تین نیوز/ مدیر کل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران گفت: بر اساس مجوز صادر شده از سوی کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند در راستای افزایش شناورهای صیادی ایرانی در اقیانوس هند، تا سال 2021 میلادی 45 فروند شناور بزرگ صیادی به ناوگان صیادی کشور افزوده خواهد شد.
مختار آخوندی اظهار داشت: سال گذشته حدود 300 هزار تن ماهیان و شبه تن ماهیان در کشور صید شده که 50 درصد آنها از طریق صید بین الملل و آبهای فراساحل انجام شده است.
مدیر کل دفتر صید و صیادی سازمان شیلات ایران، ادامه داد: 57 درصد صید تن ماهیان توسط صیادان استان سیستان و بلوچستان، 33 درصد توسط صیادان استان هرمزگان و 10 درصد مابقی توسط صیادان استان های خوزستان و بوشهر صورت می گیرد.
به گفته وی، صیادان استان سیستان و بلوچستان و بخشی از صیادان استان هرمزگان که دارای شناورهای مناسب هستند جهت صید فراساحلی به آبهای اقیانوس هند اعزام می شوند و مابقی صیادان در آبهای داخلی به صید این گونه ماهیان می پردازند.
آخوندی یادآور شد: از مجموع صید تن ماهیان و شبه تن ماهیان، 51 درصد صید مربوط به صید این گونه ماهیان در آبهای اقیانوس هند است و 49 درصد دیگر نیز در آبهای خلیج فارس و دریای عمان صید می شود.
وی عنوان کرد: حدود شش هزار فروند لنج از استان های جنوبی به صید تن ماهیان و شبه تن ماهیان می پردازند که از این تعداد شناور، 800 فروند برای صید عازم آبهای فراساحلی در اقیانوس هند می شوند.
این مقام مسئول در سازمان شیلات ایران بیان داشت: بیش از 60 هزار صیاد در استان های جنوبی در طول سال به صید انواع تن ماهیان و شبه تن ماهیان اشتغال دارند.