ایکنا/ رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: آمار معتادین استان ۷۰ هزار نفر است که از این تعداد ۱۰ درصد بانوان هستند.
سرهنگ احمدرضا چگینی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی انتظامی استان مرکزی، امروز، ۱۳ تیرماه در نشست خبری که در اداره مبارزه با مواد مخدر استان برگزار شد، با اشاره به اینکه آمارهای جهانی حاکی از این است که تنها ایران متأثر از مواد مخدر نیست، گفت: امروز مواد مخدر تهدید جهانی است و در کنار تهدید تروریسم و جنایت و خیانت قرار دارد. موادمخدر سومین تهدید علیه صلح و امنیت است.
وی تصریح کرد: قاچاق مواد مخدر یکی از چهار بحران اصلی بعد از محیط زیست، تهدیدهای هسته‌ای و فقر قراردارد و این گزارش توسط سازمان ملل اعلام شده است. از جمعیت ۷ میلیاردی دنیا، ۲۰۰ میلیون نفر به مواد مخدر اعتیاد دارند. مواد مخدر حد و مرز ندارد و ۹۳ درصد مواد مخدر تولیدی در افغانستان تولید می‌شود.
چگینی اظهار کرد: ایران تنها راهی است که می‌تواند ترانزیت مواد مخدر را برای کشورهای اروپایی را تسهیل کند. سالانه بیش از ۱۶۰۰ میلیارد ریال گردش مالی تجارت مواد مخدر است، مافیای بزرگی مواد مخدررا حمایت کرده و یکی از جرائم سازمان‌یافته دنیا محسوب می‌شود. می‌طلبد کشورها به ویژه ایران با تمام امکانات در برابر قاچاقچیان موادمخدر بایستند.
وی با تاکید بر اینکه پیشگیری، درمان، ساماندهی و حمایت از مبارزه نیز در قالب مبارزه با پدیده مواد مخدر تعریف می‌شود، اضافه کرد: در راستای مبارزه با مواد مخدر باید دنبال علل و عوامل گرایش به سمت اعتیاد باشیم، متاسفانه امروز جرم‌محور بودن را رها کرده و دنبال مجرم‌محور هستیم، اگر علل گرایش به سمت اعتیاد شناسایی و رفع شود قطعا موفقیت‌های بهتری را خواهیم داشت.
چگینی با اشاره به اینکه اولین آسیب اجتماعی از سوی رهبری اعتیاد معرفی شده است، اظهار کرد: برای مبارزه با مواد مخدر تمام دستگاه‌ها باید بسیج شوند. سیاست‌های ۱۱ ماده‌ای به همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است. اجتماعی‌محور بودن مباحث، خانواده و آموزش و پرورش از اولویت‌های مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر است که باید به آن پرداخته شود.
این مقام مسئول بیان کرد: ایجاد گفتمان‌سازی مبارزه با مواد مخدر از دیگر اقدامات است، اقدامات در این حوزه باید ایجابی باشد نه سلبی. همه دستگاه‌ها پابکار باشند و از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های سازمان‌های مختلف و انجمن‌ها، سازمان‌های فعال هنری، خیرین و رسانه‌ای به درستی استفاده شود تا بتوانیم در راستای کاهش تقاضا و اعتیاد به مواد مخدر قدمی برداریم.
وی ادامه داد: روند تولید مواد مخدر در افغانستان از ۱۸۵ تن سال ۸۱ امروز به بیش از ۹ هزارتن در سال رسیده است. حضور امریکا و متحدانش در افغانستان نه تنها به کاهش تولید مواد مخدر کمک نکرده است بلکه باعث افزایش شده است. بیش از ۳۶۰ لابراتوار تولید و تبدیل مواد مخدر در افغانستان شبانه‌روزی فعالیت دارند.
چگینی با تأکید براینکه اقدامات پلیس صرفا درحوزه دستگیری نیست، اظهار کرد: راه‌اندازی دفتر مشاوره تخصصی پلیس به صورت رایگان به خانواده‌ها و مردم خدمات می‌دهد. برگزاری بیش از ۱۰ نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد در استان، برگزاری بیش از ۳۰ کارگاه شناخت انواع مخدر و آسیب‌ها در مراکز دولتی و غیردولتی، برپایی تخصصی شناخت مواد مخدر برای کارکنان، توزیع ۳ هزار کتابچه آشنایی و شناخت مواد مخدر، نصب بنر در سطح شهر، برپایی نمایشگاه آسیب‌های اجتماعی درسطح شهر، پاکسازی نقاط آلوده در استان و ساماندهی معتادین در ۳۱ کمپ اعتیاد ماده ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر از جمله اقدامات انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه در تیر‌ماه امسال ۱۸ درصد افزایش در کشفیات گزارش شده است، گفت: در سه ماهه نخست سال جاری یک هزار و ۵۱۰ کیلیوگرم مواد مخدر کشف شده است که افزایش ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد. در دستگیری معتادین ماهیانه ۴۰ درصد و سه ماهه ۴۴ درصد افزایش داشتیم. دستگیری متهمین با موضوعات مربوط به مواد مخدر در تیر‌ماه، ۴۸ درصد افزایش و سه ماهه ۱۶ درصد افزایش دستگیری را شاهد هستیم. روند رشد در حوزه کشف و دستگیری به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های خوب مقابله‌ای باز می‌گردد.
این مقام مسئول اظهار کرد: کشف و انهدام ۲۹ باند توزیع مواد مخدر با رشد ۴,۵ درصدی در سال گذشته گزارش شده است، که این میزان رشد همراه با کشف ۷ تن و ۴۳۴ کیلوگرم مواد مخدر بوده است، در سه ماهه نخست سال نیز تاکنون حدود ۶ باند اصلی توزیع مواد مخدر در استان با فراوانی تریاک کشف شده است، همچنین ۹ لابراتور تبدیل مواد مخدر نیز در استان کشف و منهدم شده است. دلیجان پرترددترین ایستگاه قاچاقچیان است.
چگینی با اشاره به اینکه بیشترین ماده مخدر مصرفی در استان مرکزی تریاک و گل در رتبه دوم قرار دارد، اظهار کرد: ۲۳ درصد اولین تجربه‌ها در حوزه مصرف مواد مخدر ناشی از کنجکاوی، ۱۸,۴ درصد لذت‌جویی و ۱۳.۲ درصد تفریحی گزارش می‌شود. هدف‌گذاری در مقابله متناسب با گروه‌های مخاطب انجام می‌شود.
وی بیان کرد: دلیل گرایش بیشتر به مصرف مواد مخدر صنعتی نسبت به مواد مخدر سنتی، تغییر ذائقه و مدت‌زمان کمتر برای مصرف است، مواد مخدر صنعتی سودآوری بیشتری نسبت به مواد مخدر سنتی دارد. برای بررسی علل بروز جرائم باید از مهندسی معکوس استفاده کرد یعنی از پاسخ به سؤال رسید.
چیگنی از کاهش شدید سن مصرف مواد مخدر در کشور و استان ابراز نارضایتی و نگرانی کرد و افزود: این کاهش سن زنگ خطری برای نوجوانان، جوانان و خانواده‌ها را به صدا درآورده است، اکثر دستگیرشدگان مرتبط با مواد مخدر بیش از ۲۵ سال سن دارند و تعداد کمی نیز کمتر از ۱۸ سال هستند.
به گفته وی باید روند آموزش، مناسب و فارغ از آموزش‌های برانگیزاننده باشد، از طرفی نباید از محاسن فضای مجازی در امر پیشگیری و آموزش همزمان غفلت کرد، زیرا می‌توان از این طریق بر ظرفیت آموزش‌های اثربخش افزود و تبلیغات مثبتی را انجام داد.
رئیس پلیس مواد مخدر استان مرکزی در پایان با بیان اینکه تنها پلیس در موارد تهاجر افراد وارد عمل شده و ساماندهی معتادین وظیفه دیگر دستگاه‌هاست، آمار معتادین استان را ۷۰ هزار نفر که ۱۰ درصد آنان بانوان هستند اعلام کرد و افزود: تنها کمپ ترک اعتیاد بانوان استان مرکزی ظرفیتی معادل ۲۰ تا ۳۰ نفر را دارد، اما اگر می‌خواهیم موفقیتی داشته باشیم باید آمار متقاضیان را کاهش دهیم. همچنین خانواده و آموزش و پرورش به عنوان دو رکن اساسی می‌توانند در کاهش تقاضا مؤثر باشند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar