اصفهان زیبا/ با 100 میلیون تومان چه خودرویی می‌توانید بخرید؟ اگر سه ماه قبل این سوال را از یک نمایشگاه‌دار می‌پرسیدید با انبوهی از خودرو‌های کره‌ای، ژاپنی و چینی طرف بودید ولی حالا پس از نوسانات ارزی برای افرادی که به دنبال خرید خودروی 100 میلیون تومانی هستند، انتخاب های محدودی وجود دارد. کیا سراتو، لیفانX60 ، جک S3 ، چری آریزو5 و ام جی 360، پنج خودروی صد میلیون تومانی در بازار اصفهان هستند. هرچند افراد زیادی می‌گویند هیچ کدام از این اتومبیل‌ها 100 میلیون‌تومان نمی‌ارزند ولی اگر قیمت دلار به همین منوال باشد، تنها گزینه‌های 100 میلیون تومانی بازار خودرو همین پنج مورد هستند.
سایپا
کیاسراتو با موتور 1600 و گیربکس دنده‌ای که توسط سایپا مونتاژ می‌شود یکی از پرطرفدار‌ترین اتومبیل‌های 100 میلیون تومانی بازار است که البته به قیمت 106 میلیون‌ تومان معامله‌ می‌شود. کیا سراتو از سال 93 تاکنون توسط سایپا مونتاژ می‌شود و اگر به طراحی ظاهر ضعیف آن توجه نکنیم، از نظر مشخصات فنی در دسته سدان‌ها قدرتمند‌است. کیا سراتو نسخه 1600 سی ‌سی قادر به تولید 124 اسب بخار با گشتاور 156 نیوتون‌ متر است و با گیربکس 1+5دنده دستی تولید می‌شود. کیا سراتو تولیدی توسط سایپا وجه تمایز‌های بسیاری با نسخه اصلی کره‌ای خود دارد، برای مثال در محصول سایپا خبری از سان روف نیست یا آپشن‌هایی مانند سنسور نور و باران، آینه‌های برقی، سیستم تهویه اتوماتیک و... دیده نمی‌شود. علت اصلی به وجود آمدن این تفاوت‌ها در کیا سراتو نیز چیزی جز ارزان تمام شدن قیمت آن نیست، حتی سایپا طراحی ظاهری و داخلی این خودرو را نیز دستخوش تغییراتی کرده که همین موضوع باعث وارد ساختن انتقادات زیادی به به ظاهر این خودرو شده است.
کرمان خودرو
کرمان خودرودر مقایسه با سایپا، محصولاتی با قیمت بالاتری روانه بازار می‌کند که لیفان X60 اتوماتیک و جک S3 اتوماتیک به عنوان ارزان‌ترین خودروهای این کمپانی‌، به ترتیب 100 و104 میلیون تومان قیمت دارند. جکs3 ولیفانx60 هر دو به دلیل داشتن نقاط قوت زیادی فروش خوبی را برای کرمان خودرو به همراه داشتند. جک بر خلاف لیفان به عنوان یک خودرو شاسی بلند، در ابعاد کوچک‌تری طراحی شده و در رده مینی کراس اورها قرار می‌گیرد، وجود ابعداد کوچک‌تر باعث شده که جک به نسبت لیفان طراحی ظاهری بهتری داشته باشد. در مقابل از نظر قدرت و مشخصات فنی، لیفان برتر از جک است، زیرا لیفان دارای یک موتور 1794سی سی لیفان است که توانایی تولید 131 اسب بخار در دور موتور 6000 دور بر دقیقه و گشتاور 168 نیوتن متر در دور موتور 4200 دور بر دقیقه را دارد.اما برای جک S3 یک موتور با حجم 1590 سی سی در نظر گرفته شده که قادر به تولید 107اسب‌ بخار و گشتاوری برابر با 155 نیوتن‌ متراست. همان طور که در ابتدا گفته شد لیفان در ابعاد بزرگ‌تری طراحی شده و در نتیجه وزن بیشتر و مصرف سوخت بالاتری نیز دارد، به این صورت که مصرف سوخت ترکیبی آن 8.2لیتر است. ولی جکS3 به ازای هر صد کیلومتر تنها مصرف سوختی معادل هفت لیتر دارد. کرمان خودرو برای جک S3 نسبت به لیفانX60 آپشن های بیشتری از جمله فرمان برقی، سیستم صوتی پیشرفته تر، چراغ های LED، کامپیوتر سفری و... تعبیه کرده است. جک S3 تنها سه میلیون از لیفان گران تر بوده که باعث افزایش تقاضا برای خرید جک شده است.
مدیران خودرو
در بین محصولات متنوع مدیران خودرو نیز تنها چری آریزو 5 Turboبا قیمت 100 میلیون تومان در بازار اصفهان به فروش می‌رسد. چری آریزو5 از میان سه خودرو معرفی شده، دارای ظاهر زیباتری است، زیرا طراحی آن از محصولات مدرن اوپل الهام‌ گرفته‌شده. وجود خطوط حجم ‌دهنده‌ روی بدنه، همراه با خط باریک بالای سپر و چراغ های بزرگ، ظاهر این خودرو را همانند یک خودروی اسپرت و مدرن کرده است. آریزو 5 در نسخه توربو به یک موتور 1.5 لیتری مجهز شده که قادر است قدرت 147 اسب بخاری و گشتاور 210 نیوتن متری تولید کند و آن را به وسیله جعبه دنده اتوماتیک CVT به چرخ‌های جلو انتقال دهد. از مهم ‌ترین امکانات رفاهی این خودرو نیز می‌توان به ورود بدون کلید، استارت دکمه‌‌ای، روشنایی بدرقه، کروز کنترل و...اشاره کرد.
ام جی
ام جی 360 توربو که با هدف تولید خودرویی در بازه قیمتی 60 میلیون روانه بازار شد، در حال حاضر با قیمت 105 میلیون تومان در بازار اصفهان معامله می شود. ام جی 360 توربو که به عنوان رقیب سرسخت چری آریزو 5 توربومعرفی می‌شود، با اینکه از نمای خارجی زیبایی بهره می برد، اما زیبایی اش به پای چری آریزو نمی رسد! ام جی 360 توربو به یک پیشرانه چهار سیلندر با حجم 1498 سی سی بهره می برد که توانایی تولید 130 اسب بخار قدرت و 210 نیوتن متر گشتاور را دارد که این نیرو توسط یک گیربکس شش سرعته تیپ ترونیک به چرخ‌های جلو ماشین منتقل می شود.این محصول ام جی یکی از سدان های جمع و جور است.