ایسنا/ «محمدرضا وظیفه‌شناس» در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا: با دسته‌بندی انواع کشاورزی در چهار نوع کلاسیک، سنتی، مدرن و هوشمند، کشاورزی در کشورمان را عمدتاً به روش سنتی دانست.

وی در مورد کشاورزی هوشمند، تصریح کرد: این روش کشاورزی با استفاده از حسگرها و دستگاه‌های خاص انجام و از این طریق تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت مدیریت می‌شود.
وی در مورد نحوه کارکرد این سیستم‌ها تصریح کرد: این حسگرها قابلیت اتصال به گوشی تلفن همراه را دارند و در دو حالت، شرایط را کنترل می‌کنند که در حالت اول، کشاورز پس از آگاهی از شرایط برای کنترل مزرعه اقدام می‌کند و در حالت دوم نیز هرگونه عملکرد مورد نیاز با اعلام به دستگاه‌های دیگر جهت کنترل وضعیت، مدیریت شود.
وظیفه‌شناس افزود: این حسگرها قابلیت بررسی تمام شرایط به ویژه بررسی خاک، آلودگی‌ها و میزان سموم، زمان برداشت با توجه به هر شرایطی که مدنظر کشاورز است و همچنین کنترل رطوبت و دما را دارند.
وی در ادامه اهمیت این نحوه کشاورزی را استفاده بهینه از انرژی و منابع عنوان کرد و گفت: این کشاورزی با استفاده از مدیریت آب، دما و دیگر منابع در اختیار کشاورز، می‌تواند بهینه‌ترین مصرف انرژی را به دنبال داشته باشد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی یزد با اشاره به عدم کارایی ابزار کشت‌های هوشمند برای کشت‌های قدیمی، مانع اصلی عدم توسعه کشاورزی هوشمند در کشورمان را وجود این کشت‌های ایجاد شده از گذشته ذکر کرد و افزود: البته گلخانه‌ها و کشت‌های متراکم در این رابطه می‌توانند توسعه و ارتقا پیدا کنند.
وی در مورد توسعه این نوع کشاورزی در استان نیز بیان کرد: این کشاورزی در یزد در سطح برخی گلخانه‌ها و محصولات پربازدهی چون پسته مورد استفاده قرار گرفته و محصولات کشت‌شده در این حوزه نیز از جایگاه خوبی در بازارهای بین‌المللی برخوردار هستند.
وی بر لزوم توسعه کشاورزی هوشمند در کشورمان در راستای جلوگیری از هدر رفت انرژی و انواع آسیب‌ها و آفات بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: باید در این رابطه برنامه‌ریزی و حمایت لازم انجام شود و برای ارتقای این حوزه در کشورمان تعامل لازم با متخصصان خارج از کشور برقرار شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar