مهر/ مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان نقش مردم محلی و بومی در مدیریت عرصه جنگل ابر را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: طرح توسعه اکوتوریسم در این جنگل اجرا می‌شود.
محمد جهانشاهی صبح سه‌شنبه در دیدار با دهیار و اعضای شورای اسلامی روستای ابر شاهرود، با تاکید بر اینکه نقش مردم باید در زمینه حفاظت و توسعه پایدار جنگل ابر از دولت پررنگ‌تر باشد، افزود: این اداره کل در صدد اجرای طرح توسعه اکوتوریسم در جنگل ابر است.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان همچنین گفت: در این طرح، نقش مردم، محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی در حفاظت و توسعه پایدار این جنگل مشخص می‌شود.
جهانشاهی از جمله اقدامات انجام شده برای ساماندهی جنگل ابر توسط این اداره کل را تامین بخشی از زیرساخت‌ها، برگزاری جلسات متعدد برای حفظ امنیت گردشگران، برگزاری کلاسهای آموزشی صنایع‌دستی ویژه اهالی بومی منطقه، ساخت سرویس بهداشتی و ... عنوان و کرد و افزود: به زودی چند چشمه سرویس بهداشتی جدید در جنگل ابر ایجاد می شود.
وی با تاکید بر اینکه باید جلسات مداومی برای توسعه گردشگری منطقه ابر برگزار شود، افزود: ورود گردشگران به جنگل ابر باید قانونمند باشد، خواستار مشارکت مردم محلی در راه اندازی فروشگاه صنایع‌دستی، توجه به بازاریابی و تبلیغات و افزایش سطح ارائه خدمات و جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه گردشگری جنگل ابر شد.
رئیس شورای اسلامی روستای ابر شاهرود نیز در این دیدار خواستار ایجاد زیرساختهای لازم برای رفاه گردشگران در جنگل ابر شد و با تاکید بر اینکه رشد گردشگری روستای ابر زمینه ساز رشد اقتصادی این روستا است، گفت: رشد بازدید گردشگران از جنگل ابر باید مداوم باشد.
علی غلامی با یادآوری اینکه جنگل ابر به عنوان قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط ایران و شمال شرق کشور است، افزود: این جنگل به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است.
وی با بیان اینکه جنگل ابر در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده و منطقه حفاظت شده نیز اعلام شده است، تصریح کرد: در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیک اند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.
جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود واقع شده است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar