آخرین خبر/
«عباس علوی راد» در یادداشتی خطاب به «محمدباقر نوبخت» رییس سازمان برنامه و بودجه کشور نوشت: «در نشست خبری روز سه‌شنبه ۱۹ دی‌ماه 96 این وعده را دادید که در سال ۱۳۹۷ با ۳۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار، یک‌میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

حتی اگر این وعده هم محقق شود باز مسائل مهم‌تری در زمینه اشتغال‌زایی در جامعه ایران مطرح است زیرا در حال حاضر بالاترین نرخ بیکاری مربوط به تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی به‌ طور عام و زنان تحصیل‌کرده به ‌طور خاص است. چه خوب است توضیح دهید که سهم تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی از این میزان اشتغال چقدر و در کدام بخش‌های اقتصادی است؟

مسئولان در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی چندی پیش با نهایت خوش‌بینی اعلام کردند در سال ۱۴۰۰ بیش از 5.5 میلیون نفر تحصیل‌کرده دانشگاهی متقاضی شغل خواهند بود. حال با توجه به این که عمر دولت دوازدهم در همان سال به پایان می‌رسد، برنامه شما برای اشتغال‌زایی تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی چیست؟

طی سه دهه گذشته تمامی دولت‌ها با آزمون و خطا و تزریق نقدینگی دائمی در پی ایجاد شغل در کشور بوده و همگی ناموفق عمل کرده‌اند. دولتی که شما سخنگوی آن هستید هم قرار است، همین راه را برود؟

بخش صنعت کشور که بانک مرکزی با افتخار در آخرین گزارش رسمی خود اعلام کرده است بیش از ۸۳ درصد تسهیلات سیستم بانکی به آن اختصاص‌ یافته، عملاً زیر بار اشتغال تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی نمی‌رود. شما اطلاع دارید که براساس آمارهای رسمی کشور بیش از ۷۰ درصد شاغلین بخش صنعت دیپلم و زیردیپلم هستند؟

بارها در دولت دوازدهم از مشکلات اقتصادی به ارث رسیده از گذشته و محدودیت منابع مالی سخن گفته‌اید، آیا تخصیص منابع مالی محدود از سوی دولت فعلی بهینه بوده است؟

تزریق منابع مالی محدود به بخش صنعت در قالب طرح‌هایی همچون رونق تولید و چشم‌پوشی از سایر ظرفیت‌های موجود اقتصاد ایران به‌ویژه در بخش خدمات نتیجه‌ای غیر از اتلاف منابع و استمرار بیکاری تحصیل‌کرده‌های دانشگاهی نخواهد داشت‌.»


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar