ایسنا/
«هادی مقیمی» در نشست با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اظهار‌ کرد: دستگاه‌های متولی تأمین آب از هم‌اکنون باید آمادگی کاملی داشته باشند تا اردکان از لحاظ منابع آبی دچار مشکل نشود .

وی با بیان این‌که میزان آبدهی سفره‌های زیرزمینی اردکان به ‌شدت کاهش یافته و جمعیت این شهرستان رو به افزایش است، افزود: برخی از چاه‌های آب شرب شهرستان آلوده‌ شده یا در معرض آلودگی است که این مشکل تأمین آب شرب سالم برای شهروندان را با چالش مواجه کرده است .

فرماندار اردکان گفت: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ نرخ رشد جمعیت اردکان 7.4دهم درصد بوده که لازم است برنامه‌ریزی ویژه‌ای در زمینهٔ تأمین آب مصرفی شهروندان انجام شود .

این مقام مسئول تأکید کرد: درصورتی‌که تأمین دستگاه آب‌شیرین‌کن در سیاه‌کوه پیگیری شود، با جداسازی آب شرب مشکل کمبود آب در این منطقه تا حدی برطرف و می‌توان الگوی خوبی در این زمینه ارائه کرد.

«علی اسلامی» مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد گفت: به دلیل آنکه شهر اردکان در انتهای دشت یزد قرار دارد، آب آن از کیفیت بدی برخوردار است و برای بهبود کیفیت آن باید تلاش شود .

وی افزود: در آینده نزدیک در ارتباط با ایجاد یک مجموعه آب ‌شیرین‌کن بزرگ که بتواند ۱۰۰ تا ۱۵۰ لیتر در ثانیه آب شیرین برای آب شرب اردکان تأمین کند، تصمیمات اساسی گرفته می‌شود .

اسلامی تصریح کرد: شهر اردکان به‌طورمعمول ازنظر منابع آبی با مشکل مواجه است و حتی بارندگی خوب نیز مشکلات موجود برای تأمین آب این شهرستان را رفع نمی‌کند و باید برای تابستان پیش‌بینی‌های ویژه انجام شود.

این مقام مسئول در ادامه با تأکید بر توسعه و افزایش ظرفیت شبکه آب‌شیرین‌کن،‌ گفت: آب از نیازهای ضروری مردم است و تأمین آن یک مسئله سیاسی نیست، در اردکان ۱۳ حلقه چاه آب وجود دارد که سه حلقه آن با توجه به آلودگی بالا از چرخه بهره‌برداری خارج شده است .

وی ادامه داد: ۳۸۰ لیتر نیاز آبی تابستان شهرستان اردکان است و ۲۸ ایستگاه برداشت آب در این شهر ایجاد شده که تعداد این ایستگاه قابل ‌افزایش است .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب یزد در پایان گفت: در استان یزد سه هزار و ۶۸۰ حلقه چاه، ۳۸۷ دهنه چشمه و دو هزار و ۶۳۰ رشته قنات وجود دارد که سالانه یک هزار و ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب از آن‌ها برداشت می‌شود که از این میزان ۸۸.۵ درصد در بخش کشاورزی، ۸.۵ درصد در شرب شهر و روستا و سه درصد در بخش خدمات مصرف می‌شود .


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar