاز برشمرد و گفت: میزان برداشت واقعی و میزان پروانه چاه‌های مجاز کشاورزی با هم متفاوت است بطوری که در دشت یزد -اردکان میزان واقعی برداشت 212 میلیون مترمکعب در سال است در حالی که میزان پروانه چاه‌های مجاز کشاورزی این دشت باید 177 میلیون مترمکعب در سال باشد .

این مسئول میزان افت سالیانه آب زیرزمینی سال گذشته در کویر ابرکوه را 1.4 متر و در ابرکوه 90 سانتی‌متر ذکر و اظهار کرد: افت آب زیرزمینی موجب نشست زمین، ایجاد فروچاله‌ها و از بین رفتن آبخوان می‌شود .

وی تهدیدکننده‌های سلامت منابع آب را شامل استقرار بعضی صنایع آلاینده در بالادست دشت‌ها،عدم تصفیه فاضلاب تعدادی از صنایع، وجود صنایع پر آبخواه و آلوده در سطح استان ،تخلیه فاضلاب در مناطق نزدیک به تامین آب شرب، عدم رعایت حریم گلخانه‌ها با چاه‌های شرب،استفاده بی رویه سموم و کود در بخش کشاورزی،آب شیرین کن ها در بخش کشاورزی ذکر کرد.

جوادیان زاده با اشاره به این مطلب که تامین آب سالم و مطلوب برای کلیه ذی‌نفعان چشم‌انداز شرکت آب منطقه‌ای یزد است، افزود: اصلی‌ترین ماموریت‌های این شرکت مدیریت عرضه و تقاضا و حفاظت کمی و کیفی از منابع آب است.

وی با تشریح طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی، گفت : برای اجرای هرچه بهتر این طرح نیاز به همکاری و حمایت تمام دستگاه‌های اجرایی است.

جوادیان زاده در مورد اقدامات حفاظت کیفی از منابع آب انجام شده، اظهار کرد: جلوگیری از حفر و بهره‌برداری از چاه‌های غیرمجاز به منظور جلوگیری از شور شدن آب، تعیین حریم کیفی چاه‌ها و منابع آب شرب، ایجاد فرهنگ مصرف و اعمال مدیریت کمی و کیفی، تعریف زون‌های آب شرب، شناسایی نقاط آلاینده منابع آب،جلوگیری از استقرار واحدهای آلاینده در مناطق حساس، اجرای برنامه ایمنی آب با همکاری سایر ارگان های ذیصلاح و نمونه‌برداری از منابع آب شرب جزء این اقدامات است.

این مسئول در پایان سخنانش از مدیران و تهیه‌کنندگان برنامه های صدا و سیما خواست تا شرکت آب منطقه‌ای را جهت آگاه ساختن جامعه نسبت به بحران کم آبی به خصوص در بخش کشاورزی یاری کنند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar