فارس/ مسلم کریمی در گفتگو با فارس، با اشاره به اینکه قیمت و عوامل مؤثر بر قیمت از مباحث اساسی در علم اقتصاد است، گفت: قیمت در اقتصاد، ابعاد مختلف بازار را ترسیم و شکل بازارها را تعیین می‌کند و چگونگی تولید و میزان تولید کالا با توجه به قیمت عوامل تولید اتفاق می‌افتد.

وی بابیان اینکه قیمت در تمام حلقه‌های تخصیص، تولید، توزیع و مصرف ابزار اصلی است و از تقابل عرضه‌‌ی کالا و تقاضای کالا حاصل می‌شود، افزود: اگرچه علت اصلی افزایش قیمت‌‌ها رو می‌توان وجود مازاد تقاضا برای کالاها و خدمات درزمانی که عرضه محدودیت دارد دانست؛ اما در بازار و اقتصاد امروز کشور، ما شاهد تحولات نرخ دلار هستیم که این تحولات تأثیرات خود را بر همه زوایای اقتصادی گذاشته و خواهد گذاشت.
کریمی تصریح کرد: این تحولات تأثیر مستقیم بر قیمت کالا و خدمات در بخش‌های مختلف ایجاد کرده و این در حال حاضر ادامه خواهد داشت و این‌که آقایان تصمیم گیر در حوزه دولت تلاش می‌کنند تا ناتوانی خودشان را در کنترل این میدان با غیراقتصادی دانستن تحولات بازار توجیه کنند، عدم وجود اراده و چالاکی و دلسوزی در دولت برای اصلاح روند موجود بحث دیگری است.

این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه تا زمانی که اقتصاد و اصلاح اقتصادی اولویت اول دولت و دولتمردان نباشد، این نابسامانی ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: درزمانی که تغییرات منطقه‌ای شکل می‌گرفت و بخش ورود و عرضه ارز دستخوش تغییرات می‌شد، شاهد حرکت پیشگیرانه یا سیاست‌گذاری برای مواجهه با تحولات ارزی در داخل کشور نبودیم.
وی نابسامانی امروز موجود در بازار ارز و طلا را کاملاً اقتصادی دانست و اذعان داشت: هزار و 500 هزار میلیارد نقدینگی سرگردان و مدیریت نشده در چرخه اقتصادی وجود دارد که به‌راحتی کلیه بخش‌های اقتصادی را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد و به بخشی منتقل شود که انتظار سودآوری آن برای دارندگان آن وجود دارد.

به گفته‌ی کریمی ازنظر اقتصادی، اگر جامعه انتظار داشته باشد که در آینده‌ای نزدیک قیمت‌‌ها افزایش پیدا کند و یا پیش‌بینی کند که بر اساس اتخاذ برخی سیاست‌‌ها و اقدام‌‌ها، قیمت‌‌ها افزایش دارد، ازیک‌طرف با افزایش تقاضا در قیمت‌‌های فعلی مازاد تقاضا ایجاد و در صورت ثابت بودن عرضه موجب افزایش قیمت‌‌ها می‌شود و از طرف دیگر ازنظر روانی و تبلیغاتی نیز منجر به افزایش قیمت می‌شود.
این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه هر نوسان در بازار حتی کاذب، شایعه و افزایش قیمت‌‌ها در آینده، منجر به ایجاد افزایش برای تقاضا شده و قیمت‌‌ها را بحث تأثیر قرار می‌دهد، بیان داشت: این پدیده متأسفانه در تقاضای برای ارز در کشور مصداق دارد و در بُعد تغییرات قیمتی سال گذشته در قیمت دلار، شاهد یک جهش دیگر قیمت دلار بودیم که ناشی از انتظارات سوداگران برای نتیجه برجام بود.

این استاد دانشگاه بابیان اینکه تمام این‌ها همه قاعده اقتصادی دارد و قابل‌بررسی و سیاست‌گذاری اقتصادی است، عنوان کرد: مسئله حجم نقدینگی، بازار ارز رو متلاطم کرده و پس‌ازآن بازار سکه و طلا را تحت تأثیر قرار داده و در پی آن به بازارهای دیگر می‌تواند شیفت و انتقال پیدا کند که این‌یک مسئله قابل پیش‌بینی و روشن بوده و هست.
به گفته‌ی وی؛ اما اینکه دولت سیاست‌گذاری مؤثر و حرکت جدی برای مهار و کنترل آن نمی‌کند جای بحث و تأمل دارد و در مقابل این تحولات تیم اقتصادی دولت همچنان بجای تحلیل علمی چرایی افزایش و تشخیص درد سپس تعیین درمان، از ابتدا به انکار درد و القای ناچیز بودن مرض در بدن اقتصاد پرداخته است.
کریمی ادامه داد: در حال حاضر هم که درد شدید شده، آن را غیراقتصادی، حرکت دشمن و حباب معرفی کرده و تلاشی برای آرام کردن اذهان عمومی و توجیه علمی و فنی آن برای مردم به جهت کاستن التهاب ندارند و هیچ‌یک از اعضای تیم اقتصادی دولت به زبان اقتصادی با مردم صحبت نمی‌کنند و تلاشی برای ایجاد امید و کاهش التهاب ندارند که این نیز خودش سؤال‌برانگیز است.

این تحلیل‌گر مسائل اقتصادی در پایان معتقد است: ناهماهنگی و آشفتگی و سردرگمی تیم اقتصادی دولت، از ابتدا، عدم وجود روحیه جهادی در سیاست‌گذاران اقتصادی، نگاه آن‌ها به خارج از مرزها و ندیدن توانایی و ظرفیت‌های داخلی و بعضاً وجود عناصر مخرب و نفوذی در اتاق‌های تصمیم‌گیری‌های اساسی اقتصادی باعث شده تا دولت در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی موفق عمل نکند و شاهد این نابسامانی در کف بازار اقتصادی باشیم.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar