ایرنا/ مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی آذربایجان غربی گفت: طرح تحولی ترویج کشاورزی با رویکرد تلفیقی ترویجی و آموزشی برای احیای دریاچه ارومیه در 50 روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی در حال اجراست.
بیتا احمدیان در دومین نشست مشورتی احصای تکنیک های برنامه تحولی ترویج برای احیای دریاچه ارومیه افزود: فاز اول این طرح در استان آذربایجان غربی به پایان رسیده است و فاز دوم آن از سال زراعی آینده اجرایی می شود.
وی بیان کرد: 650 کشاورز در فاز اول این طرح مشارکت داشتند که 25 کشاورز اصلی و 625 کشاورز تابعی را شامل می شود.
احمدیان افزود: با اجرای موفق این طرح و افزایش دانش فنی و تخصصی کشاورزان می توان به بهره برداری بهینه از امکانات موجود، به کارگیری توصیه های فنی و پایداری منابع آبی در منطقه دست یافت.
وی ادامه داد: تحقق اقدامات ترویجی آموزشی در اجرای این طرح با افزایش همکاری و تعامل همه جانبه بین مدیریت ترویج، تحقیقات و بخش اجرا و تولیدکنندگان مسیر خواهد بود و عملکرد اقدامات آموزشی ترویجی تاکنون رضایت بخش بوده است.
علیرضا توکلی، مدیر ملی برنامه تحولی ترویج در ستاد احیای دریاچه ارومیه در این نشست گفت: هدف اصلی از اجرای این طرح، توانمندسازی و مشارکت کشاورزان در مدیریت مصرف آب کشاورزی و به کارگیری شیوه های نوین در مدیریت مزرعه به منظور کمک به احیای دریاچه ارومیه است.
وی با تاکید بر هم افزایی و هم سویی بین بخش های مختلف اجرایی ادامه داد: تغییر نگرش و اصلاح رفتار در قالب زنجیره اقدامات، تعیین معیشت و اقتصاد خانوار، اصلاح نظام آبیاری و مدیریت منابع، چهار رویکرد مبنایی برای اجرای این طرح است.
وی بیان کرد: اصلاح سیستم کشت باغ های انگور، تغییر الگوی کشت باغات غیراقتصادی با گونه های با مصرف آب کمتر نظیر پسته، سنجد، بادام، زعفران و گیاهان دارویی، جایگزینی باغات درجه سه با استفاده از پایه های رویشی و ارقام تجاری و احداث باغ های نیمه متراکم و با بهره وری بیشتر مصرف آب از جمله برنامه ها و اولویت های ترویجی در دست اجرا در بخش باغبانی است.
وی ادامه داد: از دیگر برنامه های ترویجی در دست اجرا در بخش باغبانی می توان به بهبود مدیریت باغات درجه 2 موجود و افزایش بهره وری مصرف آب در آنها، انتقال کشت سبزی و صیفی از فضای آزاد به گلخانه با هدف افزایش بهره وری مصرف آب، احداث باغ های الگویی گیاهان دارویی و اجرای سیستم آبیاری تحت فشار اشاره کرد.
توکلی اضافه کرد: توسعه روش های بهتر زراعی، اجرای کشاورزی حفاظتی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه، ایجاد مزارع پایلوت کشت نوین و کشت ارقام مقاوم به کم آبی نیز از جمله برنامه های ترویجی در دست اجرا در بخش زراعت در حوضه دریاچه ارومیه است.
وی ادامه داد: یک راهکار عملیاتی پشتیبان برای احیای دریاچه ارومیه ساماندهی چاه های غیرمجاز و تعیین تکلیف آنهاست.
توکلی گفت: در این راستا تدوین پیوست ترویجی آموزشی برای اقدامات بخش های اجرایی وزارت جهاد کشاورزی و ضرورت آن برای اقدامات وزارت نیرو، محیط زیست و سایر بخش ها از جمله گام های اساسی است.
به گزارش ایرنا در ادامه این جلسه مسوولان ترویج و مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان به تشریح اقدامات انجام شده در اجرای فاز اول اجرای این طرح در حوضه آبریز دریاچه ارومیه پرداختند.
برنامه تحولی ترویج با رویکرد تلفیقی ترویجی و آموزشی برای احیای دریاچه ارومیه در یک مدت زمان پنج ساله اجرایی می شود و تاکنون فاز اول آن در استان اجرا شده و فاز دوم نیز تامین اعتبار شده و از سال زراعی آینده اجرا می شود.
طرح آگاه سازی و مشارکت دهی کشاورزی در اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه(ipcm) و طرح نظام نوین ترویج طرح هایی است که در کنار طرح تحولی در استان اجرا می شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar