ایرنا/مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: وضعیت 940 طرح اشتغالزا طی سال جاری در کمیته فنی این استان بررسی شده است.
حفیظ الله فاضلی روز شنبه در شورای اداری چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: از این تعداد تاکنون 863 طرح با 2 هزار و 664 میلیارد و 140 میلیون ریال اعتبار مصوب و به بانک های عامل استان ارسال شده است.
وی افزود: از این مبلغ تاکنون 210 میلیارد ریال پرداخت و در سامانه کارا ثبت و از طریق بانک های کشاورزی، توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید پرداخت شده است.
مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: بانک سینا باید مشکل وثیقه های پرداخت تسهیلات به متقاضیان را هر چه سریعتر رفع کند.
ملک محمد محمودیان تصریح کرد: سهم چهارمحال و بختیاری از تسهیلات در اختیار بانک پارسیان 100 میلیارد ریال مشخص شده که تاکنون برابر 310 میلیارد ریال به آن ها معرفی شده است.
وی یادآور شد: این در حالی است که از این مبلغ تاکنون ریالی پرداخت و یا جذب نشده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری نیز گفت: با وجود محدودیت ها در بسته های تسهیلات اشتغال روستایی اما تاکنون 365 فقره پرونده بررسی شده است.
سید نعیم امامی اظهار کرد: از این تعداد 288 فقره پرونده با 700 میلیارد ریال اعتبار مصوب شد.
وی افزود: از مجموع طرح های مصوب 40 پرونده بازگشت شد و 248 پرونده دیگر با 573 میلیارد ریال نیاز اعتباری آماده پرداخت تسهیلات است.
امامی تاکید کرد: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت اشتغالزایی روستایی با کارمزد 6 درصد باعث ایجاد تعادل و توازن در صنایع چهارمحال و بختیاری می شود.
وی یادآور شد: بانک های عامل برای رفع مشکل سرمایه گذاری به ویزه در حوزه روستایی باید وثیقه های روستایی را به رسمیت بشناسند.
مدیرکل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: از 2 هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی معرفی شده به بانک های عامل استان یکهزار و 660 میلیارد ریال از بخش کشاورزی است.
ذبیح الله غریب تصریح کرد: همچنین از 210 میلیارد ریال تسهیلات 180 میلیارد ریال برابر 895 درصد را بانک کشاورزی پرداخت کرده است.
وی افزود: تسهیلات جهاد کشاورزی در حوزه بانک سینا 71 طرح با 100 میلیارد ریال بوده است.
غریب اظهار کرد: جهاد کشاورزی به بانک پارسیان 62 طرح با 96 میلیارد ریال ارسال کرده که پرداختی این بانک تاکنون صفر بوده است.
وی گفت: برخی بانک های عامل سهم آورده متقاضیان را 10 درصد می پذیرند و این در حالی است که بسیاری بانک های دیگر این مهم را قبول ندارند.
مدیرکل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: هیچ کدام از فعالیت های بخش کشاورزی کمتر از پنج سال به سوددهی و بازدهی نمی رسدبه همین منظور استفاده از تسهیلات با سود 18 درصد مقرون به صرفه نیست و باید بهره گیری از تسهیلات ارزان قیمت در دستور کار قرار گیرد.
غریب تصریح کرد: برای طرح های جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در سال گذشته یکهزار و 400 میلیارد ریال تسهیلات جذب شد.
وی یادآور شد: جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری یکهزار و 500 فقره پرونده را بررسی و 278 طرح آن را به بانک های عامل استان معرفی کرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: این اداره کل 241 طرح با 320 میلیارد ریال اعتبار را بررسی و به بانک های عامل استان معرفی کرد.
بهمن عسگری سوادجانی اظهار کرد: از این تعداد 24 طرح برگشت خورده و قرارداد 217 طرح با 298 میلیارد ریال بسته شده است.
وی افزود: در حوزه صنایع دستی چهارمحال و بختیاری هم اینک به 52 رشته آموزش رایگان ارائه و تولیدات هنرمندان این بخش به ویژه در روستاها به صورت تضمینی خریداری می شود.
عسگری سوادجانی تاکید کرد: در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی نیز به راه اندازی کمپ ها، اقامتگاه های بوم گردی، خانه های مسافر، مرمت بناهای تاریخی و غیره توجه ویژه ای شده است.
مدیران عامل بانک های عامل چهارمحال و بختیاری نیز مراجعه نکردن متقاضیان تسهیلات به شعب، نداشتن تضمین کافی، نبود توجیه فنی و اقتصادی برخی طرح ها، ناآگاهی متقاضیان از شرایط یکسان بانک ها، پائین بودن سقف اختیار مدیران بانک ها را از مهمترین مشکلات در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی اعلام کردند.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز در شورای اداری این روز از 11 مدیرکل استان شامل مدیران کل جهاد کشاورزی، صنعت معدن و تجارت، میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، کار تعاون و رفاه اجتماعی، دفتر امور روستایی استانداری، مدیریت و برنامه ریزی، بخش حمل و نقل راه و شهرسازی و مدیران عامل چهار بانک استان و جذب ناچیز تسهیلات ارزان قیمت اشتغالزایی روستایی با کارمزد 6 درصد انتقاد کرد.
اقبال عباسی به مدیران کل 2 ماه فرصت داد تا نسبت به جذب این تسهیلات اقدام کنند، در غیر این صورت تکلیف 11 مدیرکل یاد شده به طور شفاف مشخص می شود.
استان چهارمحال و بختیاری رتبه نخست بیکاری کشور را دارد.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar