خبرگزاری صدا و سیما/ مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به تداوم سامانه بارشی در استان سمنان گفت: این امر تهدید جدی برای سرمازدگی محصولات باغی و زراعی استان سمنان است.
غلامرضا حسنی غربا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در چند روز اخیر شاهد ورود سامانه جدید بارشی در استان سمنان بودیم که در برخی نواحی بارش باران، تگرگ، برف و مخلوطی از باران و برف را شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه این سامانه بارشی تا دو روز آینده نیز ادامه دارد اعلام کرد: در این مدت دمای هوای مناطق مختلف استان سمنان بین 4 تا 8 درجه سانتی‌گراد کاهش داشته است.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان به کشاورزان، باغداران، دامداران و سایر فعالان در این عرصه هشدار داد: برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرمازدگی اقدامات لازم را با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی انجام دهند.
مهدی قرائیان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به بارش شدید برف و باران و کاهش درجه حرارت هوا در بیست و هفتمین روز از فروردین‌ماه در برخی شهرستان‌های استان احتمال خسارت بر جوانه و شکوفه درختان میوه افزایش‌یافته است.
وی با اشاره به اقدامات لازم برای جلوگیری و کاهش خسارت احتمالی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در چند روز آینده به‌شدت کاهش یابد و کشاورزان و باغداران باید در این بخش استفاده از بخاری‌های باغی به تعداد زیاد با شعله کم و 70 الی 80 عدد در هر هکتار را در دستور کار قرار دهند.
قرائیان سوزاندن کاه وکلش و شاخه‌های هرس شده موجود در سطح باغ را از دیگر عوامل پیشگیری از سرمازدگی برشمرد و گفت: استفاده از پنکه‌های باغی یا هر وسیله تولید باد و سوزاندن و دود کردن لاستیک و استفاده از انواع دستگاه‌ها تولید گرما در باغات در دستور کار قرار گیرد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar