مهر/ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از قول عدم تمدید مجوز پروژه معدن بوکسیت شاهوار تا زمان دریافت طرح‌ترمیم پوشش گیاهی از سوی منابع طبیعی و اطمینان از امکان بازسازی خبر داد.
هروز اسودی شامگاه دوشنبه در دیدار با فعالان زیست محیطی شاهرود با موضوع آثار زیستی مربوط به معدن بوکسیت شاهوار که در محل اداره صنعت و معدن این شهرستان برگزار شد، در پاسخ به درخواست نمایندگان تشکل‌های محیط‌زیستی گفت: هرچند مجوزهای اولیه برای این معدن صادرشده ولی هنوز مشاوره‌ها و بررسی‌ها تکمیل‌نشده و تا پایان این بررسی‌ها و دریافت طرح بازسازی و ترمیم پوشش گیاهی از سوی سازمان منابع طبیعی در اسرع وقت قول می‌دهیم، ضمن اجازه ادامه فعالیت فعلی، مجوز شاهوار را تمدید نکنیم.
وی در پاسخ به این مطلب که امکان این بازسازی وجود ندارد، بیان کرد: بازسازی وظیفه سازمان منابع طبیعی و خارج از حیطه اختیارات ماست و این سازمان با صدور مجوز این امکان را تلویحاً تصدیق کرده است.
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت استان سمنان در توضیح این‌که چرا قبل از تکمیل مشاوره‌ها اجازه آغاز پروژه و تخریب داده‌شده است، گفت: مجوز بهره‌برداری این معدن در سال ۹۲ صادر شد و وضعیت اشتغال و تولید در شهرستان اقتضا می‌کرد این فعالیت آغاز شود، البته طبق قانون که برای هر پروژه‌ای حداقل چهار یا پنج استعلام قطعی وجود دارد، در اینجا هم استعلام‌ها گرفته‌شده و در جلسه‌ای با مسئولان شهرستان، تعیین مشاور دارای صلاحیت قانونی و مورد وثوق سازمان محیط‌زیست در دستور کار قرار داده‌شده است.
اسودی همچنین به علت اهمیت منطقه شاهوار اشاره کرد و گفت: بوکسیت موجود در این منطقه از نوع مرغوب این سنگ محسوب می‌شود و ارزش اقتصادی این ماده برای تولید غیرقابل‌انکار است.
وی در پاسخ به ابهامی با اشاره به افزایش سیل در مناطق شمالی کشور باوجود کاهش بارندگی که به دلیل نابودی پوشش گیاهی است، گفت: این‌که از بین رفتن پوشش گیاهی علت این اتفاق باشد، پذیرفتنی نیست و به نظر ما خشک‌سالی سبب این تغییرات می‌شود.
دبیر تشکل‌های زیست‌محیطی شاهرود نیز در این جلسه ضمن اشاره به آثار مخرب محیط‌زیستی معدن بوکسیت شاهوار برای سلامت شهروندان و منابع طبیعی گفت: منطقه شاهوار علاوه بر دارا بودن منابع بوکسیت، مخزن بزرگ آب استان و کشور محسوب می‌شود؛ با توجه به این‌که مشکل آب در اولویت کشور است و به تعداد تمام سدهای کشور در این منطقه منابع آبی وجود دارد، باید توجه کرد که نابودی حیات، آب‌وهوا، ارزشمندتر از بوکسیت نیست، عوارض زیست‌محیطی این پروژه جبران‌ناپذیر خواهد بود.
امیرحسین ولیان در ادامه با اشاره به اثرات نابودی پوشش گیاهی در این منطقه گفت: در دو دهه گذشته در شمال کشور، در عین کاهش ۲۰ درصدی بارندگی، سیل ۵۱ برابر افزایش داشته است که این موضوع نشان‌دهنده اهمیت پوشش گیاهی است لذا در منطقه شاهوار نیز به دلیل شیب زیاد، از بین رفتن پوشش گیاهی سبب عدم توان کوه در جذب آب و درنتیجه تخریب‌ها دیگر خواهد شد.
وی در پایان ضمن بیان اینکه، موارد مذکور به همراه افزایش بیماری‌های قلبی، آلودگی آب به موادی چون آرسنیک و افزایش سرطان مهم‌ترین آثار منفی پیش‌بینی‌شده است، توسعه ناپایدار به قیمت از بین رفتن منابع زیستی را اشتباه بزرگی دانسته و گفت: تجربه نشان می‌دهد در مجوزها ملاحظات دقیقی صورت نگرفته و قلع‌وقمع صدها درخت ممنوع القطع ارس از نشانه‌های این موضوع است، پس خواهش ما این است که تا شروع عملیات بازسازی و اطمینان از امکان ترمیم پوشش گیاهی مجوز جدیدی صادر نشود، امیدواریم با همکاری مسئولان، به اعتراضات مردمی پاسخ داده شود.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar