ایسنا/مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از رشد 30 درصدی حضور پرندگان در تالاب‌های چهارمحال و بختیاری خبر داد.
شهرام احمدی با اعلام این خبر، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 35 هزار قطعه پرنده در تالاب‌های استان تابستان‌گذرانی می‌کنند.
وی افزود: جوجه‌آوری پرندگان مهاجر تابستان‌گذران نیز در تالاب‌های استان 20 درصد افزایش داشته است.
احمدی از افزایش پرندگان مهاجر کنارآبزی در تالاب‌های استان خبر داد و اضافه کرد: انواع اردک‌ها، کشیم‌ها، چنگرها، خروس کولی، پرستوی دریایی، کاکایی، حواصیل و اگرت‌ها از جمله گونه‌های پرندگان مهاجر در استان هستند.
وی با بیان اینکه آمار شکار پرندگان مهاجر در چهارمحال و بختیاری صفر است، افزود: بالا رفتن ضریب حفاظت تالاب‌ها با استفاده از مانیتورینگ باعث ایجاد احساس امنیت در پرندگان مهاجر و وضعیت مناسب اقلیمی و وجود آب در تالاب‌ها نسبت به سایر تالاب‌های منطقه از جمله دلایل افزایش پرندگان مهاجر است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به رهاسازی یک قطعه دلیجه کوچک مصدوم در تالاب گندمان، ادامه داد: این پرنده که از ناحیه پا دچار آسیب شده بود، توسط کشاورزان به یگان حفاظت شهرستان بروجن جهت مداوا تحویل داده شد.
تالاب بین‌المللی گندمان با حدود 1070 هکتار وسعت در فاصله 60 کیلومتری شهرکرد در شهرستان بروجن قرار دارد. این تالاب جزء 10 تالاب برتر پرنده نگری ایران و مهمترین زیستگاه‌های جانوری کشور برای اسکان دائم پرندگان بومی و تخم‌گذاری پرندگان مهاجر به شمار می‌رود که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی(لندن-1352) به ثبت رسیده است.
تالاب بین‌المللی چغاخور نیز با مساحت دو هزار و 300 هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار، در مسیر جاده شهرکرد ـ خوزستان و نزدیکی شهر بلداجی شهرستان بروجن و 65 کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
پوشش گیاهی این تالاب شامل گونه‌های حاشیه‌ای، نم‌پسند، شناور و غوطه‌ور همچون بید، مرغ‌جگن، پتامژتون، پلی‌گونیوم، ساز و ... است.