تهران پرس/ رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان با اشاره به اینکه ۳ درصد از اراضی کشاورزی استان را باغات مثمر تشکیل داده است، گفت: سالانه بالغ بر ۳۰۰ هزارتن انواع محصولات باغی دراستان تولید می شود.
خالد جعفری باغات را یکی از ظرفیت های مهم بخش کشاورزی استان خواند و گفت: در حال حاضر سه درصد معادل ۳۶ هزار و ۴۳۸ هکتار از اراضی کشاورزی استان را باغات مثمر تشکیل داده است.
وی با اشاره به اینکه از میزان سطح مذکور ۲۷ هزار و ۱۴ هکتار آن آبی و مابقی دیم است، عنوان کرد: در مجموع سطح زیرکشت باغات در استان ما ۴۳ هزار و ۹۸۲ هکتار است.
وی با بیان اینکه سالانه بیش از ۳۰۰ هزارتن انواع محصولات باغی از سطح باغات استان تولید می شود، ادامه داد: عمده محصولات باغی استان شامل توت فرنگی با تولید ۴۱ هزار و ۱۳۵ تن، گردو با تولید ۱۶ هزار و ۹۴۲ تن و انگور با تولید ۱۰۱ هزار و ۴۹۷ تن است.
رییس سازمان جهادکشاورزی کردستان میزان تولید میوه های دانه دار در استان را ۶۶ هزار و ۵۷۲ تن و میوه های هسته دار را ۸۳ هزار و ۷۷۲ تن ذکر کرد و افزود: در تولید توت فرنگی مقام نخست کشور، گردو مقام هشتم و در تولید انگور رتبه دوازدهم کشور را داریم.
جعفری از وجود ۶۷ واحد گلخانه در استان با مساحت ۱۸۷ هزار مترمربع خبرداد و بیان کرد: سالانه ۴ هزار و ۷۰۰ تن سبزی و صیفی و ۷ میلیون و ۱۰۰ شاخه گل و گیاه در این واحدها تولید می شود.
وی عنوان کرد: ۹ واحد پرورش قارچ خوراکی و صدفی با مساحت ۳۲ هزار و ۷۰۵ مترمربع و تولید سالانه ۳ هزار و ۵۷۷ تن در استان وجود دارد.
وی یادآورشد: ظرفیت افزایش سطح باغات در اراضی مستعد و شیب دار تا حدود ۱۰۰ هزارهکتار وجود دارد که اگر این مهم تحقق یابد پیش بینی می شود تولید محصولات باغی استان به بیش از دو میلیون تن افزایش پیدا کند.