فارس/
نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی از تاریخ 25 دی‌ماه به مدت 5 روز در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی مشهد برپا شد، همزمان با این نمایشگاه، پانزدهمین نمایشگاه صوتی و تصویری، دیجیتال و جشنواره نور و صدا، هفتمین نمایشگاه تخصصی فرش ماشینی و نهمین نمایشگاه تخصصی منسوجات خانگی نیز برگزار شد.

در این نمایشگاه‌ها، 150 شرکت در قالب 800 غرفه و در فضایی نمایشگاهی 10 هزار مترمربع، به ارائه محصولات و کالاهای خود پرداختند و همچنین در کنار تولیدکنندگان داخلی نمایندگی خارجی از کشورهای چین، ژاپن، ترکیه، امارات، کره جنوبی، آلمان، مالزی، فرانسه و انگلستان در این نمایشگاه شرکت کردند.

در صنعت لوازم‌خانگی کشور 400 واحد تولیدی کوچک و بزرگ فعال هستند و 30 هزار نفر نیز به‌صورت مستقیم در این واحدها اشتغال دارند.

در حال حاضر، برخی از محصولات لوازم‌خانگی تولید داخل به دیگر کشورها صادر می‌شود و سالانه بیش از 250 میلیون دلار برای کشور ارزآوری دارد، البته در کنار این موارد ورود کالای قاچاق لوازم‌خانگی و واردات بی‌رویه تولیدات خارجی چشمگیر است.

استقبال کمرنگ مردم از نمایشگاه لوازم‌خانگی مشهد

در ابتدا به سراغ غرفه‌دار و فروشنده لوازم صوتی تصویری می‌رویم که برای نخستین‌بار در نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی شرکت کرده است.

حامد بخارایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: با توجه به تبلیغاتی که از این نمایشگاه شد به نظر می‌رسید با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شویم، ولی این‌گونه نیست.

وی افزود: با صحبتی که با سایر غرفه‌داران کردم متوجه حضور کمرنگ مردم شدم و همکاران هم‌نظرشان بر همین است.

این غرفه دار ادامه داد: از شب اول شروع نمایشگاه مردم بیشتر برای خرید آمدند اما در شب‌های گذشته مردم تنها برای تماشای نمایشگاه پا به اینجا گذاشتند و خریدی انجام نمی‌شد.

در ادامه مسئول غرفه لوازم آشپزخانه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: دو سالی می‌شود که در این نمایشگاه شرکت می‌کنم و امسال نسبت به سال‌های گذشته نوزدهمین نمایشگاه لوازم‌خانگی استقبال کم‌رنگی داشت و سردی هوا سبب افت مخاطبان و بازدیدکنندگان شده است.

اعظم حکم‌آبادی ادامه داد: تبلیغات بسیار ضعیف بود و اطرافیان ما حتی خبر ندارند نمایشگاه لوازم‌خانگی برگزارشده است.

وی بیان کرد: برگزاری این نمایشگاه‌ها را به دست افرادی سپرده شود که دغدغه این کاردارند و دلسوز صنعت لوازم‌خانگی و صوتی و تصویری هستند.

حنای مسئولان دیگر رنگی ندارد

در ادامه با یکی دیگر از غرفه داران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: رکود و تورم در بازار موج می‌زند خیلی وقت است که صدای رکود در بازارها برگشت قدرت خرید مردم را به رؤیا و آرزو تبدیل کرده است.

نادر محمدی گفت: نمی‌دانم مسئولان چه فکری دارند که به فکر مردمی که حقوق‌بگیر دولت نبوده و در بازار آزاد کار می‌کنند نیستند و خبر از رونق و ایجاد اشتغال می‌دهند.

وی باحالی تأسف گونه اظهار کرد: حنای مسئولان دیگر رنگی ندارد و در سه سال گذشته چند کارگر برای من کار می‌کردند اما الآن خودم هستم با خودم، می‌ترسم با این اوضاع من هم بیکار شده و شرمنده زن و بچه‌ام می‌شوم، اما با این‌وجود بازهم مسئولان با خوشحالی نوید رفع بیکاری می‌دهند.

در ادامه به سراغ چند بازدیدکننده رفتیم تا نظر آنان را در مورد این نمایشگاه جویا شویم.

زهره جوادی‌نیا که برای خرید یخچال‌فریزر و سایر لوازم دیگر پا به این نمایشگاه گذاشته است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد گفت: سه سال است که در نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی شرکت می‌کنم و هرسال به‌جای اینکه سطح کیفیت نمایشگاه بهتر شود برعکس بوده و بدتر می‌شود.

وی ادامه داد: به نظر بنده برگزاری این نمایشگاه بهتر بود نزدیک ایام عید نوروز برگزار می‌شد، تا مردم بیشتر استقبال می‌کردند.

وی اضافه کرد: البته من نظر شخصی خودم را گفتم شاید تدبیری برای برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی در این مدت‌زمانی بوده که من بی‌خبر هستم.

عاطفه رهنما و فرهاد سلیمی زوج جوانی هستند که برای خرید جهیزیه پا به این نمایشگاه گذاشته‌اند آن‌ها از تنوع محصولات راضی هستند و خریدهای خود را کم‌وبیش از تولیدات داخلی خرید کرده‌اند اما نظر آن‌ها در برخی از اجناس بر روی تولیدات و محصولات خارجی است.

همچنین در این نمایشگاه با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در حاشیه بازدید از نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی به گفت‌وگو می‌پردازیم.

وی گفت: 10 درصد صنایع خراسان رضوی در حوزه لوازم‌خانگی هستند که برخی از آن‌ها ظروف چینی، مجموعه‌های غیرفلزی، لامپ، کلید و پریز است.

راضیه علیرضایی افزود: برپایی چنین نمایشگاهی می‌تواند فواید زیادی برای صنعت لوازم‌خانگی به همراه داشته باشد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در این نمایشگاه از دو گروه بزرگ صنعت لوازم‌خانگی خراسان رضوی که توان تولید و رقابت‌پذیری با کالاهای بین‌المللی رادارند حضور داشته و این واحدها هم‌توان رقابت با کالای خارجی ازنظر قیمت، تنوع، کیفیت را دارند و هم برخوردار از دانش فنی روز دنیا در صنایع لوازم‌خانگی هستند، تولیدات داخلی به مرز صادرات رسیده است و در مقابل کالای خارجی با همان کیفیت و قیمت می‌تواند این تولیدات رقابت کند.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar