خبرگزاری صدا و سیما/ دکتر محمدرضا رضوان طلب، در نشستی با اعضای شورای دانشگاه یزد از افزایش ظرفیت جذب هیئت علمی بانوان از 12 به 38 درصد خبر داد.
در ابتدای نشست معاون اداری و مالی دانشگاه با ارائه گزارشی آماری به معرفی اجمالی وضعیت دانشگاه در حوزه های مختلف علمی، آموزشی و اجرایی پرداخت.
رئیس مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه این نشست پس از مطرح شدن مشکلات و چالشهای مرتبط با حوزه جذب به سوالات اعضای شورای دانشگاه پاسخ گفت.
رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم به تشریح مراحل فرایند جذب پرداخت. وی در پاسخ به سوال مربوط به فرآیند جذب گفت: در اولین گام فرآیند جذب گروهها، دانشکده و دانشگاهها نیازهای خود را در سامانه بارگذاری میکنند و سپس وزارتخانه این نیازها را برای تطبیق با آمایش و نقشه علمی کشور و تطبیق آن بر برنامه های اداری و مالی به مرکز نظارت می‌فرستد.
وی افزود: پس از این مرحله ما از طریق فراخوان از متقاضیان دعوت میکنیم اطلاعات خود را در سامانه بارگذاری کنند.
حجت الاسلام رضوان طلب ادامه داد: در هنگام ارزیابی‌های علمی و تخصصی نیز اولین مرحله سنجش توانایی های علمی متقاضیان ازسوی کارگروه توانایی های علمی است و بعد از این مرحله ازسوی کارگروه صلاحیت‌های عمومی، صلاحیت عمومی متقاضیان مورد ارزیابی قرار میگیرد و در نهایت رای هیئت جذب دانشگاهها به منزله تأیید یا رد متقاضیان است.
وی در ادامه سخنان خود بر آرای اعضای هیئت جذب به مثابه اعلام نظر و نه حق وتو تأکید و گفت: اعضای هیئت جذب از سه شخص حقوقی و 4 یا 6 نفر شخص حقیقی تشکیل می‌شود. اشخاص حقوقی عبارتند از؛ ریاست دانشگاه، رییس نهاد رهبری و معاون آموزشی. اعضای حقیقی نیز ازسوی اشخاص حقوقی تعیین می‌شوند.
دکتر رضوان طلب اظهار داشت: به جرات می‌توان گفت شبکه جذب فاخرترین شبکه کشور است. در این شبکه بیش از 2000 نفر از مسئولین مجرب دانشگاهها حضور دارند. در سمتهای وزارتخانه نیز وقتی نگاه میکنیم میبینیم همه مدیران و مسئولین از دانشگاهها به صورت موقت به وزارتخانه منتقل میشوند.وی این روند را موجب احاطه مسئولین به فرآیندها و چالشهای موجود در دانشگاهها دانست.
رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم در ادامه با اشاره به مشکلات مربوط به سن در هنگام فراخوانها گفت: برخی موارد وجود دارد که بر اساس آنها متقاضیان میتوانند پیش از این ثبت نام درخواست معافیت سنی بدهند که بر آن اساس مشکل مربوط به سن آنها نیز حل می شود.
وی با اشاره به سرمایه گذاری کشور فرانسه در این حوزه گفت: واقعیتی که وجود دارد این است که مسلما نباید در ابتدای کار استادان از آنان توقع زیادی داشته باشیم. وظیفه ما برای بهبود عملکرد آنان در امر آموزش و ارتباط گیری با دانشجویان مستلزم ارائه آموزشهای ضمن خدمت است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar