برنا/رئیس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان ری با اشاره به برخی شایعات فضای مجازی در خصوص مفقود شدن سنگ قبرهای واجد ارزش صحن اصلی امامزاده عبدالله (ع) ری گفت: مفقود شدن سنگ قبرهای این امامزاده صحت ندارد.
حجت الاسلام سعید اوتارخانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سنگ قبرهای قدیمی و واجد ارزش ضلع جنوبی و شمالی صحن اصلی امامزاده عبدالله (ع) که بر اثر بهسازی از محل اصلی خود کنده شده اند بر اساس نظر کارشناسان اداره میراث به خوبی نگهداری می شوند.
وی تصریح کرد: هم اکنون عملیات عمرانی ضلع جنوبی صحن اصلی امامزاده بر اساس برنامه ریزی های موجود به اتمام رسیده است و تمامی قبور صحن اصلی با دوربین های دقیق مهندسی محافظت می شوند.
وی اضافه کرد: پس از اتمام عملیات همسطح سازی بخش جنوبی صحن، 400 سنگ قبر حجاری و نصب شده است.
اوتارخانی ادامه داد: امامزاده عبدالله (ع) با مساحت 10 هکتار است که عملیات عمرانی همسطح سازی صحن اصلی امامزاده با یک هکتار از بهمن ماه سال گذشته با اعتبار 17 میلیارد ریال آغاز شده و قرار است در مدت یک سال به اتمام برسد.
وی با بیان اینکه درشب های قدر مردم استقبال خوبی از برنامه های فرهنگی این امامزاده داشتند عنوان کرد: شرکت کنندگان در مراسم های معنوی شب قدر و صاحبان قبور نیز از اجرای طرح بهسازی و همسطح سازی ضلع جنوبی صحن اصلی آستان رضایت کامل داشتند.
به گزارش ایرنا، امامزاده عبدالله (ع) از گورستان‌های معروف تهران است که تعداد زیادی از مشاهیر علمی، ادبی و سیاسی در آنجا مدفون هستند. گمان می‌رود بقعهٔ داخلی آن مربوط به دورهٔ صفوی باشد.
آرامگاه‌های خانوادگی واقع در محوطهٔ این امامزاده به سبک معماری دورهٔ قاجار، پهلوی اول و دوم ساخته شده‌اند و دفن مردگان مگر در گورهای از پیش خریداری شده در آنجا از دههٔ 50 متوقف شده‌ است.
مجموعه گورستان امامزاده عبدالله در 14 اردیبهشت ماه ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar